Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yazın Mükemmel Görünmek İçin 6 İpucu

0 362

Her mevsimin kendine has sıkıntıları vardır ve bu sıkıntılarda bireylere yansımaktadır. Mesela sonbaharda yaprakların dökülmesine eşlik eden saç dökülmeleri gerçekleşirken kış aylarının kasveti ile beraber ile birlikte kuru cilt problemleri yaşanır. İlkbahar yağmurlarının sebep olduğu nem ise saçların yapışık görünmesine sebep olur. Yaz geldiğinde ise güneş çok fazla parlak olduğu için ciltte daha fazla parlamalara sebep olur.
Yaz aylarında doğru yapılan giyinme tercihlerinin oldukça önemli bir konu olduğu konusunda hemen hemen herkes hemfikirdir. Zaman zaman, ısı dayanılmaz hale geldiğinde pamuklu bir tişört giyip altına short giyerek dışarı çıkılmak istense de bu her zaman mümkün bir durum değildir. Üzerine ince bir ceket giyerek kombin yapmak, onlarla eşleştireme ve zenginleştirme imkanı da yoktur. Ve dolayısıyla her gün yeni bir görünüm yaratmak yaz aylarında zorlaşmaktadır. Bu problem için birkaç ipucu ile başa çıkmak mümkündür. Yazın en iyi şekilde görünmeye yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktası aşağıdaki gibidir:

1. Beyaz Giymek

Yazın Mükemmel Görünmek İçin 6 İpucuBilimsel verilere göre beyaz, ışığı yansıtan ve onu emmeyen tek renktir. Bu nedenle, yaz aylarında beyaz en iyi renk seçimi olabilmektedir. Yazın çevrenin çok yönlü renkler dolu olması beyazda yansımalar yaparak kıyafetleri farklı renkler veya desenler ile birleştirebilir, bu da taze ve farklı görünmesini sağlayabilir. Beyaz üzerine takılacak, şal, şapka gibi aksesuarlar giyilen beyaz kıyafetin çok farklı görünmesini sağlar.

2. Saçları Toplayarak Kullanmak

Yaz aylarında ciltle ilgilenildiği kadar saçlara ilgi gösterilmelidir. Cilt için koruma olarak güneş kremi uygulanırken sık sık saçlar görmezden gelinir. Güneşten gelen ısı, kütikül olan saçların dış katmanına zarar verebilir. Ve bu gerçek görmezden gelmeye devam edilirse yaz güneşi saçı çok donuk ve kırılgan gibi gösterebilir. Bu noktada saçı korumak için yapılması gereken saça mümkün olduğunca az saç ürünü kullanmak olmalıdır. Güçlü şampuanlar, saç kremleri veya serumla saçı yormak saçın daha çok zarar görmesine sebep olacaktır. Saçta mümkün olduğu kadar hafif ürünler kullanılmalı ve düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi ısıveren ürünlerle işlem yapılmasından kaçınılmalıdır. Saçın korunmasında diğer bir püf nokta ise saç basit bir atkuyruğu yapılmalı veya gevşek bir saç örgüsü ile örülmelidir.

3. Yaz Aksesuarları Kullanmak

Yaz aylarında dışarı çıkarken metalden yapılmış aksesuarları takmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü metal aksesuarlar maruz kaldıkları tüm ısıyı emerek cildi yakabilirler. Yine de illa ki bu aksesuarları kullanmak isteyenleri gün batımından sonra onları takabilirler. Yazlık giysiler üzerine gündüz kullanılacak aksesuar seçiminde bu takıların iplik veya tahtadan yapılmış olması tercih edilmelidir. Örneğin, püsküllü takılar son dönemlerde revaçtadır ve bu takıları evde yapmak kolay ve maliyet açısından da daha uygundur.

4. Büyük Disket Şapkalar İçin Takmak

Yazın Mükemmel Görünmek İçin 6 İpucuYaz aylarında şık görünmeyi sağlayacak aksesuarlardan biri de büyük disket şapkalardır. Bu şapkaların çoğu aynı zamanda çoğu klasik modanın favori aksesuarlarıdır. Bir şapka, spor giyim tarzına bile zarif bir dokunuş katmaktadır. Geniş disket şapkalar, aynı zamanda cildi güneşin zararlarından korumak için de mükemmeldir ve bunun yanında saçların zararlı güneş ışınlarından korunması önler. Disket şapkaya desenli bir şerit veya bant ekleyerek daha harika görünmesini sağlar. Siyah beyaz veya nötr tonlarda şapkalar takmak çok şık ve tamamlayıcı bir etkiye sahiptir.

5. Hafif ve İnce Yaz Eşarpları Kullanmak

Eşarplar, monoton elbiselere farklı renk elemanları eklemek için harika bir yoldur. Pastel renklerde hafif bir eşarp kullanmak, boyna sarmak veya elbise için bir kemer olarak kullanmak kıyafeti zenginleştirmenin birkaç yoludur. Bunun yanında saçta bant olarak kullanılması hem saçı güneş ışınlarından korurken hem de şık görünmeyi sağlar. Plajda olunduğu zamanda bu ekstra örtü için saronlar olarak uzun eşarpları da kullanabilir. Bu yüzden yazlık ince uçuş uçuş şallardan farklı renk ve desenlerde bulundurmak şık kombinasyonlar yapmak için iyi bir seçimdir.

6. Güneş Gözlüğü Kullanmak

Yazın Mükemmel Görünmek İçin 6 İpucuGüneş gözlükleri yazlar için mükemmel bir aksesuardır. Sadece gözleri UV ışınlarından korumaya yardımcı olmaz ve cildin de zarar görmesini önlerler. Aynı zamanda kıyafetlerle doğru şekilde eşleştirirse, kıyafeti daha hoş bir hale getirebilirler. Ve bugünlerde mevcut olan pek çok malzeme ve tasarım şık olmasının yanında çok renkli ve eğlenceli görüntülere sahiptir. 1960’lı yılların kedi gözü tarzı gözlükleri ile retro stilleri bugünlerde trend durumdadır. Bununla birlikte, havacılar, yolcular ve klasik yuvarlak gözlükler asla modası geçmez. Gözler daha fazla korumak isteniyorsa büyük boy gözlükleri tercih edilmelidir.
Modaya uygun aksesuarlar kullanmak her gün yaz görünümünü tazelemek için fırsatlar sunar. Bu aksesuarları hem şık görünmeye, hem işlevsel olmasına dikkat edilmelidir. Basit dokunuşlarla güneşten korunmak ve bir o kadar şık olmak mümkündür.

Kaynakça:
harpersbazaar.com
marieclaire.com
lulus.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku