Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

5G Cep Telefonu Radyasyonları Zararlı mı?

0 287

Teknolojik gelişmeler bazen beraberinde çeşitli endişeleri de getirebiliyor. Bunlardan biride 5G teknolojisidir. Bildiğiniz gibi birçok ülke 5G teknolojisi hakkında eylemler yaptı ve istemediklerini açıkca belirttiler. Peki gerçekte 5G teknolojisi sağlık açısından zararlı mı? Bu konu hakkında da uzmanlar çeşitli görüş farklılıklarına göre kesin bir ifade belirtilemiyor.
5G kablosuz teknoloji sistemi 4G ve önceki kablosuz teknolojilere kıyasla radyofrekans elektromanyetik alan (RF-EMF) radyasyonunu önemli düzeyde yaymaktadır. Yani buna göre bu teknolojiyi kullananlar daha çok radyasyana maruz kalacaklar. Aşırı radyasyonun nedeni ise yüksek frekanslarda güçlü milimetre boyutunda dalgalar aracılığıyla sağlanmasından dolayıdır. Bununla beraber boyut bakımından kendiden önceki teklojiye göre küçük olduğundan farkedilmeden sayısız yere koyulabilecek. Bu durumda belki etkileşim halinde olunan radyasyon oranı artmış olacaktır.

5G  Cep Telefonu Radyasyonları Zararlı mı?5G Radyasyona Maruz Kalmak Zararlı mı?

Daha önce de belirttiğim gibi 5G RF-EMF radyasyona maruz kalma ve sonucunda ne gibi etkileri olduğu konusunda kesin bir sonuç yok. Ancak genel itibari tahmini etkileri iki ana başlık altında toplanabilir. İlk kısım aşırı şekilde 5G teknolojisine maruz kalma sonucu oluşabilecek akut durumları şeklinde belirtilebilir. İkinci durum ise uzun vadede beyin tümörü ve ciltte, gözde olumsuzluk durumları şeklinde düşünülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bunlar birer ön görüdür. Yani kesinlikle bu belirtiler olacak şeklinde bir ifade kullanamayız. Elbette bu süreci anlamak için yine bizleri kobay olarak kullanacaklarını söyleyebiliriz.

Cep Telefonu Radyasyonları Üzerine Yapılan Arşatırmalar

Cep telefonları çıktığından beri zararlı mı yoksa değil mi üzerine birçok araştırma yapılmış. Bu çalışamalardan biri olan 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Toksikoloji Programı’na göre uzun süreli radyasyon uygulanan farelerde tümör oluşumu olasıylığının biraz arttığı gözlemlenmiş. Bundan sonraki yıllarda ise yani 2018 yılında İtalyan Ramazzini Enstitüsü’nün yaptığı çalışmalarda bu sonucu destekler nitelikte oldu. Sonuç olarak bu çalışamaların hepsi sağlık ve bilim cemiyetinde iyonlaştırıcı olmayan radyasyona maruz kalmanın güvenliği konusundaki anlayışları derinden sarstı.
Elbette fareler üzerinde yapılan çalışmaların kesinlikle insanlarda da aynı sonucu vereceği söylenemiyor. Ancak bununla beraber endişelendirmiyorda değil. Çünkü cep telefonu kullanımı ile ilişkili iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun güvenlİ olduğu kabul ediliyordu.

Sonuç olarak 5G, insanlarda iyonlaşmayan radyasyona maruz kalmayı artıracak, bu da insanlarda önemli olumsuz sağlık etkilerine yol açabileceği düşünülmektedir.

Kaynakça:
https://www.niehs.nih.gov/news/newsroom/releases/2018/november1/index.cfm
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0013935118300367

Yazar: Ömer Fidan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.