Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Abdominoplasti (Karın Germe Ameliyatı) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 318

Abdominoplasti veya karın germe, ameliyatla yağ ve cildi alarak karın görünümünü sıkılaştıran ve karın kaslarının bütünlüğünü iyileştiren kozmetik bir cerrahi işlemdir. Bu cerrahi, önemli kilo kaybından sonra istenebileceği gibi, karın bölümünü zayıflatmak isteyenlerin düşünebilecekleri birkaç ameliyattan biridir. Bu cerrahi işlemin sonuçlarının uzun vadeli olacağı garanti edilmese de,  karın germe ameliyatı sonrası aşırı kilo alımından kaçınmak, düz bir karın elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı, fazla deri ve yağı kesip cildi tekrar dikerek karın görünümünü düzleştirir. Prosedür ayrıca gergin bir çekirdek görünümü ve hissi vermek için alttaki karın kaslarının cerrahi olarak sabitlenmesini içerebilir. Bu büyük ameliyat, minimal invaziv laparoskopik teknik (bir veya daha fazla küçük kesi ve yapıları görselleştirmek için bir kamera yardımı ile) veya daha kapsamlı bir açık yöntem (cerraha görünürlük ve ameliyata erişim sağlayan bir veya daha fazla kesiyi içeren) kullanmaktadır. Bu işlem iki şekilde yapılmaktadır;

 • Tam abdominoplasti:Genellikle büyük karın kesi, yağ ve derinin geniş çıkarılmasını ve yeni bir göbek muhtemelen oluşturulmasını içerir.
 • Mini(Kısmi)abdominoplasti: Küçük bir insizyon, daha geniş bir doku rezeksiyonu içerebilir ve göbek çevresinde bir kesik içerir olmayabilir.

Abdominoplasti (Karın Germe Ameliyatı) Hakkında Bilinmesi GerekenlerTers karın germe gevşek deri karnın üst kısmından çıkarıldı kısmi bir karın germe işlemidir. Bazen kısmi abdominoplasti, sadece alt karın bölgesinde lokalize olan deri ve yağların alınması için kullanılır. Karnın önünden aşağı doğru inen çift rektus abdominis kasları ayrıldığında, bu diyastaz rektisi olarak tanımlanır. Bu kaslar, tam veya kısmi karın germe prosedürünün bir parçası olarak midenin görünümünü sıkılaştırmak için birbirine dikilebilir. Herhangi bir karın germe ameliyatı için intravenöz sedasyon veya genel anestezi alınması gerekir ve karın germe kozmetik kaygılarla yapıldığından dolayı, özel imkânlarla karşılanması gereken bir işlemdir.

Kontrendikasyonlar

Cerrahi komplikasyon riski yüksekse, bu prosedürü yaptırılmaması tavsiye edilmektedir. Büyük bir kronik hastalığı, kanama bozukluğu veya bağışıklık yetersizliği olanların, ameliyat sonrası bazı sorunlarla karşılaşma riski daha yüksektir. Ayrıca sigara içmek ayrıca karın germe ameliyatı sonrası postoperatif enfeksiyonlarla da ilişkilidir. Bazen, büyük bir enfeksiyon veya yeni saptanan böbrek hastalığı gibi sorunlar, bu sorunlar ameliyat günü keşfedilse bile, sağlık sorunu kontrol altına alınana kadar ameliyatın ertelenmesini gerektirebilir. Önemli kilo artışı veya kaybı bekleyenlerin veya hamile kalmayı planlayan kadınların, abdominoplastinin kozmetik etkilerini değiştiren cilt, yağ veya kas değişiklikleri yaşayabileceğini bilmeleri önemlidir. Dolayısıyla bu kişilerde işlem yasak olmamakla birlikte istenilen sonucu vermeyebilir.

Ameliyattan sonra kalıcı bir ameliyat sonrası yara izi görülebilir, ancak bu iz pelvik kemik boyunca alt karın boyunca uzanan doğal bir kıvrımla birlikte devam eden bir izdir. Bu konuda çok endişe duyanlar, karın germe cerrahisi yaptırmaması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Karın Germe Cerrahisi Potansiyel Riskleri

Genel olarak, bu prosedürün sonuçları iyidir ve çoğu insan sonuçlardan memnundur. Ve sadece karnın alt kısmında bir yara izi bırakmaktadır. Bununla birlikte, ameliyat ve anesteziyle ilişkili olağan risklerin yanı sıra, abdominoplasti, ameliyat sonrası ek sorunlar yaşanabilir. Kişinin ameliyat öncesi doktoru ile tüm bu konuları görüşmesi ve bilgi alması, ameliyata daha bilinçli karar vermesine yardımcı olacaktır. Abdominoplasti komplikasyonları içerebilir:

 • Yara enfeksiyonu
 • Karın şeklinin asimetrisi
 • Deride şiddetli yara izi veya renk değişikliği
 • Gevşek cilt
 • Cerrahi bölgede uyuşma veya ağrı
 • İstenen sonucun alınmaması

Tam bir prosedür, kısmi bir prosedürden daha fazla komplikasyona neden olabilir.

 Karın Germe Ameliyatının Amacı

Karın estetiği ameliyatı tamamen estetik nedenlerle yapılır; amaç daha düz ve daha tonlu bir karın bölgesine sahip olmaktır. Kişinin karnı daha büyük görünüyorsa veya özellikle gerginliğe bağlı cilt sarkıksa bu ameliyatı yaptırmayı tercih edebilir. Veya eskiden fazla kilolu olanlar veya çoğul gebelik yaşayan kişilerde, kilo alıp sonra önemli ölçüde kilo verildiyse cildin ve kasların elastikiyeti azalmış olabilir. Kilo verme ameliyatı sonrası dahil olmak üzere büyük kilo kaybı, gevşek hissedilen bir cilde neden olabilir. Bu prosedür, kişinin önceki fiziksel görümünden daha fazla tatmin ederse yaşam kalitesini artırabilir, ancak fiziksel sağlığını iyileştiremez. Abdominoplasti, diyet ve egzersizin yerini tutmaz ve önemli ölçüde kilo kaybına neden olmaz.

Karın germe ameliyatı kilo verme ameliyatı değildir. Abdominoplasti ile devam etmek isteyip istemediğinize karar verirken, başka bir ameliyat türünün kişi kendisi için daha uygun olup olmayacağını düşünmesi gerekir. Bu ameliyatın içeriği kısaca şu şekilde tanımlanabilir;

 • Liposuction, cilt veya kası cerrahi olarak yeniden şekillendirmeden yağın alınmasını içerir ve karınla sınırlı değildir. Karın germe ameliyatı gibi liposuction da kozmetik bir işlemdir.
 • Panikülektomi, yağ veya kasa cerrahi müdahale olmaksızın karın bölgesinden fazla derinin çıkarıldığı cerrahi bir işlemdir.
 • Bariatrik cerrahi, aşırı yeme ve fazla kalorilerin emilmesini önlemek için sindirim sistemini cerrahi olarak yeniden yapılandırmayı içeren bir tür kilo verme ameliyatıdır. Genellikle kozmetik nedenlerden ziyade obezitenin tıbbi komplikasyonlarını önlemek için yapılır.

 Plastik Cerrahi Öncesi Gerekenler

Sağlık sorunlarını değerlendirmek için tam kan sayımı (CBC) ve elektrolit testleri dahil olmak üzere ön laboratuar değerlendirmesi dahil,bu prosedürü güvenle uygulayabileceğini güvence altına almak gerekir. Ve dolayısıyla bunu sağlamak için bazı preoperatif testlere ihtiyaç vardır. Ek olarak doktor tarafından kişinin kalp hastalığı veya akciğer hastalığı gibi ameliyat riskine sokan önceden var olan bir tıbbi sorunu olup olmadığı bilmesi gerekir. Ayrıca güvenli bir şekilde abdominoplasti yaptırabilmek için başka ameliyat öncesi testler de istenebilir.

Karın germe Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Abdominoplasti (Karın Germe Ameliyatı) Hakkında Bilinmesi GerekenlerGenellikle karın germe kararı, aylar veya daha uzun süren bir süreçtir. Ameliyat olmak zorunda kalmadan istenilen görünüme sahip olmak için kilo verme ve egzersiz stratejileri denenebilir. Karın germe ameliyatı planlamadan önce kişinin nispeten sabit bir kiloda olduğundan emin olmak gerekir, böylece işlemin faydaları en üst düzeye çıkarılabilir. Ameliyata hazırlanırken şu faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir;

 • Yer: Prosedür bir hastane veya bir cerrahi merkezdeki bir ameliyat odasında veya ameliyathanede yapılmaktadır. Bu prosedür sonra kişi muhtemelen en az bir gece kalması gerekir. Ve daha az invaziv veya kısmi bir prosedür uyguluyorsa, ameliyat yapıldığı gün bile eve gidilebilir. Ameliyat öncesi doktor bunu hastaya bildirecektir.
 • Giyilmesi gereken: Prosedür için bir hastane önlüğü giyilmesi gerekir.
 • Beslenme: Karın germe ameliyatından önceki gece yarısından sonra bir şey yemek içmemek gerekir.
 • İlaçlar: Doktor, ameliyattan birkaç gün önce kan sulandırıcı ilaçların kesilmesini isteyebilir. Eğer alırsan oral steroid diyabet veya ilaçlar, kendi karın germe ameliyatı öncesi günlerde bir düzeltilmiş dozlama rejimini takip gerekebilir.

Karın Germe Operasyonı Öncesi Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kişinin işlemden önce sağlıklı bir kiloda olması ve iyi beslenmesi gerekir, böylece iyileşme süreci iyileştirilmiş olur. Ameliyattan önceki haftalarda doktorun veya beslenme uzmanının diyetle ilgili konular görüşmek gerekir. Kişinin aşırı kilo alma veya diyet yapma eğilimi varsa, daha iyi bir iyileşme süreci ve sağlıklı kalması için gereken besinlerin ve kalorilerin alındığından emin olmak gerekir. Sigara içmek iyileşmeyi engellediğinden, sigara içiliyorsa doktor sigaranın bırakılmasını isteyebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi kişiye tüm yaşamsal değerleri değerlendirilir(Kan değerleri, tansiyon vs) ve damar yolu açılır. Ayrıca, özellikle genel anestezi alınacaksa, mesanenin idrarı serbest bırakabilmesi için bir idrar sondası da yerleştirilir. İşlemi sırasında genel anestezi veya IV sedasyon (izlenen anestezi bakımı) olabilir:

 • Kısmi abdominoplasti için IV sedasyon kullanılabilir. Bu durumda, sizi uykulu hale getirmek için IV’nize anestezik bir ilaç enjekte edilecektir.
 • Genellikle, daha kapsamlı bir cerrahi prosedür genel anestezi gerektirecektir. IV’ünüze anestezik ilaç takıldığından kişi kendi başına nefes alamayacak ölçüde kasları felç olur. Bu nedenle ameliyat sırasında mekanik yardımla nefes alabilmek için hasta solunum tüpü ile entübe edilir.

Cerrahi ekibi, karnın etrafına, kesilerin yapılacağı alanı ortaya çıkaran bir örtü yerleştirirler. Cilt antiseptik bir solüsyonla temizlenir ve cerrah, kesi yapmadan önce kişinin karnındaki alanları ölçebilir veya işaretleyebilir.  Ameliyat iki ila beş saat sürebilir ve bu büyük ölçüde kullanılan tekniğe bağlıdır. Kullanılan teknikler şu şekildedir:

 • Tam abdominoplastinde iki kesi yapılarak işleme başlanır. Bunlardan biri bir taraftaki kalça kemiğinden vücudun diğer tarafındaki kalça kemiğine kadardır ve kasık bölgesine yakındır. Diğeri ise göbek çevresindedir.
 • Kısmi abdominoplasti işleminde ise, cerrah bir veya iki küçük kesi yapacaktır. Bu laparoskopik olarak veya açık bir prosedürle yapılmaktadır.
 • Laparoskopik prosedür için ise cerrah birkaç küçük kesi yapacaktır. Daha sonra ucunda cerrahi aletler bulunan laparoskopu, fazla yağı ve deriyi kesmek ve çıkarmak için yerleştirilmektedir.

Abdominoplasti (Karın Germe Ameliyatı) Hakkında Bilinmesi GerekenlerKesiler yapıldıktan sonra cilt karın kaslarından ayrılacaktır. Karın bölgesinden fazla yağ alınacaktır. Ayrılırlarsa, karın kasları birbirine çekilebilir ve yerine dikilebilir. Ayrılan deri kanadı daha sonra karın bölgesi üzerine gerilir. Bu daha sıkı bir görünüm için fazla deri alınır. Cerrah göbeği kesilere dahil ettiyse, doğal görünecek bir pozisyonda yeniden yapılandırılacaktır. Fazla sıvıyı toplamak için cildin altına cerrahi bir dren yerleştirilebilir. Bu, kaldırılmadan önce birkaç hafta yerinde kalacaktır. Kesiler daha sonra dikişlerle kapatılır ve bölgeye steril bir pansuman uygulanır.

Ameliyattan Sonrası Dikkat Edilecekler

 • Ameliyat tamamlandıktan sonra, anestezi durdurulur (IV) veya tersine çevrilir (genel). Hastanın nefes alımına yardımcı olacak bir tüp varsa, ameliyathaneden ayrılmadan önce kişinin kendi başınıza nefes alabilmesi için bu tüp çıkarılmaktadır. Hasta hayati belirtilerin izlenmeye devam edeceği ameliyat sonrası bir alana götürülür ve izlenemeye alınır. Uyandığında ve stabil olduğunda hemşire tarafından kateterden idrar alınabilir veya hastanın sürgü ile idrarını yapıp yapamayacağı sorulabilir. Hastanın ayağa kalkıp yardımla yürümesi birkaç saat sürer. Genelde ameliyattan önceki plana göre eve gider veya hastanede kalmaya devam edilir. Ameliyat sonrası yaranın iyileşme sürecinde şu talimatlara dikkat edilmelidir:
 • Hastanede iken görevliler tarafından yapılan yara bakımı öğrenilmeli ve evde titizlikle uygulanmalıdır.
 • Ağrı varsa, doktorun önerdiği ağrı kesiciler alınmalıdır
 • Reçeteli ilaçları almaya devam edilecekse ne kadar devam edeceği konusunda bilgi alınmalıdır.
 • Hasta hastaneden ancak güvenli bir şekilde hayatını devam ettirebileceğine emin olduğu zaman çıkmalıdır.

İyileşmeden sonraki saatlerde ateş veya şiddetli ağrı gibi komplikasyon belirtileri yaşanırsa, belirtilmeli ve gerekiyorsa hastanede daha uzun süre hastane de kalınmalıdır. Herhangi bir tür karın germe ameliyatından sonra iyileşme iki haftadan iki aya kadar sürer. Bununla birlikte, genel olarak, büyük bir yara varsa veya önemli miktarda deri ve yağ alınmışsa, bu daha uzun sürebilir. Ameliyat sonrası dikkatli olmak, komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. Bölge temiz ve kuru tutulmalı ve doktor tarafından verilen talimatlara özen gösterilmelidir. Gerektiğinde pansumanın nasıl değiştireceği ve pansumanın su geçirmez olup olmadığı konusunda titiz olunmalıdır. Böylece banyo sırasında alanı kuru tutmak için gerekli önlemleri alınmış olunur. Karın germe prosedüründen görünen karın yara izi, ameliyattan bir yıl sonrasına kadar önemli ölçüde kaybolmaya bilir. Ve onu güneşten korumak iyileşmeye yardımcı olabilir.

İyileşme dönemi boyunca şişliği kontrol altında tutmak için bandajın Abdominoplasti (Karın Germe Ameliyatı) Hakkında Bilinmesi Gerekenlerüzerine ve giysilerin altına kompresyon giysisi giyilmesi gerekir. Ağrı, kızarıklık, akıntı, irin, ateş veya titreme olursa, derhal doktora haber verilmelidir. Ayrıca cerrahi dreniden akan (eğer varsa) sıvı miktarı artarsa, kanlı veya bulanık görünmeye başlarsa da acil müdahale edilmesi için acil servise gidilmelidir. Karın germe ameliyatından sonraki haftalarda yorucu aktivitelerden kaçınmalı ve ağır nesneleri kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

Karın germe ameliyatı, daha düz, daha sıkı görünen bir mideye sahip olmak isteyenlerim düşünebileceği seçmeli bir kozmetik ameliyattır. Bunun sizin için doğru tedavi olup olmayacağına karar verirken kişinin akılda bulundurması gereken pek çok konu vardır. Bunlara iyileşme süresi, yara izleri ile ilgili endişeler dahildir. Bu ameliyatın artıları ve eksileri hakkında detaylı olarak düşünmeli ve öyle karar verilmelidir.

Kaynakça:
https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/tummy-tuck/procedure
https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-tummy-tuck
https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/tummy-tuck/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.