Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Acai Berry Suyunun Faydaları Nelerdir?

0 243

4811_acaiAcai berry’nin bugüne kadarki en yüksek antioksidan seviyesine sahip olması, bu Amazon meyvesini insan vücudu için en sağlıklı meyvelerden biri yapmaktadır. Bir meyve ya da sebzenin renginin ne kadar yoğunsa, o kadar çok antioksidan içerdiğini biliyor muydunuz? Acai berry’nin mavimsi-mor rengine neden olan antioksidanlar antosiyaninler ve flavonoidler’ dir.

Siyah Frenk üzümüne benzerliğiyle dikkat çeken bu meyve, besin yoğunluğu ve güçlü antioksidan özelliklere sahip olması gibi pek çok faydasıyla süper besinler listesindedir. Acai üzümü suyu efsanevi iyileştirme ve kilo kaybettirici özellikleri nedeniyle iyi bilinmektedir. Modern teknoloji bu muhteşem ve doğal meyveyi dünya çapında paylaşmayı sağlamıştır. Pastörizasyon ve dondurmak besin takviyelerinin ve meyve sularının üretimini sağlamıştır.

Acai Berry’nin Faydaları Nelerdir?

4811_acai_uzumu

-Proteinlerle Yüklü:

Acai berry suyunda, yumurtadan daha fazla protein vardır. Proteinler kas ve organlar da dahil olmak üzere, bazı hormonlar ve birçok dokunun birincil ve en önemli bileşenidir. Ayrıca; saç, tırnak ve deri dış tabakalarının geliştirilmesine yardımcı olur.

-Güçlü Kemikler:

Acai berry suyu, eklemleri ve membranları destekleyen glukozamin içerir. Bu bileşikler çoğunlukla vücudu güçlendirmeye yardımcı olur. Acai suyunda kemikleri güçlendiren, kırılmalarını önleyen ve kemik dokusunun kayıplarını önleyen önemli miktarda kalsiyum vardır. Ayrıca mide ve rahimin astarlanmasına yardımcı olarak kramplar ve şişmeyi azaltır. Bu nedenle çok fazla adet ağrısı yaşayan kadınlar için faydalıdır.

Kalp Hastalıklarından Koruma:

Acai üzümü suyu “polifenoller” denilen, endotel hücrelerinde Nitrik Oksit(NO) üretimini geliştirmeye yardımcı olarak kalbin korunması için önemli bir kaynak olan antioksidanlar içerir. Nitrik oksit kan damarlarının duvarlarının rahatlamasını ve gevşemesini sağlar. Böylece kalbin stresini azaltır, damar tıkanıklığı riski azaltır ve kan akışını arttırır. Yüksek antioksidan kapasitesine ek olarak, acai üzümü daha iyi kan dolaşımına yardımcı olan yararlı HDL kolesterol seviyelerini desteklerken, zararlı LDL kolesterolü azaltmaya yardımcı esansiyel yağ asitleri açısından zengindir. Steroller, bazen kan basıncı ile ilişkili belirtileri tedavi etmek için kullanılan bitki hücresi zarlarının bir bileşenidir. İçindeki antosiyanin atar damarlar, toplar damarlar ve kılcal damarlar dahil olmak üzere küçük ve büyük kan damarlarını korur. Düşük glisemik indeksi sayesinde diyabet hastaları için faydalıdır.

-Gelişmiş Bağışıklık Sistemi: 4811_berry

Acai berry zengin besin profili sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun doğal savunma sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu bağışıklık sisteminin zayıflık veya işlev bozukluğunun başlıca nedenlerinden biri olan oksidasyonu önler ve aynı zamanda bulaşıcı hastalıkların sıklığını azaltabilir.

-Kanseri Önleme:

Antioksidanlar açısından zengin gıda maddelerinin serbest radikal hasarına karşı büyük bir savunma görevleri vardır. Antioksidan bakımından zengin olan acai berry düzenli olarak tüketildiğinde büyük ölçüde kanseri önlemeye yardımcı olabilir. DNA’nın hasar görmesini önleyerek kanserojen ve mutajenlerin yarattığı riskleri düşürür.

-Cinsel Sağlık:

Acai berry suyunun anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri stres, kirlilik ve serbest radikallere bağlı kısırlığa karşı koruyucu olabilir.

-Kilo Kaybı:

Acai üzümü suyu, aynı zamanda iştahınızı kontrol etmenize ve kilo kaybetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca antioksidanlar bakımından zengin olan acai üzümü vücuttaki gereksiz toksinleri ortadan kaldırarak ve metabolizmayı arttırarak da kilo vermeyi kolaylaştırır.

-Anti-aging Nitelikleri ve Cilt Bakımı:

İçindeki antioksidanlar cildi besler. Acai berry suyu doku üretimi için gerekli olan E vitamini açısından zengindir. İçindeki antosiyaninler ve fitosteroller cildin koruyucu tabakasının erozyonunu azaltır ve kolajen de dahil olmak üzere bağ dokularını korumaya yardımcı olur.

-Enerji ve Dayanıklılık:

Doğal yağları büyük miktarda içeren acai üzümü suları spor ve günlük görevleri çözmek için gerekli enerji ve dayanıklılığı sağlar.

-Diğer Faydaları:

4811_acai-berry-weight-loss (1)

*Acai üzümü suyundaki beta-karoten ve C vitamini, göz sağlığını korur ve diyabet hastalarındaki makula dejenerasyonunun komplikasyonlarını azaltır.

* Daha sağlıklı ve daha güçlü diş ve diş etlerine sahip olmanızı sağlayacak yüksek miktarda kalsiyum içerir ve diş eti hastalıklarından korunmanızı sağlar.

* İçerdiği omega 3 yağları zihinsel fonksiyonlarınızın düzgün çalışması ve uyanıklılık için gereklidir.

*Ayrıca B vitamini, dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin üretimine yardım ederek beyin hücrelerinin iletişim kurmasını sağlayan yardımcı diğer besin maddelerini içerir.

*Acai berry, stres düzeylerinin düzenlenmesinde büyük bir yardımcıdır.

Acai üzümünün sağlığa bir çok faydası olmasına ve süper besinlerden sayılmasına rağmen bazı yan etkileri olabilir. O nedenle vücudunuza uygun olup olmadığını görmek için küçük miktarlarda acai berry suyu ile başlamanız önerilir. Eğer herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız kullanmayı bırakın. Ayrıca ek bir sağlık durumunuz, kronik hastalıklarınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/health-benefits-of-acai-berry-juice.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.