Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Erkek ve Dişi Kedi Kısırlaştırması

0 579
Erkek ve Dişi Kedi Kısırlaştırması

Dünyada yavru kedilerden daha sevimli bir şey yoktur. Ne yazık ki, tüm güzel kedi yavrusu bir yuva bulma söz konusu olduğundan başarısız olurlar. Sahipsiz başıboş kedicikler birbirleriyle veya serbest dolaşan ev kedileriyle çiftleştiklerinde, yavruları için bir sefalet hayatı kaçınılmaz hale gelir. Gereksiz acı çekmeyi önlemek için kedilerin kısırlaştırılması sağlanır.

Bir kedi sahiplenilmesi durumunda bunun bir maliyetinin olacağı da kaçınılmaz bir gerçektir. Yemeği, tuvaleti ve sağlık sorunları gibi durumlarda söz konusu erkek kedi kısırlaştırma fiyat dahildir. Şayet evin içerisinde daha fazla kedicikler istenmiyorsa bunun için bir de kısırlaştırma süreci bulunur. Bu süreçte dişi kedi ve erkek kedi kısırlaştırma fiyatları farklılık gösterir.

Üsküdarda veteriner kliniği olan Dr. Pati tüm sorularınıza bu makalemizde cevap verdi. Kedi kısırlaştırma ile ilgili sorularınızda Dr. Pati’ye ulaşabilirsiniz.

Dişi ve Erkek Kediler Neden Kısırlaştırılır?

Erkek ve Dişi Kedi Kısırlaştırması Farkı Nedir?

Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?

Kedi Kısırlaştırmanın Avantajları Nelerdir?

Kısırlaştırma İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedimi Kısırlaştırdığımda Ne Değişir?

Kedilerin Kısırlaştırılmasının Dezavantajları Nelerdir?

Kedi Kısırlaştırılması Fiyatları Pahalı Mı? Kedi Kısırlaştırma Ücretleri

Kısırlaştırma Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kısırlaştırma Sonrası Diyet Uygulanır Mı?

Dişi ve Erkek Kediler Neden Kısırlaştırılır?

Kısırlaştırmanın kedilerin için birçok avantajı vardır. Kısırlaştırılmış kediler daha az saldırgan olurlar. Daha güvenle ve daha küçük bir alanda yaşamlarını sürdürme olanağı bulurlar. Diğer kedilerle kavga riskini azalır. Dişi kediler ısınmaz ve erkek kediler evde sevilmeyen işaretleme yapmazlar. Ortalama olarak, kısırlaştırılmış kedilerin, kısırlaştırılmamış kedilere göre daha uzun bir yaşam beklentisi vardır.

Daha az stresli ve daha dengelidirler. Son olarak, kedilerin kısırlaştırılması doğal olarak hayvanların üremesini engelleyen bir süreçtir. Kediler daha bir yaşına gelmeden cinsel olgunluğa ulaşırlar. Bazı safkan kediler biraz daha uzun sürede olgunluğa ulaşır. Bir dişi kedi yılda ortalama iki kez doğurur ve her yavrulama sürecinde ortalama 2 ila 6 yavru doğar. Örnek: Bir kedinin 10 yıllık süre içinde aynı hızda üremesi sonucu yaklaşık 80 kedisi olur.

Onlarda yavrular ve yüzbinlerce kedicik meydana gelir. Bu kedilerden pek azı güzel bir yuva bulur. İstenmeyen yavru kediler genellikle terk edilir, öldürülür veya en iyi ihtimalle, pek çok yerde umutsuzca aşırı kalabalık olan hayvan barınaklarına götürülür. Kedilerin ve erkek kedi kısırlaştırma hayvan haklarından ziyade hayvan refahı için önemli bir ölçü olarak görülür.

Erkek ve Dişi Kedi Kısırlaştırması Farkı Nedir?

Kedi kısırlaştırma söz konusu olduğunda, kedi sahipleri arasında bazen bazı kafa karışıklıkları olabilir. İki terim aynı anlama mı geliyor? Kediler için kısırlaştırma, dişi kedi kısırlaştırma farklı mı ve prosedür sırasında tam olarak ne olur dişi kedi kısırlaştırma ücreti ile erkek kedi kısırlaştırma fiyat farklı mı konuları merak edilen bir konudur. . Hem erkek hem de dişi kedi kısırlaştırma birbirinden farklıdır.

Kısırlaştırma operasyonlarında kedi kısırlaştırma ücreti, hormon üreten organ veya bezler birbirinden farklıdır. Bu erkek kedilerde testisler ve dişi kedilerde yumurtalıklar olarak değişiklik gösterilir ve operasyonlar bu yönde yapılır. Çoğu veteriner hekimin yapabileceği standart bir uygulamadır. Erkek kedilerde küçük kesi oluşturmak suretiyle erkek kedi kısırlaştırma fiyat belirlenir. Ardından skrotum keseleri açılır. Spermatik kanallar ve kan damarları bağlanarak testisler birbirinden ayrılır. Yumurtalıkların alınması için karın duvarının açılması dişi kedi kısırlaştırma işlemlerinde yapılan operasyondur. Operasyon bir kadında erkeğe göre daha karmaşıktır. Aynı zamanda erkek kedi kısırlaştırma fiyat için çok geç kalınmışsa rahmin de çıkarılması nadir olsa da yapılan bir işlemdir.

Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?

Kedinizi kısırlaştırmak için doğru zaman, gelişim seviyesi ve cinsidir. Tipik olarak, kediler cinsel olgunluğa çabuk ulaştıklarından çok daha geç kısırlaştırılmamalıdır. Yaklaşık 6 ile 8 ay kısırlaştırma kedi kısırlaştırma fiyat alınarak düşünülmeye başlanması gerekir. Alanında uzman bir veteriner aracılığı ile danışarak kısırlaştırma süreç ve gelişimini danışmak da doğru bir işlem olacaktır. Bu karara alanında uzman bir veteriner ile varmak daha doğru olacaktır.

Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

  • Sürekli ağlama gibi dişi kedilerde oluşan ısı belirtileri kaybolur.
  • Doğurgan kedilerin kısırlaştırılması sonrası çiftleşme olmazsa oluşabilecek genital organların hastalık riskinin artmasını önler.
  • Dışarıdaki kediler için diğer kedilerle kavganın azalması.
  • Kediler genel olarak daha dengeli, güvenilir ve stressiz hale gelir.
  • Daha az saldırgan davranış sergiler.
  • Cinsiyete özgü hastalıklar daha nadir görülür.
  • Yaşam uzunluğu beklentisi için kedilerin kısırlaştırılması kısırlaştırılmamış hayvanlardan ortalama olarak daha yüksek görülür.
  • Organlarda kanser veya patolojik değişiklikler gibi hastalık riski azalır.

Kısırlaştırma İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedinizi kısırlaştırma ameliyatı her halükarda anestezi altında yapılır. Bu yüzden kedinin daha önce beslenmemesi önemlidir. 12 saat önceden yemek verilmemesi tavsiye edilir. Ancak su içmesine izin verilir. Ek olarak, dişi kedi kısırlaştırma operasyon sırasında kedinizin sıcakta olmaması gerekir. Aksi takdirde ameliyat sonrası kanama riskinin arttığı unutulmamalıdır.

Kısırlaştırma operasyonu hakkında daha fazla bilgiye Dr. Pati’nin kedi kısırlaştırma sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kedimi Kısırlaştırdığımda Ne Değişir?

Bir kısırlaştırma kedilerin davranışını etkilemez. Sadece üremenin gerçekleşmesi mekanik bir şekilde yumurta ve sperm kanallarının dicing kısmında engellenir. Genellikle kedilerin kısırlaştırılması olumlu olarak algılanan hormonal ve muhtemelen davranışsal değişikliklerle ilişkilidir. Genel olarak, kısırlaştırmanın avantajları, kedi kısırlaştırma ücreti ile kısırlaştırmaya kıyasla dezavantajlarından açıkça ağır basmaktadır.

Kedilerin Kısırlaştırılmasının Dezavantajları Nelerdir?

Bazı kediler kısırlaştırıldıktan sonra tembelleşir. Bu nedenle de özel olarak hazırlanan kedi mamaları tercih edilebilir. Aynı zamanda kedilerin yemek miktarı azaltılarak da bu sorunun önüne geçilebilir. Operasyondan yaklaşık iki gün sonra, hayvanların iştahı gözle görülür biçimde artar. Besin alımı yaklaşık yüzde 20 artar. Aynı zamanda bazal metabolizma hızı, yani kalori gereksinimi yaklaşık yüzde 30 düşer.

Bu nedenle, evcil hayvanınızın ağırlığını koruyabilmesi için yem miktarını azaltmak önemlidir. Dişi veya erkek kedi kısırlaştırma işleminin ardından şişmanlaması ve yağlanmasını önlemek tamamen sahiplerinin ilgi ve sorumluluğu altındadır. Kısırlaştırmadan sonra kedilerin davranışlarının değişip değişmediği ve bu değişikliklerin sahibi tarafından olumlu ya da olumsuz olarak algılanması durumdan duruma farklılık gösterebilir. Hormonal değişim her kedi aynı şekilde tepki vermez.

Kedi Kısırlaştırılması Fiyatları Pahalı Mı? Kedi Kısırlaştırma Ücretleri

Erkek kediler ve dişi kediler için dişi kedi kısırlaştırma ücreti farklılık gösterir. Ayrıca kullanılan anestezi, ilaç, infüzyon gibi masraflar söz konusu olacağından alanında uzman bir veterinerden fiyat teklifi almak daha doğru olacaktır. Veteriner hekimler uygulanacak çeşitli tedavilere göre dişi kedi kısırlaştırma ücreti belirlemektedir. Bu işlemlerin yanı sıra kedinize yapılması gereken farklı uygulamalar da kedi kısırlaştırma ücreti söz konusu olacağında sağlıklı bir operasyon için doğru bir veteriner seçilmesi daha önemli bir ayrıntıdır.

Kısırlaştırma ücretleri her şehirde farklılık göstermektedir. Kısırlaştırma operasyon ücretleri dişi ve erkek kedilerde farklılık göstermektedir. Dişi kediler için 550 – 2000 TL arası değişirken erkek kediler içinse 350 – 1500 TL arası değişmektedir. Bu ücretler kan tahlilleri ve uygulanacak ilaçlar doğrultusunda değişebilmektedir.

Kısırlaştırma Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kediniz sabah kısırlaştırılırsa, genellikle akşamları veterinerden alabilirsiniz. Hayvanın anesteziden tamamen uyanabileceği ve rahatsız edilmeden rahatlayabileceği sessiz, sıcak bir yerde olduğundan emin olun. Çoğu kedi kısırlaştırma anesteziden dolayı baş dönmesi devam eder. Yüksek bir yerde yatırmayın yere battaniye veya bir yatak yaparak üzerine yerleştirmek önemlidir. Aksi takdirde hayvan hareket etmeye çalıştığında düşme riski vardır. Ameliyattan sonra kediniz genellikle bir süre ağrı hissedecektir. Bu nedenle kedi kısırlaştırma ile alışılmadık veya çok içe dönük davranışlar görülebilir. Dişi kedilerde tekrar ağrısız hale gelmeleri birkaç gün alabilir.

Kısırlaştırma Sonrası Diyet Uygulanır Mı?

Beslenme alışkanlıklarını kedi kısırlaştırma sonrası tamamen değiştirmeyin. Porsiyonları biraz küçültün. Düşük kalorili kedi maması kullanmak daha faydalıdır. Uzun vadede, kısırlaştırılmış kedilerin değişen metabolizmasına göre uyarlanmış bir enerji içeriğine sahip olduğundan, kedinin ideal ağırlığını korumaya yardımcı olur. Beslenme açısından erkek kedi kısırlaştırma sorun olacağının düşünülmesi yanlış bir kanıdır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku