Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kara Dut ve Faydaları

0 482

Kara Dut ve FaydalarıKara dut günümüzde mucizevi bir meyve olarak dilden dile, kulaktan kulağa yayılmış durumda. Bir ağacından onlarca kilo çıkan bereketli meyvenin şifa kaynağı oldu yapılan tüm araştırmalarda olumlu sonuca gidildiği saptanmıştır.

Başlıca yararları halsizliğe iyi gelmesi, aşırı yorgunluğu gidermesi, antibiyotik etkisi yaparak ağız, boğaz enfeksiyonlarını gidermek amacı ile kullanılması ve gayet sağlıklı bir şekilde iyileştirmesi, kanı temizlemesi ve bununla birlikte anemi hastası olan kişilere tedavi amacı ile kesin tavsiye edilmesi bilinen en iyi özellikleridir.

Etki şekli güçlü olan antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz kılarak insandaki bağışıklık sistemini onarıyor ve daha dirençli hale getiriyor. Yapısında bulunan flavonoidler kalp dostu olarak görev yapıyor ve kalbi koruyor. Kara dut yaşlanmayı da geciktiriyor. dinç ve dirençli zinde bir vücudunuz olmasını sağlıyor.

Kara Dut ve Faydaları

Kara dut kanın yapısına kolayca karışabilen yapısı sayesinde genelde kanla ilgili hastalıklarda mucizeler çıkarıyor. Kanın basıncını düşürüyor, hepatit tedavilerinde, sindirim sistemi rahatsızlığı çekenlerde, saç dökülmesi, diş çürümesi, mide gastrit gibi pek çok hastalıklara karşı ilaç görevi görmektedir.

Mali açıdan gayet ucuz fakat sadece yaz mevsiminde bulabileceğimiz bu meyvenin bize sağladığı yararlar göz ardı edilemeyecek niteliktedir. Yazın bolca yenmesi ve tek mevsimde olsa sunduğu nimetlerden faydalanılması tavsiye edilmektedir.

Yazar: Sinan UZA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.