Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Acai Üzümü: Besin Değeri, Tarihi, Kullanım Alanları ve Yan Etkileri

0 37

Acai (Euterpe oleracea) meyveleri binlerce yıldır insan sağlığını iyileştirmek için insanlar tarafından tüketilmektedir. Bu meyve, genel sağlığı iyileştirdiği bilinen çeşitli özelliklere sahiptir. Artrit, inflamasyon, erektil disfonksiyon, obezite, kalp hastalığı ve kolesterolü önlemeye yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Sadece kilo kaybına ve sindirime yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklığı geliştirir, sağlıklı cilt ve saçlar için faydaları bulunmaktadır. Bu yazıda acai meyvesinin ne olduğu, tarihi, kullanım alanları ve içeriği hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Acai Meyvesi Nedir?

Diyete ekleyebilecek birçok sağlıklı meyve vardır, ancak acai (telaffuz ah-sigh-ee) berry, bulunabilecek en sağlıklı meyvelerden biridir. Bu meyve acai karpuzu, acai üzümü ve acai meyvesi olarak anılmaktadır. Bu kırmızımsı-mor yuvarlak meyveler Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında bulunur. Antioksidanlar ve kilo kaybına yardımcı olan, kolesterolü düşüren ve diğer birçok fayda sağlamanın yanı sıra kalp sağlığını destekleyen önemli vitamin ve mineraller içerirler.

Acai Meyvesi Tarihi

Acai meyveleri binlerce yıldır vardır, ancak 1990’larda Batı ülkeleri tarafından tanınmaya başlanmıştır. Bu meyvelerin ilk önce Amazon kabileleri tarafından çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanıldığı biliniyordu. Acai meyvelerinin doğal antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve bunları yediklerinde kolesterolü düşürdüğü, sağlıklı bir kalbi teşvik ettiğini ve prostat büyümesini kontrol ettiğini (doğanın viagra) tespit edilmiştir. Acai meyveleri de hamur haline getirilmiş ve çok sağlıklı olduğu bilinen şarap yapımında kullanılmıştır.

Acai Karpuzu Besin Değeri Nedir?

Acai meyveleri, bir dizi önemli mineral ve hayati besin içerdiğinden diyete besleyici bir katkı olabilir. Aşağıda bu meyvelerin beslenme profili verilmiştir.
100 gram saf acai meyvesi içerir:
• 70 kalori
• 5 gram yağ
• 1 gram protein
• 1 gram diyet lifi
• 4 gram karbonhidrat
• 750 IU A vitamini
• 20 miligram kalsiyum
Vitaminler ve Mineraller: Acai meyveleri, daha sağlıklı bir vücut geliştirmeye, toksinleri temizlemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan hayati vitaminler ve minerallerle doludur.
Antioksidanlar: Genel sağlığın korunmasında hayati bir rol oynayan antioksidanlar bakımından zengindirler. Serbest olan radikallerdeki oksidatif hasar oranını bu antioksidanlar, yavaşlatmaktadır.

Yağlar: Bu meyveler önemli miktarda yağ içerir, ancak çoğu sağlıklı yağlardır. Bu yağlar kötü kolesterolü azaltmaya ve vücutta iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kilo kaybına yardımcı olabilirler.

Acai Berry ve Goji Berry

Hem acai hem de goji meyveleri son derece besleyicidir ve binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Acai gibi, goji meyveleri de vücuda gücünü artırarak, dayanıklılığını ve doğurganlığını geliştirmeye ve karaciğeri ve kalbi korumaya yardımcı olabilecek çok çeşitli vitamin ve mineraller içerdiği bilinmektedir. Hem acai hem de goji meyveleri besin açısından zengindir. Acai meyveleri çok daha fazla antioksidan içerirken, goji meyveleri yağ içeriğinde daha düşüktür.
Goji meyveleri A ve C vitaminleri, demir ve kalsiyum seviyelerinde biraz daha yüksek iken, acai meyveleri goji meyvelerine göre daha az şeker ve karbonhidrat içermektedir. Genel olarak, her iki meyvelerin eşit derecede sağlıklı olmasıdır. Her ikisinin de avantajlarından yararlanmanın en iyi yolu onları birlikte tüketmektir.

Acai Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Acai meyveleri çiğ olarak yenebilir veya aşağıdaki yollardan biriyle kullanılabilir:
• Sağlıklı bir smoothie yapmak veya sallamak için onları sütle karıştırılabilir.
• Birkaç krem, ana bileşenleri olarak acai berry kullanır. Faydaları elde etmek için bunlardan herhangi biri cilde uygulanabilir.
• Bulunulan ülkede taze acai meyveleri yoksa tabletler veya kapsüller kullanılabilir.
• Meyveleri bir meyve sıkacağında ezilip ve ek bir destek için chia veya kenevir ilave edilebilir. Bununla birlikte, meyve suyu sıkma işleminde, şekerin konsantrasyonu nedeniyle kısmı yaklaşık ¼ fincan ile sınırlandırılmalıdır.

Acai Meyvesi Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Vücudun metabolizma işlevini arttırmak, toksinleri temizlemek ve daha genç ve pürüzsüz görünümlü bir cilt ortaya çıkarmak için yukarıdaki formlardan herhangi birinde küçük bir miktar kullanılabilir. Çeşitli markaların Acai berry takviyeleri eczanelerde kolayca bulunabilir. Satın almadan önce yan etkileri kontrol ettiğinizden emin olunmalıdır. Ayrıca organik olanlar ve tescilli olanlar tercih edilmelidir. Bunun yanında taze iken tüketimi tercih edilirse, soğutulmalı ve bir hafta içinde tüketilmelidir. Takviyelerin raf ömrü yaklaşık 1 yıldır, bu nedenle serin ve kuru bir yerde saklanabilirler. Ancak Acai berry suyu, meyveleri sıktıktan hemen sonra tüketilmelidir.

Acai Üzümü Hakkında Bazı Gerçekler

• Acai meyveleri, çağlardan beri kilo kaybı takviyeleri olarak kullanılmaktadır.
• Acai palmiyesi Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında da yetişir.
• Acai meyveleri yaban mersini ve üzümlerin 10 katı antioksidan içerir.
• Antioksidan güçleri kırmızı üzüm ve kırmızı şaraptan 33 kat daha fazladır.

Yan Etkiler Var mıdır?

Acai berry takviyeleri bazen kilo vermek isteyenler için pazarlanır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar bazı kilo kaybı takviyelerinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini göstermektedir. Bu meyveler, polen alerjisi olan kişiler tarafından tüketilmemelidir çünkü bu alerjileri daha da ağırlaştırdığı bilinmektedir. Bununla birlikte, sınırlı araştırma mevcuttur. Anekdot kanıtlarına göre, acai meyvelerinin aşırı tüketimi ishale, bağırsak sisteminde tahrişe, baş ağrılarına ve görme azalmasına neden olabilir. Bu meyveleri sınırlı miktarlarda tüketildiği sürece, vücut için yararlı etkileri olabilir. Acai meyveleri için önerilen bir doz olmamasına rağmen, düzenli gıda miktarlarında olması güvenli olmalıdır.
Acai meyveleri besin açısından yoğundur. Kolesterolü düşürmeye, cilt dokusunu iyileştirmeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar ve vitaminlerle doludur. Çalışmalar, meyvelerin kilo vermeye yardımcı olabileceğini, beyni koruyabileceğini ve bağışıklığı artırabileceğini göstermektedir. Acai berry özleri üzerinde yapılan araştırmalar, anti-tümör, anti-diyabetik ve yaşlanma karşıtı özellikler göstermiştir.
Acai meyveleri taze meyveler, dondurulmuş meyveler, fındık ezmesi, badem sütü, fındık ve tohumlarla dolu olduğu için son derece sağlıklıdır. Bu vücuda birçok antioksidan, vitamin, mineral, lif, protein ve sağlıklı yağ sağlamaktadır. Hamilelik sırasında acai meyvelerini özlemek muhtemelen vücut yeterli besin almadığı için olabilir. Meyveler hamilelik sırasında diyetine sağlıklı bir katkı olacaktır.
Bunun yanında Acai meyveleri tropikal ve acı tadı bir tadı vardır. Ayrıca bitter çikolatanınkine benzer bir tadı vardır. Suyu günde yaklaşık ¼ bardak meyve suyu içilebilir. Acai berry tozu, meyve suları ve smoothies ile karıştırılabilir veya yulaf ezmesi, yoğurt parfe üzerine serpilebilir. Bir porsiyonda 6 gramdan fazla şeker kullanılmamalıdır. Ayrıca çayı da demlenebilir.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/acai/faq-20057794
https://www.livestrong.com/article/111990-acai-berry-nutrition-information/
https://www.ecowatch.com/acai-bowls-health-benefits-2641595644.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.