Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

COVID-19: Salgın Gebelik Planlarını Nasıl Etkiliyor?

0 398

Birçoğu çift, virüse maruz kalma endişeleri, tedavi eksikliği ve beklenen ekonomik kargaşa nedeniyle hamilelik planlarını askıya aldı. Uzmanlar, COVID-19’un finansal etkisinin birçok insanın daha az çocuk sahibi olmasına yol açacağı konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar. COVID-19, hem ABD’de hem de dünyada birçok kadın için bebek sahibi olma düşüncesini beklemeye almasına neden olmuştur.

Gebe Kalmaya İlişkin Ortak Korkular

Yeni korona virüsün çıktığı ilk günler hamileliği ertelemenin tek nedeni bu salgının hala anlaşılamamış olması ve finansman konudaki endişelerden kaynaklanmaktaydı. Mayıs 2020 tıp dergisi Psikosomatik Doğum ve Jinekoloji tarafından çevrimiçi yayınlanan bir İtalyan araştırması, çevrimiçi görüşmelerde ankete katılan 1.482 kişinin yüzde 82’sinin Şubat ayında İtalya’yı vuran salgın sırasında gebe kalmayı denemek istemediklerini belirtmişlerdir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre Mart ayının sonunda salgın zirveye ulaşmış ve araştırmacılar yeni bir araştırma yapmışlardır. Bu araştırmaya göre gebe kalmayı denemek isteyen geri kalan yüzde 18’in üçte birinden fazlasının, gelecekteki ekonomik zorlukların ve hamilelik sonuçlarının endişeleriyle ilgili olarak hamilelik planlarından vazgeçtiklerini tespit etmiştir.
COVID-19: Salgın Gebelik Planlarını Nasıl Etkiliyor?ABD merkezli 20 ila 45 yaş arası kadınlar için doğurganlık testi üreticisi Modern Fertility, COVID-19’un etkisine odaklanarak Nisan ayında 2020 Modern Doğurganlık Durumu raporunu yayınlamıştır. Yeni korona virüs salgınının Kuzey Amerika’da ( WHO’ya göre ) arttığı Mart ayında 406 katılımcıdan yüzde 61’i şu anda çocuk ve aile planlaması konusunda daha endişeli olduklarını belirtmişler ve yüzde 31 oranında COVID- 19 döneminde çocuk edinme kararlarını tamamen iptal etmişlerdir.
COVID-19 endişeleri doğum öncesi bakıma erişim korkusu, finansal nedenler, COVID-19’un kendilerine bulaşma endişeleri ve hastalığa yakalanan bir partnerin korkularını içermektedir. Katılımcıların beşte biri, doğurganlık klinikleri koronavirüs nedeniyle tedaviyi bıraktığı için çocuk yapma planlarını geciktirdiklerini dile getirmişlerdir. Buna ek olarak, Haziran ayı ortasında, kar amacı gütmeyen bir kamu politikası kuruluşu olan Brookings Institute’tan yayınlanan yeni bir raporda, 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 300.000 ila 500.000 daha az doğum olacağını tahmin edilmektedir. Ve bu etkinin 2020’den sonrada devam etmesi beklenmektedir.

Irksak Farklar Arasında Gebelik Korkusu

Pandemi, kadınların ırksal ve cinsel yönelim farklılıklarına dayanan hamileliği nasıl düşündükleri konusunda da farklılıklar ortaya koymuştur. Guttmacher Enstitüsü tarafından bu ay yayınlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar Siyah’ın kadınların yüzde 44’ünün ve İspanyol kadınlarının yüzde 48’inin hamileliği ertelemek istediklerini veya koronavirüs nedeniyle daha küçük ailelere sahip olmak istediklerini, belirtmişlerdir. Kadınların yarısı (yüzde 48), eşcinsel, lezbiyen, biseksüel veya “diğer” cinsel yönelim olarak tanımlanan kadınların yarısına kıyasla, daha sonra hamile kalmak istemişler veya pandemiden dolayı daha az çocuk sahibi olmak istediklerini bildirmişlerdir.

COVID-19 Finansal Korkuları Aile Genişlemesini Nasıl Etkiliyor?

Şu an tüm dünya da finansal korkular üst düzeydedir. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından 9 Mayıs’ta Washington Post’ta yayınlanan bir makalede bildirilen istatistiklere göre, kadınlar pandeminin neden olduğu işten çıkarma ve izin gibi durumlardan dolayı sıkıntı yaşamışlardır ve Mart ve Nisan aylarında 20.5 milyon insan işini kaybetmiştir. Nisan ayında yüzde 14,7’lik işsizlik oranı görülmüştür. Washington Post, bu pozisyonların çoğunun, gündüz bakım çalışanları, kuaförler, otel temizleyicileri ve diş hijyenistleri gibi kadınlar tarafından yapıldığını bildirmektedir. Washington Post’a göre çocuk bakımı endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Çoğu okul ve çocuk bakım merkezi kapalıyken ve pandemi öncesi kapasitelerinin çok azı yeniden açıldığından dolayı, ev dışında çalışırken çocuklara bakmak, imkansız değilse bile zor ve stresli bir durumdur. Bu yüzden birçok kişi için şu anda gebe kalma düşüncesini hale ertelenmesi gereken bir durum olarak görmektedir.

Pandemi Sırasında Gebelik Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

COVID-19: Salgın Gebelik Planlarını Nasıl Etkiliyor?Doktorlar, böyle bir dönemde hamile kalmak istemenin kişisel bir seçim olduğunu, salgın sırasında hamile kalmayı düşünenlerin mümkün olduğunca internetten veya telefondan sağlık hizmeti almaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Ve hamilelik döneminde kişiye kimin eşlik edebileceği konusunda sınırlamalar getirilmesi gerektiğini belirtmektedirler. ACOG internet sitesi, “Güncel raporlar hamile kadınların genel halka göre daha şiddetli semptomları olmadığını göstermektedir.” “Ancak, diyabet, akciğer hastalığı veya kalp hastalığı gibi bazı sağlık sorunları olan kişilerin COVID-19’dan daha yüksek ciddi hastalık riski olduğunu da bilmeleri gerekmektedir.
ACOG ve mevcut araştırmaya göre, COVID-19’un hamilelik, doğum veya doğum sırasında bir fetüse geçmesi olası değildir. Ancak bu konuda daha çok araştırma yapılması gerekmektedir. Doğumdan sonra, yeni doğmuş bir bebek, virüse maruz kalırsa virüsü alabilir.

Bu Yıl Beklenen Doğum Kontrol Trendleri

Hamile kalmak istemeyenler için doğum kontrolü çok önemlidir. Planlı Ebeveynlik Federasyonu Amerika Sağlık Hizmetleri Müdürü Gillian Dean, “COVID-19 salgını, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için realist bir bakış açısı sunmuş ve öncelikleri değiştirmiş” demiştir. “Tüm belirsizlikler nedeniyle, bulguların birçok insanın hamile kalmayı erteleme kararı aldığını göstermesi şaşırtıcı değildir. Örgüt, kadınlar pandemi sırasında aile planlaması hakkında kararlar verirken hastalara tele sağlık ve şahsen doğum kontrolü ve kürtaj hizmetleri sunmayı taahhüt etmektedir. ” açıklamasını yapmıştır.

Doğum Kontrolde Patlama mı Yaşanmaktadır?

COVID-19: Salgın Gebelik Planlarını Nasıl Etkiliyor?Sanal bir doğum kontrol hizmeti olan SimpleHealth’in CEO’su Carrie SiuButt , çevrimiçi doğum kontrol sağlayıcılarının yeni hastalarda bu yıl bir patlama gördüğünü belirtmektedir. SimpleHealth, 2018’deki kuruluşundan bu yana yüz binlerce hastaya hizmet vermiş ve “yeni hasta sayısında büyük bir artış yaşanmaktadır. Şubat 2020’den beri hasta tabanına iki katından fazla yeni hasta kaydı yapılmıştır.
Şirket, kadınların 21 gün boyunca taktığı, yedi gün boyunca çıkardığı ve bir yıla kadar modeli tekrarlayan, yeniden kullanılabilir vajinal halkayla olan uzun etkili doğum kontrolü kullanımında bir artış olduğunu bildirmektedir. Bu uzun etkili doğum kontrol yöntemi, muayene ziyareti gerektirmez ve kadınlar yüzüğü kendileri takar ve çıkarır. Bu yöntem hastalar tarafından pek çok doğum kontrol yöntemine göre kabul gören bir yöntemdir çünkü pratiktir.
SimpleHealth, uygun hastaların yaklaşık yüzde 20’sinin cinsel ilişkiden hemen sonra gebe kalmayı önlemek için kullanılabilen doğum kontol yöntemini talep ettiğini de bildirmektedir. Kadınların bu süre zarfında hamilelikten kaçınmak için hangi yöntemi kullandıkları önemli değildir, kendileri için doğru olduklarını düşündükleri seçimleri yapmaları önemlidir.

Kaynakça:
affecting-pregnancy-plans/?slot=3&eh_uid=85895979&xid=nl_EHNLwomenshealth_2020-06-26_20734978&utm_source=Newsletters&nl_key=nl_womens_health&utm_content=2020-06-26&utm_campaign=Womens_Health&utm_term=creativeA

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku