Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Acai Üzümünün (Acai Berry) Sağlık Açısından Faydaları

0 7

Acai meyveleri, genel sağlığın iyileştirilmesinde iddia edilen faydalar için sağlık takviyelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, düzenli olarak tüketilirse acai meyvelerinin çok sağlıklı olduğunu söylemek güvenlidir. Bu yazıda acai üzümünün sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Vücudu Detoks Etmeye Yardımcı Olabilir

Yenilen yiyecekler ve solunan hava vücuda zarar verebilecek serbest radikaller şeklinde toksinler içerir. Acai berry’nin sağlık endüstrisinde bu kadar popüler kullanılmasının nedenlerinden biri, diğer bitkisel gıdalara kıyasla alışılmadık derecede yüksek antioksidan seviyelerine sahip olmasıdır.
Bunların, bu serbest radikallerin vücuda verdiği oksidatif hasarı onardığı bilinmektedir. Bu antioksidanlar ayrıca zararlı organizmaların büyümesini engeller ve aksi takdirde kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskini artırabilecek kontaminantların temizlenmesine yardımcı olabilir.

Kalp Hastalığına ve Diyabete Karşı Koruyabilir

Araştırmalar, acai çileklerinin, genel kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar olan polifenollerde son derece yüksek olduğunu göstermektedir. Miyokard enfarktüsüne (kalp krizi) maruz kalan sıçanlarda yapılan 2014 çalışması, acai berry’nin kalp hipertrofisi, fibrozis ve kardiyak disfonksiyon gibi kalple ilgili hastalıkların tedavisinde önemli ölçüde yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. California’da 30 gün boyunca acai berry meyve posası verilen 10 fazla kilolu birey üzerinde başka bir çalışma yapılmış ve vücutta kan şekeri, insülin ve kolesterol düzeylerinde azalma görülmüştür.

Kilo Kaybını Arttırabilir

Birçok marka, acai berry takviyelerini kilo kaybı için bağımsız bir çözüm olarak pazarlamaktadır. Ancak acai meyveleri son derece sağlıklı olabilir ve çok çeşitli besin maddeleri içerebilirken, kilo kaybını arttırmak için bunları tek başına tüketmek yeterli değildir. Araştırmalar, acai meyvelerindeki lif ve yağ asidi içeriğinin metabolizmayı artırmaya, yağ yakımını artırmaya ve istekleri azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, sağlıklı bir diyetle birlikte acai meyveleri tüketmek, daha iyi ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sindirimi Teşvik Edebilir

Geleneksel olarak, acai berry suyu ishal için doğal bir tedavi olarak kullanılmıştır ve toksin sistemini temizlediğine ve sindirim sistemini güçlendirdiğine inanılmaktaydı. Acai meyvelerinde bulunan yüksek miktarda lif bu konuda yardımcı olabilir. Besin maddelerinin sindirimini ve asimilasyonunu iyileştirebilir ve ayrıca kabızlığı önleyebilir.

Kanser Hücreleriyle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Acai meyvelerini düzenli olarak tüketmek, özellikle kolon ve memenin çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 2014 yılında yapılan bir çalışma, acai meyvelerinin antikanser özelliklerine sahip olduğunu ve kemopreventif ilaçların geliştirilmesine yardımcı olabileceğini iddia etmektedir. Başka bir Teksas çalışması, meyvelerin kolon kanseri ile etkili bir şekilde savaşan ve baskılayan anti-enflamatuar ve sitotoksik özellikler içerdiğini şiddetle vurgulamaktadır.

Bilişsel İşlevleri Geliştirebilir

Acai meyvelerinin birçok faydasından biri, genel beyin sağlığını korumasına yardımcı olmalarıdır. Fareler üzerinde yapılan bir 2012 çalışması, acai berry pulpunun beyin hücrelerine karşı koruyucu özelliklere sahip olduğunu düşündürmektedir. Berry hamuru daha iyi bilişsel ve motor fonksiyonlara katkıda bulunabilir. 2014 yılında sıçanlarda yapılan bir başka çalışma, acai meyvelerinde bulunan bileşiklerin, yaşlandıkça beyninizi hasardan koruyabileceği sonucuna varılmıştır.

Hücresel Sağlığı İyileştirebilir

Acai meyvelerinin antioksidan özellikleri, besinlerin emiliminde hücrelerin etkinliğini arttırır.

Bağışıklık Sistemini Geliştirebilir

Acai meyvelerinin en büyük faydalarından biri, bağışıklık sistemini geliştirme ve güçlendirme yetenekleridir. Antioksidan bakımından zengin meyveler serbest radikallerle savaşır ve vücudu çeşitli hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korumaktadır. 2011 yılında yapılan bir çalışma, acai berry’nin bağışıklık tepkilerinin astım ve bulaşıcı hastalıkları tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.

Enerji Seviyelerini Artırabilir

Acai meyveleri, dayanıklılığı ve enerji seviyelerini yüksek tutmaya yardımcı olabilecek karbonhidratlar, proteinler ve iyi yağlar bakımından zengindir. Bu meyveler, libidoyu arttırdıklarından ve cinsel dürtü geliştirdiklerinden yaygın olarak “Amazon yağmur ormanları viagra” olarak adlandırılır. Acai meyveleri ayrıca kan dolaşımını artırabilir ve potansiyel olarak enerji seviyelerini artırabilir. Ancak, bu iddiayı destekleyecek hiçbir araştırma yoktur. Bilgilerin çoğu anekdot kanıtlarına dayanmaktadır.

Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Acai meyveleri, anti-enflamatuar doğaları nedeniyle önemli yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Bir 2017 çalışması, acai berry su ekstraktlarını kullandıktan 24 saat sonra bir çizik yarasının daha hızlı iyileştiğini göstermiştir.

Uykuya Yardımcı Olabilir

Acai meyveleri daha iyi uykuyu teşvik edebilir. Yatmadan önce alınan bir fincan acai berry suyu uyku kalitesini artırabilir. Bununla birlikte, meyvelerin uykuyu arttırıcı etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Cilt Sağlığını Geliştirmeye Faydası Olabilir

Acai meyveleri cilt sağlığını artırabilecek birçok vitamin ve mineral içerir. Sadece yaşlanma belirtilerini yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda yara izlerini hafifletir ve akne ve kırılmaları önlemektedir.

Yaşlanmayı Yavaşlatmaya Yardımcı Olabilir

Acai meyveleri önemli besinlerin bir güç merkezidir. Ayrıca antioksidanlar içerir. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur. Acai meyvelerinin bu özellikleri, yaşlanma karşıtı kremlerde mükemmel bir bileşen olmasını sağlar ve her gün kullanmak cildi parlak ve sağlıklı tutar.

Pigmentasyonun Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Acai üzümü, hiperpigmentasyon tedavisinde çok faydalı olan bileşenlerden biri olarak seçilmiştir.

Akne Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, acai meyveleri akne kontrolüne yardımcı olabilir. Çilek, akne tedavisi için kullanılan bazı formülasyonlarda kullanılır.

Yara İzlerini Hafifletebilir

Bu konuda daha az araştırma mevcuttur. Anekdot kanıtları, meyvelerin akne izlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Olgun bir avokado ile birkaç acai meyvesini ezilerek karıştırılıp ve maskeyi yüze uygulanabilir. Sürülen maske yaklaşık 10-15 dakika yüzde bekletilmeli ve yıkanmalıdır. Bu uygulama cilde tazelenme hissi verebilir.

Cildi Nemlendirebilir

Yüz derisi, güneşe, kimyasallara ve kirleticilere aşırı maruz kalma nedeniyle yıpranmaya ve yırtılmaya eğilimlidir. Acai berry’de bulunan antioksidanlar hasarı onarmaya ve kayıp nemi takviye etmeye yardımcı olabilir. Ancak, bu konuda doğrudan araştırmalar yetersizdir.

Dudakları Yumuşatabilir

Anekdot kanıtlarına göre, acai berry suyunun düzenli uygulanması dudakları nemlendirir, yumuşak ve tatlı tutabilir.

Saç Sağlığını Destekleyebilir

Acai meyveleri, saçı daha güçlü, daha yumuşak ve daha parlak hale getirebilecek hayati besinler içerir. Bu besinler sadece kafa derisi sağlığını desteklemekle kalmaz, aynı zamanda saç dökülmesini de önleyebilir. Temel besinlerin bir güç merkezi olan Acai meyveleri, sağlıklı bir kafa derisini korumaya ve saçın köklerden güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bu iddiaları doğrulayacak doğrudan bir araştırma yoktur. Tamamenanekdotlara dayanan kanıtlara dayanırlar.
Aynı zamanda acai meyvesinde olan proteinler, sağlıklı yağlar (omega 3, 6 ve 9) ve A, B kompleksi, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Bu besinler saç büyümesine yardımcı olmak için birlikte çalışabilir. Anekdot kanıtlarına göre, bu meyvelerin saç büyümesini teşvik ettiği bulunmuştur. Acai meyveleri önemli miktarda çinko ve folik asit içerir. Çinko kafa derisi sağlığını geliştirebilir ve saç dökülmesini önleyebilir. Çinko metabolizmasındaki bozuklukların saç dökülmesine neden olduğu bulunmuştur. Meyvelerdeki folik asit ayrıca kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirebilir. Bazı araştırmalar folik asit eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca saç büyümesine katkıda bulunan ve saçların grileşmesini önleyen hücrelerin yenilenmesine yardımcı olabilir.
Brezilya’da veya komşu ülkelerde yaşamayanların taze acai meyveleri elde etmeleri çok zordur. Ancak takviyelerini veya kapsüllerini sağlık mağazasından satın alabilirler. Acai hamuru, aynı miktarda kırmızı şaraba göre 10-30 kat daha fazla antosiyanin içerir. Acai meyveleri çok çeşitli faydalar sunsa da, birkaç yan etkisi vardır. Yararlarını elde etmek için diyete eklenebilir, fakat zayıf olanlar ve alerjisi olanlar kullanmaktan kaçınmalıdır. Acai meyvelerinin faydalarını ve yan etkilerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, diyete acai meyveleri eklemeden önce uzman bir doktora veya diyetisyene danışılması tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/acai/faq-20057794
https://globalhealing.com/natural-health/benefits-of-acai/
https://www.ecowatch.com/acai-bowls-health-benefits-2641595644.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.