Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adet Kanının Koyu Olmasının Temel Nedenleri

0 3.377

Özellikle âdetin başlangıç ve sonunda düşük kan hacmine sahip olmak normaldir ve bu herhangi bir sağlık probleminin göstergesi değildir. Bununla birlikte, bu tür menstruasyon tekrarlandığında, örneğin hormonal değişikliklerin, uterus problemlerinin, stresin veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir işareti olabilmektedir. Bu, kadınlar doğum kontrol hapını ilk kez kullanmaya başladığında, hapı değiştirdiğinde veya ertesi gün hapı kullandığında da olabilmektedir. Bu durumlarda, adet döngüsü daha koyu hale gelebilmekte veya kahve telleri rengine sahip olabilmektedir, ayrıca bir sonraki döngüde normale dönmektedir. Siyah, kahverengi veya kahve telvesi benzeri menstrüasyon nedenleri olmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Hamilelik

Embriyo rahim duvarlarına yapıştığı için az miktarda pembemsi, kahverengimsi veya koyu kırmızımsı kanama yaygındır. Bununla birlikte, bu kanama hamileliğin daha sonraki bir aşamasında ortaya çıktığında veya karın ağrısı, omuz ağrısı, baş dönmesi ya da aşırı yorgunluk gibi diğer semptomlar eşlik ettiğinde, ektopik hamilelik veya düşük yapma gelişimini göstermektedir. Bu nedenle herhangi bir sorun olup olmadığını doğrulamak için kadın doğum uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Duygusal DeğişikliklerAdet Kanının Koyu Olmasının Temel Nedenleri

Bir kadının duygusal durumunda aşırı stres veya depresyon gibi bazı değişiklikler, duvarlarının kalınlığını azaltarak uterusun yapısını etkileyebilmektedir. Bu değişiklik, hücrelerin soyulmasını geciktirmektedir ve bu nedenle, kanın oksidasyonunu kolaylaştırmakta ve periyot kanamasını koyulaştırmaktadır.

Hormonsal Değişiklikler ve Menopoz

Tiroit problemleri ve hatta menopoz nedeniyle hormonsal değişiklikler genellikle bu süredeki kanın koyu olmasına ve küçük miktarlarda gelmesine neden olmaktadır. Bu değişiklik, doğum kontrol haplarını değiştirirken veya kadın çok sık emzirmediğinde, emzirme hapının kanamayı önlemek için yeterli olmadığında da çok yaygındır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Örneğin gonore veya klamidya gibi bakterilerin yol açtığı cinsel yolla bulaşan hastalıklar, adet kanının daha hızlı bir şekilde bozulmasına neden olarak daha koyu hale getirmektedir. Ek olarak, bu tip döneme genellikle kötü bir koku, menstruasyondan önce veya sonra kahverengi akıntı, pelvik ağrı ve 38 ° C’nin üzerinde bir ateş eşlik etmektedir.

Endometriozis ve Diğer Durumlar

Endometriozis, uterus dışındaki endometriyal dokunun büyümesidir. Bu tür bir sorun ve adenomyoz gibi diğer durumlar, menstruasyon sırasında ve arasında ortaya çıkabilecek, kahve telvesinin rengine benzer şekilde pelvik bölgede ve koyu lekelerde şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. Bu durumlarda koyu kanın yanı sıra, süre 7 güne kadar sürebilmektedir. Şüphe durumunda, bir muayene, analizler ve antibiyotikler için öneriler veya ameliyat gibi başka bir tedavi şekli için jinekoloğa gidilmelidir.

Doğum Sonrası

Regl dönemi kanının koyu olmasının normal olduğu başka bir durum doğum sonrası aşamadır, çünkü uterus normal boyutuna dönmesi yaklaşık 45 gün sürmektedir ve bu dönemde kanama olmaktadır. Bu aşamada, bu kanama tam olarak adet kanaması değildir, ancak rengi koyudur ve birçok kadın bunu karıştırabilmektedir. Ayrıca, bu normal ve beklenen bir durumdur.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Menstrüel kanamadaki değişiklikler genellikle normaldir ve bir sorun olduğunu göstermemektedir, ancak başka semptomlar veya belirtiler de ortaya çıktığında jinekoloğa gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bu semptom ve belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • 7 günden fazla süre süren kanama
 • 3 aydan fazla süre regl olunmadığında
 • Dönemler arasında vajinal kanama
 • Vajinada ağrı
 • 38 ° C’nin üzerindeki ateş
 • Baş dönmesi
 • Genel olarak veya tırnakların altında bölgede soluk cilt

Şüpheli hamilelik durumlarında, koyu renk kanamanın, pıhtılarla veya büyük miktarlarda ortaya çıkmasının da doktora görünmenin bir nedeni olduğunu hatırlamak önemlidir, çünkü düşük olabilmektedir ve rahmi temizlemek için kürtaj gereklidir. Kadınların çoğunluğu için regller, altta yatan herhangi bir sağlık sorunu olmadığı varsayılarak 12 ve 13 yaşları arasında başlamaktadır. Menstrüasyon, mukoza dokusunun ve kanın iç uterin astardan vajinaya aylık olarak boşalmasıdır. Rengi, dokusu ve süresi üreme sağlığının hayati göstergelerini sunmaktadır. Adet kan akışının renkleri parlak kırmızıdan turuncu, kahverengi veya siyaha kadar değişebilmektedir. Bu varyasyonlar genellikle normal olmakla birlikte, siyah adet kanının ortaya çıkması bazen tıbbi müdahaleyi gerektirmektedir.

Adet Kanının Koyu Olmasının Temel NedenleriSiyah Adet Kanı ve Akıntı Nedenleri

Siyah adet kanı, uterusdan ayrılmak için ekstra zaman alan ve yol boyunca bir yerde okside olan kandır. Sonuç olarak, kahve telvesi ile biraz benzerlik gösteren koyu kahverengi veya siyahımsı bir renk tonuna dönüşmektedir.  Biraz korkutucu görünse de, siyah adet kanı ve vajinal akıntı her zaman endişe kaynağı değildir. Genellikle döngünün farklı saatlerinde, özellikle dönemin başlangıcına doğru olmaktadır. Siyah adet kanının arkasındaki olası açıklamalar, kadın üreme sisteminin kendisi kadar karmaşık ve çeşitli olabilmektedir. Bu gözlemlendiğinde göz önünde bulundurulması gereken potansiyel faktörler vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Regl Dönemin Başlangıcı veya Sonu

Akış, aylık aybaşı seanslarının başında ve sonunda biraz daha yavaş olma eğilimindedir. Belirtildiği gibi, bu kanın vücudu terk etmesi ne kadar uzun sürerse, oksitlenme ve siyah adet kanına dönüşme olasılığı o kadar yüksektir.

Vajinaya Bir Cismin Sıkışması

İster inanın ister inanmayın, siyah adet kanı bazen vajinada yabancı bir cismin varlığına işaret etmektedir. Belki de yanlışlıkla ikinci bir tampon takıldığında, bir tamponla seks yapıldığında veya son adet kanamasından sonra tampon çıkarılmayı unutulduğunda olabilmektedir. Vajinaya yerleştirilebilecek diğer nesneler arasında prezervatif, seks oyuncakları ve süngerler, diyaframlar, halkalar veya servikal kapaklar gibi kontraseptif cihazlar bulunmaktadır. Zamanla, bunlar vajinal astarını tahriş etmektedir ve enfeksiyonu tetiklemektedir. Siyah adet kanının yanı sıra, bazı uyarı işaretlerine dikkat edilmelidir ve bu uyarı işaretleri aşağıdaki gibidir:

 • Kötü kokulu vajinal akıntı
 • Vajinada ve çevresinde rahatsızlık veya kaşıntı
 • Genital bölgede döküntü veya şişme
 • Ateş
 • İdrar yapmada zorluk
 • Pelvik veya karın ağrısı

Kara dönem kanı ve yukarıdaki semptomlardan herhangi biri fark edildiğinde ve içinde bir şey sıkıştığı şüphelenildiğinde, derhal yardım alınmalıdır. Nadir durumlarda, toksik şok sendromu olarak bilinen hayatı tehdit eden enfeksiyona yol açabilmektedir.

Adet Kanının Akmaması

Tutulan adet veya hematokolpos, adet kanının vajinal kanalı terk edemediği ve vajinayı doldurduğu zaman yavaşça koyulaşmaktadır. Kan rahmi doldurduğunda buna hematometra denmektedir. Buna vajinal septum veya kızlık zarının konjenital hastalıkları sıklıkla neden olmaktadır. Nadir durumlarda, sorun bir serviksin yani servikal agenezin yokluğuna bağlanmaktadır. Veya, bir tür cerrahi komplikasyon olan servikal atrezi sonucu olabilmektedir. En sık konjenital anormalliklerden kaynaklandığından, hematokolpos ve hematometra öncelikle ergenlik döneminde teşhis edilmektedir. Tıkanıklık şiddetli olduğunda, tam bir adet sıvısı veya amenore eksikliği yaşamak mümkündür. Hematokolpos ile bağlantılı diğer belirtiler arasında alt karın bölgesinde görülen kramp ağrısı, adezyonlar  ve endometriozis bulunmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri

Çok nadir durumlarda siyah adet kanı, özellikle cinsel ilişkiden sonra veya dönemler arasında düzensiz kanama ile birlikte serviks kanserinin bir uyarı işareti olabilmektedir. En erken aşamalarında, vajinal akıntı genellikle berrak veya beyaz, kötü kokulu ve sulu, sonunda koyu kahverengi veya siyah adet kanına dönüşmektedir. Rahim ağzı kanserinin ileri evrelerindeki belirtileri bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Yorgunluk
 • Daha uzun veya daha ağır dönemler
 • İlişki sırasında ağrı
 • Seks sırasında veya sonrasında kanama
 • Kilo kaybı
 • Pelvik ağrısı
 • İdrar yapmada zorluk
 • Bağırsak hareketlerini geçmede zorluk
 • Bacaklarda şişme

Doğum Sonrası Lochia Geliştirme

Doğumdan 4 ila 6 hafta sonra ortaya çıkan vajinal kanamalara lochia denmektedir. Kırmızımsı renkli ve küçük kan pıhtıları içeren ağır bir akış olarak başlamakta ve birkaç gün sonra bu yavaşlamaktadır. Bu iki hafta boyunca, bu kan kahverengiden koyu kahverengiye ve siyaha doğru giderek daha koyulaşmaktadır. Kısa bir süre sonra, akış tamamen durmadan önce renk yavaş yavaş sarı veya kremsi hale gelmektedir. Lochia parlak kırmızı ise, erik büyüklüğünde pıhtılar içeriyorsa veya doğumdan sonraki haftalarda kötü kokulu akıntı gözlemlenirse tıbbi yardım alınmalıdır.

Düşük

Siyah adet kanı ve lekelenme de, hamileliğin 12. haftasından önce gerçekleşen düşük için bir belirtidir. Bununla birlikte, uzmanlar hamileliklerin sadece % 15 ila 20’sinin düşükle sonuçlanacağını tahmin etmektedir. Siyah adet kanını fark etmenin yanı sıra, ağır kanama veya ağrı gibi düşük yapma belirtileri görülmeyebilmektedir. Bazı kadınlar, kaçırılmış bir düşük olarak bilinen bir olgu olan normal hamilelik belirtilerini yaşamaya devam etmektedirler. Sadece ultrasonla tespit edilebilmektedir, embriyo gelişmeyi durdurduğunda ancak vücut tarafından atılmadığında ortaya çıkmaktadır.

İmplantasyon Kanama

Koyu kahverengi veya siyah adet kanı erken hamile kalma veya hamileliği temsil etmektedir. İmplantasyon kanaması bazen döllenmiş bir yumurtanın uterus astarına yerleşmesinden 6 ila 12 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Akış sadece birkaç gün sürmektedir ve genellikle hafiftir, ancak vajinayı çok yavaş bırakırsa siyah olabilmektedir. Lekelenmenin yanı sıra, erken hamilelik ve implantasyonun diğer belirtileri arasında şişmiş ve hassas göğüsler, yorgunluk vb belirtiler yer almaktadır. Herkesin başına gelmese de, aslında kişi hamileyse ve implantasyon kanaması varsa, sağlık sağlayıcını ziyaret ettiğinden emin olmalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (STD)

Siyah adet kanı, klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Koyu kahverengi veya siyah akıntıya bazen diğer STD semptomları eşlik etmektedir. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Kötü kokulu akıntı
 • İdrar yaparken yanma
 • İlişki sırasında ağrı
 • Seks sırasında veya sonrasında kanama
 • Pelvik basınç veya ağrı
 • Vajinal kaşıntı
 • Dönemler arasında tespit

Tedavi edilmediği takdirde, cinsel yolla bulaşan hastalıklar yayılabilmektedir, ayrıca serviks, uterus ve diğer üreme organlarını enfekte eden pelvik inflamatuar hastalık (PID) ile sonuçlanabilmektedir. PID komplikasyonları arasında kronik pelvik ağrı ve infertilite bulunmaktadır. Son olarak, koyu kahverengi veya siyah adet kanı, endometriozis, rahim fibroidleri, endometriyal polipler veya ektopik gebelik gibi altta yatan diğer sağlık sorunlarını da göstermektedir.

Adet Kanının Koyu Olmasının Temel NedenleriSiyah Adet Kanı Tedavi Seçenekleri

Siyah adet kanı herhangi bir rutin nedenden kaynaklanmıyorsa, yardım almak çok önemlidir. Tedavi seçenekleri, adet kanının kesin nedenine bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Bu nedenler aşağıdaki gibidir:

 • Vajinaya yabancı bir nesnenin sıkışması, ateş, acı ve siyah akıntı olduğunda nesne hemen çıkarılması gerekmektedir.
 • Öte yandan, PID ve STD enfeksiyonları vakaları tipik olarak antibiyotiklerle ele alınmaktadır. Verilen tüm talimatları izlenmelidir.
 • Düşükler kendi başlarına çözülebilse de, çoğu hasta acil tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır. Çözümler arasında reçeteli ilaçlar veya kalan dokuları uterustan çıkarmak için bir dilatasyon ve küretaj (D&C) prosedürü bulunmaktadır.
 • Tutulan adetlerde, başlangıçta tıkanıklığa neden olan durumlarla başa çıkmak için ameliyat gerekmektedir.
 • Rahim ağzı kanseri, her hastaya özgü cerrahi, kemoterapi ve radyasyon kombinasyonu ile tedavi edilmektedir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Normal adet kanaması iki ila yedi gün sürmektedir ve yaklaşık 21 ila 35 günde bir gelmektedir. Bununla birlikte, bunun dışındaki siyah adet kanı oldukça düzensizdir ve bir sağlık uzmanı ile görüşülmelidir. Hamilelik sırasında, doğumdan sonra veya menopoza girerken siyah akıntı tespit edildiğinde, bu altta yatan ciddi bir soruna işaret etmektedir. Bazı semptomlardan herhangi biriyle ilişkili siyah adet kanı da tıbbi müdahaleyi gerektirmektedir ve bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Ağır deşarj
 • Kötü kokulu akıntı
 • Vajinal kaşıntı
 • Kramp, ağrı veya ateş

Siyah adet kanı, aylık yaygın bir olay veya daha büyük bir sorunun belirtisi olabilmektedir. Yukarıda belirtilen koşullardan herhangi birine sahip olunduğundan şüphelenildiğinde, sağlık sağlayıcısından randevu alınmalıdır. Ayrıca siyah adet kanının tedavisi öncelikle neden olan sebeplere dayanmaktadır.

Kaynakça:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324848#:~:text=The%20color%20is%20typically%20a,blockage%20inside%20a%20person’s%20vagina.
https://www.healthline.com/health/womens-health/black-discharge
https://helloclue.com/articles/cycle-a-z/period-blood-color-brown-black-dark-does-it-matter
https://yourdaye.com/vitals/womens-health/brown-or-black-period-blood/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.