Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Akran Şiddetinin Belirtileri ve Alınabilecek Önlemler

0 556

Akran şiddeti, çocukların özellikle okulda yaşıtları tarafından maruz kaldıkları şiddet olarak tanımlanmaktadır. Akran şiddeti sözlü, fiziksel veya duygusal olabilmektedir. Bir çocuğun yaşıtları tarafından uğradığı şiddeti akran şiddeti olarak sınıflandırabilmek için, aşağıdaki koşulların sağlanması gerekmektedir:

Akran Şiddetinin Belirtileri ve Alınabilecek Önlemler– Gerçekleşen olay kasıtlı olmalıdır: Çocuğun uğradığı şiddet, kasten yapılmış olmalıdır, kazayla gerçekleşmiş olaylar akran şiddeti kapsamına girmemektedir.
– Akranlar tarafından uygulanan şiddet belirli bir süre düzenli olarak gerçekleşmelidir: Çocuğun akranları tarafından bir kere şiddete maruz kalması akran şiddeti kapsamında değerlendirilmemektedir. Olayın tekrar eden bir yapısı olmalıdır.
– Şiddeti uygulayan ile şiddete maruz kalan arasındaki güç dengesizliği: Çocuğa şiddet uygulayan grup ondan daha güçlü olmalı veya şiddete maruz kalan kişi, şiddet uygulayan grubun kendisinden daha güçlü olduğunu düşünmelidir.

Önceki dönemlerde çocukluk çağında akran şiddeti görme normal bir durum olarak karşılanabilirken, günümüzde bu durumun şiddet gören kişide ciddi problemlere yol açabileceği ortaya konulmuştur. Akran şiddeti aşağıdaki şekillerde meydana gelebilmektedir:

– Fiziksel: Bu tarz akran şiddetinde, çocuğa karşı vurma, dövme, tekme atma gibi fiziksel saldırılar gerçekleşmektedir. Çocuğun eşyalarına kasten zarar verilmesi de fiziksel şiddet kapsamına girmektedir.
– Sözlü: Sözlü şiddet türü; çocuğa lakap takılması, sözlü olarak alay edilmesi gibi hareketleri içermektedir.
– Psikolojik: Psikolojik şiddet türünde, çocuğun topluluk içerisinde küçük duruma düşürülmesi, çocuğun grup dışı bırakılması tarzı şiddet uygulanmaktadır.
– Elektronik: Elektronik saldırı türü ise, sosyal medya üzerinden çocuğa saldırılması veya saldırı amacıyla elektronik posta (e-mail) gönderilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.
Akran şiddetine uğrayan çocuklarda aşağıda sıralanan problemler görülebilmektedir:
– Psikolojik rahatsızlıklar: Akran şiddetine maruz kalan çocuklarda depresyon, uyku problemleri, anksiyete ve intihara meyilli olma gibi problemlere daha sık rastlanmaktadır.
– Akademik başarıda düşüş: Akran şiddetine maruz kalan çocuklar, savunma mekanizması olarak okula gitmemek istemektedirler. Bu durum akademik başarılarını olumsuz etkilemektedir.
– Madde bağımlılığı: Akran şiddetine uğrayan çocuklarda alkol ve uyuşturucu gibi madde bağımlığı daha yüksek oranlarda görülmektedir.
– Anti-sosyal kişilik: Her ne kadar akran şiddetine uğrayan çocukların büyük kısmı, yetişkin olduklarında sosyal açıdan problemsiz bireyler olsa da, bazı durumlarda akran şiddetine uğrayan kişilerde anti-sosyal kişilik bozukluğu görülebilmektedir. Bu durum kişilerin suç işlemeye meyilli olmasına sebebiyet verebilmektedir.

Genellikle kısa boylu, duygusal açıdan hassas ve sessiz çocuklar akran şiddetine daha fazla maruz kalmaktadır. Aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçı çocukta mevcut ise, çocuğun akran şiddetine uğruyor olması söz konusu olabilir:

Akran Şiddetinin Belirtileri ve Alınabilecek ÖnlemlerÇocuğun vücudunda sebebi bilinmeyen yaralar olması
– Çocuğun giysilerinde parçalanma ve hasarlar olması
– Çocuğun yeme alışkanlıklarında değişiklikler gözlemlenmesi
– Çocuğun ders başarısında düşme
– Çocuğun okula gitmek istememesi
Çocuğunuzun akran şiddetine uğradığından şüphelenmeniz durumunda aşağıdaki önerileri uygulamanız yararlı olacaktır:
– Çocuğunuzu sizinle açık konuşması için cesaretlendirin: Sakinliğinizi koruyarak, çocuğunuzdan olanları size anlatmasını isteyin. Onu anladığınızı ve bu durumun kendisinin suçu olmadığını açıklayın.
– Durumu ayrıntılarıyla öğrenin: Çocuğunuzdan, kendisine tam olarak kimlerin ve ne şekilde şiddet uyguladığı bilgisini ayrıntılarıyla öğrenmeye çalışın. Bu durumu önlemek için sizden bir beklentisi varsa bunu da tam olarak öğrenmeniz faydalı olacaktır.
– Çocuğunuza akran şiddetine karşı ne yapması gerektiğini açıklayın: Çocuğunuza akran şiddetine karşı şiddetle karşılık vermesinin yanlış olacağını açıklayın. Kendisine şiddet uygulayan akranlarından uzak durmasını, durumu okuldaki yetkililere aktarmasını isteyin.
– Çocuğunuzun kendine olan güvenini arttırın: Çocuğunuzu, kendine olan güveninin artmasını sağlayacak aktivitelere yönlendirin.
– Okul yetkilileri ile iletişime geçin: Duruma ilişkin okuldaki yetkililerle iletişime geçin. Çocuğunuzun maruz kaldığı akran şiddetini önlemeye yönelik olarak neler yapacaklarına ilişkin bilgi alın. Konuyu çözülene kadar takip etmeyi ihmal etmeyin.

Akran şiddetini önlemek adına, okullarda çocuklara bilgilendirme yapılması önem taşımaktadır. Akran şiddetinin yanlış bir şey olduğu çocuklara anlatıldığı durumlarda, bu tip istenmeyen olayların daha az gerçekleştiği araştırmalar ile ortaya konulmuştur. Ebeveynlerin akran şiddetini çocukluk döneminin normal bir aşaması gibi görmemeleri gerekmektedir. Çocuğun ileriki yaşlarında ciddi problemler yaşamasına sebebiyet verebilecek olan akran şiddetine karşı, anne-babalar da bilinçli olmalı ve üzerlerine düşen görevleri yapmalıdır.

Kaynakça:
mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/bullying/art-20044918?pg=1
en.wikipedia.org/wiki/School_bullying

Yazar:Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku