Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ahmet Kenan Evren Kimdir?

0 188

4179_kenan__evren

Türkiye Cumhuriyeti’nin yedinci cumhurbaşkanı ve on yedinci Genelkurmay Başkanıdır. 17 Temmuz 1917 tarihinde, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Manisa, Alaşehir, Balıkesir ve İstanbulda tamamlamıştır. Lise eğitimini de İstanbulda Maltepe Askeri Lisesinde tamamlamıştır.

1938 yılında Kara Harp Okulunu ardından da başarılı bir şekilde 1949 yılında Harp Akademisini bitirmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin farklı bölümlerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. Kore Türk Tugayında, Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü ve Kurmay Başkanlığı görevlerini başarılı bir şekilde sürdürmüştür. 30 Ağustos 1964 tarihinde Tuğgeneralliğe yükselmiş ve ardından da Türk Silahlı Kuvvetlerinde ki yükselişi kendinden emin bir şekilde devam etmiştir. Sırasıyla Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığına atanmıştır. 13 Aralık 1979 tarihinde Brükseldeki NATO Askeri Komite toplantısında ülkemizi temsil etmiştir. Devlet Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı görevini de devralmıştır. 7 Kasım 1982 tarihinde gerçekleştirilen halk oylaması sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin yedinci cumhurbaşkanı görevini devralmıştır. 7 yıl sonra görev süresi tamamlandığında 9 Kasım 1989 tarihinde cumhurbaşkanlığından ayrılmıştır.

Kenan Evren; devlet başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemlerde genellikle İslam devletleri ile olan ilişkileri daha ileri seviyeye taşımaya gayret göstermiş ve bunda da başarılı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa İslam Zirve Konferansına ilk defa cumhurbaşkanı düzeyinde katılım gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu dönemlerde Bangladeş, Pakistan, Endonezya, Çin ve Güney Kore ile olan ilişkiler daha da ileri taşınmıştır.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.