Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mandalinanın Yararları

0 134

4178_images_(2)

Mandalinayı ülkemizde herkes sevmektedir. Turunçgiller olarak adlandırılan mandalinanın güzel ve ağızda hoş tat bırakan bir yanı vardır. Aynı zamanda içerisinde bol miktarca C vitamini ve bu onun tüm dünya tarafından sevilmesini sağlamıştır.

Bizim bildiğimiz gibi C vitamini içerir ve güzel bir tadı vardır. Ancak bundan başka neler biliyoruz ? Hep C vitamininden bahsettik ancak mandalina içerisinde kemiklerimizin korunmasını sağlayan, D vitamini ve damarlarımıza esneklik kazandıran K vitaminini içermektedir. Mandalina suyu küçük yaşta olan çocuklardan tutun büyük ve hasta olan insanlara kadar önerilebilir. Tedavi edici özelliği bulunur ve sağlıklı kolay sindirimi olan bir besindir. Mandalina özelikle susuzluğa çok iyi gelmektedir. Eğer astım ve bronşit hastalıkları ile başınız dertte ise, her sabah içilen bir bardak mandalina suyu bunların giderilmesi ve tedavi edilmesinde etkili bir rol oynar. Aynı zamanda şişliği önler ve mukus atmada büyük bir şekilde etkili olur. Bir çok insanın ishal hastalığından başı derttedir. Eğer sizin de bu hastalıktan başınız dertte ise; mandalina suyu size çok etkili gelecektir.

4178_images_(3)Mandalinanın bir diğer yararı ise solucan engelleyici olduğudur. Ancak bunu yenmek için düzenli bir şekilde mandalina suyu içmemiz gerekmektedir. Kış aylarında mandalina tüketmek bize bol miktarda vitamin ve besin kaynağı sağlar. Mandalinanın iştah konusunda yararlı olduğu da söylenmektedir. Eğer iştahsızlık çekiyorsanız mandalina size çare olacaktır. İştahsızlıkla birlikte antibakteriyel bir özeliğe de sahiptir. Taban iltihabına yararlı gelmektedir. Deri ve tırnak sorunları yanında bir de mantar enfeksiyonu gibi bir hastalığınız varsa mandalina suyu size yarar sağlayacaktır. Hatta aromaterapilerde mandaline yağının güzel ve hoş kokusu ile moral yükseltme seansları yapılmaktadır.

Mandalina suyu yanı sıra, kabuğu da balgam sökme ve öksürük giderici gibi hastalıklarda kullanılabilir. Yemeklerden önce alınan mandalina sindirim sistemini gevşetir ve yiyilen besinlerin daha kolay hazmedilmesini sağlar. Bu kabuk ile çay yaptığınızda ise şeker seviyesini düzenlemeyi sağlamış olursunuz. Ancak böbrek sorunu ve peptik ülseri olan hastalar mandalina yemeyi fazla aşırıya götürmemelidirler. Bu kadar yararı olan bir besini yemek için daha ne duruyorsunuz ?

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku