Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alageyik Nasıl Bir Hayvandır ?

0 675

Geyikgiller familyasının göçmen olamayan ve sürü halinde yaşayan, kürek tip boynuzlu ve benekli bir türüdür. Diğer bir adı Yağmurca olan Alageyikler, Dünyada en fazla ve saf kan haliyle Antalya civarında yaşamaktadırlar. Yörede yaşayanlar tarafından Benekli Geyik olarak tanınırlar. İnsanlar tarafından Avrupa ve Asya kıtasının değişik yerlerine götürülerek saf kan olmayan, yeni yaşam kolonileri oluşturulmuştur. Evcil ya da yarı evcil olarak, Avrupadaki değişik coğrafyalarda, doğal park veya avlanma bölgelerinde, yaşamlarını sürdüren nadir bir geyik türüdür. Doğal şartlarda yaklaşık olarak 12 yıl yaşarlar. Genetik olarak iki farklı türden söz edilebilir. Bunlar, dama dama (anadolu alageyiği) ve dama mesopotamica (iran alageyiği) dır. İran alageyiğinin nesli tehlike altındadır.

6536_alageyik_uremeAnatomik Yapıları

Alageyikler, yaz aylarında açık sarı ve beyaz lekeler ile beneklenir. Kış mevsiminde açık gri ve siyah tonların hakim olduğu bir renk alırlar. Erkeklerinin boyu 140 ila 160cm ve omuz yüksekliği 90 ile 100cmye ulaşmakta, ağırlıkları ise 100kg civarına ulaşır. Dişi alageyikler 130 ila 150cm uzunluğa, 75 ile 85cm omuz yüksekliği ve 50kg ağırlığa ulaşabilirler. Boynuz yapıları ağaç gibi dallara ayrılan diğer geyik boynuzlarından farklı olarak, kürek biçiminde gövde ve uç kısımlarında çatallaşarak farklı bir görüntüye sahiptir. Erişkin bir alageyiğin boynuzları, yaklaşık 5-7kg ağırlığındadır. Gençliklerinde çatallı ve bilinen boynuzlara sahipken 3 yaş sonrasında alageyiğe özgü küreksi yapıya dönüşürler.

Doğal Yaşam Alanları

Yüksek ağaçlıklı ormanlar ve bu alanlardaki geniş açıklıklar, genel yaşam alanlarıdır. Genel olarak çamlık alanları tercih etseler bile, geniş yapraklı ağaçlara sahip alanlarda da yaşayabilmektedirler. Diğer akrabaları gibi iyi bir tırmanıcı değiller ve kayalık alanlarda görülmezler. Gelişmiş görme duyuları sayesinde, hareketsiz bir nesneyi rahatlıkla görür ve tehlikeli olup olmadığını değerlendirebilirler. Hızlı koşar ve 1 metreden fazla yüksekliğe zıplayabilirler. Doğada izlerini sürmek oldukça zordur. Ana besin kaynakları taze otlardır. Yaprak ve yeşil çalılar ile beslenebilirler. Sert kış aylarında yarı evcil yapıları gereği insanlar tarafından yemleme ile hayatlarını sürdürürler.

Üreme

Çiftleşme zamanları Ekim ayı içerisindedir. Erkek alageyik bu dönemde kuvvetli şekilde bağırır ve sesini yaklaşık 3km öteye ulaştırabilir. Diğer zamanlarda alageyik oldukça tiz ve ince bir ses çıkarır. Dişi alageyikler çiftleşmeden sonra Haziran ayında tek yavru doğurur. Yeni doğan yavru, 30cm boyunda yaklaşık olarak 4,5kg ağırlığında olur. İlginç bir şekilde alageyik yavrusu doğumdan sadece 15dk içerisinde ayağa kalkar ve 1 saat içerisinde koşmayı öğrenirler.

Kaynakça:
Wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.