Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ohio Nasıl Bir Yerdir?

0 2.351

Ohio Nasıl Bir Yerdir?Ohio,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırları dahilinde yer alan 50 eyaletten biridir. Bu eyalet, ülkenin Ortabatı hattında yer alır ve de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bildiğimiz gibi Amerika Birleşik Devletleri kuruluşu itibariyle günümüzde dünya devletleri arasında en eski olanlarındandır. Söz konusu bu devletin temelleri, Britanya ile yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi sonrasında 4 Temmuz 1776 tarihinde atılmıştır. Ülkenin kuruluşu sırasında ”13 Koloni”nin son derece önemli bir yere sahip olduğunu bütün tarihçiler bilir. İlk eyalet olan Delaware’yi sonrasında çok sayıda eyalet takıp etmiştir. Başka bir ifade ile günümüzde 50 eyalete sahip olan bu devlet, kurulduğu zamanda aslında 50 eyaletten farklı bir şekilde çok daha az bir toprak parçasına hükmediyordu. Ancak bağımsızlık sonrasında var olan savaş stratejisi, ülkenin eyalet sayısını artırmasına ve de günümüze dek gelen süreçte bu sayıyı 50’ye kadar çıkarmasına olanak sağlamıştır. İşte Ohio da bu eyaletlerden sadece birisi olup, ülke içinde oldukça önemli şehirlere ev sahipliği yapıyor olduğundan çok önemli sayılır. Birleşik Devletler toprakları nazara alındığında Ohio, en kalabalık 10 eyaletten biri olarak karşımıza çıkar. Bu anlamda önemli bir yerleşim merkezi olan Ohio, coğrafi olarak da epey bir öneme sahiptir.

Ohio Nasıl Bir Yerdir?Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında yüzölçümü bakımından 34’üncü sırada kendisine yer bulan Ohio, sahip olduğu nüfusun topraklarına dağılımı anlamında ise, ülkenin en yoğun 7’inci nüfusa sahip eyaleti olarak kabul edilir. Görüldüğü gibi toprakları küçük olsa da yine de sahip olduğu nüfus dikkat çekicidir. Ohio, coğrafi olarak Amerika’nın kuzey hattı olarak bilinen Kanada sınırında bulunur. Bu anlamda komşu ülke Kanada ile sınır komşusu olan Ohio, oldukça stratejik bir bölgede yer alır. Resmi olarak herhangi bir dile sahip olmayan Ohio, birden çok lakaba da sahip oluşu ile dikkat çeker. Bunlar arasında ”The Buckeye State”, ”Birthplace of Aviation”, ”The Heart of It All” bulunur. Bir de mottosu bulunan bu eyalet, ”With God, all things are possible” ifadesini benimsemiştir. Bölgede yaşayan halkın büyük bir kesimini Avrupa kıtasından gelen göçmenler oluşturur. Amerika Birleşik Devletleri’nin şu an için yerlileri yanı başka bir ifade ile ”Beyaz Amerikalısı” olarak ifade edilen kesimin yoğun bir şekilde yaşadığı bu topraklar çok az sayıda Latin Amerikalı göçmenlere de ev sahipliği yapar. Ohio’da çok sayıda önemli şehir bulunur, ancak bunlar arasında en önemlisi hiç şüphe yok ki, eyalete başkentlik eden Columbus’tur. Columbus şehri aynı zamanda Ohio’nun nüfus anlamında en kalabalık şehri konumundadır.

Ohio Nasıl Bir Yerdir?Her ne kadar Columbus başkent olsa da, Cleveland ve Cincinnati şehirleri de son derece önemli yerleşim yerleri arasında sayılır. Bu iki şehrin tek bir metropol bölgesini paylaşması da bu bölgeyi en kalabalık metropol bölgesine çevirmiştir. Eyaletin sınırları dahilinde yerleşik şekilde yaşayan insan sayısı 12 milyon seviyelerindedir. Resmi olarak 1 Mart 1803 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ne 17’nci eyalet olarak dahil olan Ohio, ülkenin ekonomik durumu refah olan bölgelerinden biridir. Söz konusu bölgeye ulaşım ele alınırsa, bölgede çok sayıda uluslararası uçuşlara açık hava meydanı bulunur. Türkiye üzerinden de bölgeye ulaşmak mümkündür. Ortalama seyahat süresi 11 saat kadardır. Ancak rota değişiklikleri sebebiyle kimi zaman bu süre 12 – 13 saate kadar çıkabilir.

Yazar: Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.