Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alkolün Vücuda Etkileri Nelerdir?

0 123

Alkolün Vücuda Etkileri Nelerdir?Alkol günümüzde dünya üzerinde birçok insanın kullandığı, keyif verici bir maddedir. Ancak kararında kullanıldığında böyledir. Fazlası çok kötü sonuçlara sebebiyet verip, sürekli kullanıldığında da bağımlılık yaratabilir. Alkolün vücuda etkilerinden en bilineni, beynin olaylara tepkisini azalmasıdır. Sinirler üzerinde de aynı etkiye sahiptir. Bu yüzden aşırıya kaçıldığında insanlar bazı acıları hissedemez, bazı olay ve durumları anlayamaz hale gelebilir. Zaten keyif vermesinin sebebi de budur.

Alkol kararında kullanıldığında yararları da yok değildir. İnsanların rahatlamasını sağlar, beynin kısmi rahatlamasıyla da aşırı heyecan vb. olumsuz durumların önüne geçer. İdrar söktürür. Tabi bu faydaları sağlayan doğal besinler, içecekler de vardır. Bu yüzden sırf bu amaçlarla içilmesi yanlış olur. Kişi vazgeçemiyorsa yada keyfi az miktarda tüketebilir ancak fazlası kesinlikle zararlıdır. Yani Dimyat’ a pirince giderken evdeki bulgurdan da olursunuz. Alkolün içinde besin değeri olarak sadece karbonhidrattan kaynaklanan kalori vardır. Alkolün kanda olan yoğunluğu artarsa etkisi de artar. Bu yüzden zayıf insanları daha çabuk etkiler ve vücuttan atılması da bu insanlarda daha zor olur. İçkinin yavaş içilmesi, içki içmeden önce yenilen yağlı yiyecekler de bu yoğunluğun artmasını yavaşlatır. Zaten yavaş içildiğinde bir bardak içki bitene dek içilen miktar vücuttan atılmaya başlar bile. Tabi bu durum düşük alkollü içecekler için geçerlidir.

Gelelim alkolün zararlarına. Demin de dediğimiz gibi alkol beyne etki yapar. Aşırıya kaçıldığında beyni tahrip eder. Zihinde boşluk oluşur, refleks, denge kaybı gerçekleşir. Aşırı duygusallık baş gösterir. Bir süre sonra konuşma bozukluğu da ortaya çıkar. Bağımlılık haline geldiğinde ise siroz hastalığına davetiye çıkartır. Aniden mideye fazla alkol giderse akut gastrit gerçekleşir. Bu durum sürekli gerçekleştirilirse kroner gastrite sebep olur. Hamile bayanlarda düşüklere yol açar ve erkeklerde iktidarsızlığa sebebiyet verebilir. Ertesi gün içinse baş ağrısına sebep olabilir. Sarhoş olacak seviyedeki aşırı kullanımda insanlar kendisini kaybeder ve daha sonra ne yaptığını hatırlayamaz. Bu yüzden de bazı kötü olaylara sebebiyet verebilirler.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku