Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Miras Hukuku ve Mal Paylaşımı Nedir ?

0 276

Miras Hukuku ve Mal Paylaşımı Nedir ?Günümüzden bu yana var olan miras paylaşımı çok önceden mal sahibinin aile yakınlarına bıraktığı mal ve mülk anlamına gelir. Miras olayı ölümden sonra gerçekleşir. Öncesinde bir vasiyet söz konusu ise paylaşımda sıkıntılar yaşanmaz. Vasiyette belirtilen kişiler bu mallardan direk olarak yararlanma hakkına sahip olur. Fakat ölüm aniden gelmiş ise,o kişinin ardında kalan mal ve mülkler eşit şekilde aile yakınlarına pay edilir.

 

Miras Hukuku ve Mal Paylaşımı Nedir ?Kişi, ölmeden önce miras öncesi hareketlilikte bulunmuş ise,mirasının kimlere ve ne şekilde paylaştırılmasını da akıl eder ve vasiyetini bu şekilde gerçekleştirir. Bu, vasiyetname önceden düzenlemek sureti ile gerçekleşir. Vasiyetnamenin geçerli olabilmesinin tek yolu, hazırlanan vasiyet sonrasında bir daha zarfın asla açılmaması ve karar değişikliği yapılmaması gerekir.

 

Miras Hukuku ve Mal Paylaşımı Nedir ?Vasiyetnamenin sorun çıkartma ihtimallerine göre davranmalı bu konuda daha etik bilgilere sahip olunmalı hatta bu konuda uzman birinden doğru bir şekilde yardım alınmalıdır. Bu sayede,mirasçılar arasında huzursuzluk önlenecektir. Arada husumet oluşmayacak herkes kendi yoluna çekilecektir. Tam olarak miras hukukunu şöyle bir ele aldığımızda, insanların ölümlerinden sonra geride kalan malların selametini belirleyen hukuk çeşididir. Ölen kişinin mal üzerinde ölmeden önce belirttiği tasarruf ya da ölen kişinin mallarının geleceği ile mirasın mirasçılar arasında nasıl paylaşılacağı bu hukuk sayesinde belirlenir. Borçların hangi sıraya göre ve nasıl ödeneceği de yine bu hukukun belirlediği bir işleyişle olur.

Mal Paylaşımı Nasıl Yapılıyor?

Miras hukuku mal paylaşımı miras hukukuna göre miras ile ilgili yapılan paylaşımın adıdır. Miras hukukuna göre çocuklar birinci dereceden mirasçı sayılır. Çocuğu bulunmayan kişilerin mirasçıları ise anne ve babalarıdır. Çocuğu veya anne babası olmayan kişinin mirasçıları ise büyük anne ve büyük babasıdır. Eğer miras bırakan kişinin eşi varsa, hukuki düzenlemelere göre miras konusunda bu eşin durumu değişiklik gösterir. Eğer çocuklar mirasçı ise oran dörtte bir, anne ve baba mirasçı ise oran dörtte iki şeklinde belirlenir.

Miras Hukuku ve Mal Paylaşımı Nedir ?Büyük anne ve baba için bu aran dörtte üçtür. Mirasçı bunlardan bir tanesi değil de eşiyse, mirasın tamamı kişinin eşine kalır. Bunlarla birlikte bir de miras bırakan kişinin sağlığında başkasına devredilmesine müsaade etmediği mirası vardır. Bu mirasın bir bölümüne miras hukuku saklı pay adı verilir. Bu pay için de çeşitli ve detaylı yasal düzenlemeler vardır. Bu payın akıbeti de bu düzenlemeler çerçevesinde miras hukukuna uygun olarak belirlenir.

Kaynakça:
Bilim.org

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.