Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Almanların Pek Bilinmeyen 15 İcadı

0 826

5322_amerikan_piknik_urunleriKöklü Alman kültür ve geleneğinin Avrupadaki kalıcı etkileri, Amerikada da yaşam ve geleneklerin şekillenişinde büyük rol oynamıştır. Bu listedeki gelenek ve buluşların uzun tarihsel dönüşüm ve etkileşimlerin ürünü olduğunu da unutmamak gerektiğini ayrıca belirtmek lazım. Bugün, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde yaygın bir şekilde yaşatılan ve kullanılan bu adet ve buluşların Amerika özelindeki popülerliği şaşırtıcı değildir. Sonuçta, Amerikalıların yaklaşık% 17 Alman asıllı olduğu gerçeği ortadadır.

1-Kızarmış Tavuk Bifteği

Bu lezzetli yiyeceğin kökeni hakkındaki iddialar farklı olsa da, çoğu güvenilir kaynaklar Teksas’ta yaşayan Alman ve Avusturyalı göçmenlerle bu yiyeceğin mutfak kültürüne yerleştiğini söylüyorlar. Amerikalılar bu yiyeceği biraz daha karmaşıklaştırarak daha farklı bir görünüme kavuşturmuştur.

2-Telli Defter

5322_telli_defter

Hepimizin en az haftada bir kez (veya günlük okulda ise) çeşitli vesilelerle kullandığı ünlü telli defter, bir Alman tarafından bulunmuştur. Friedrich Soennecken 1886 yılında, Almanya‘nın Bonn kentinde bu defteri icat etti. Aynı yıl taşınabilir delgeçi ve klasörü bulup patentini alan Louis Leitz, kapağa bir delik ekleyerek telli deftere büyük bir yenilik kazandırmıştır .

3-Fındıkkıran Adam Figürünün Öyküsü

Fındıkkıran adam figürünün oymacılığı, kırsal Almanya’nın ormanlık bölgelerinde küçük, yazlık sanayi kentlerinde süs eşyası işlemeciliği olarak başladı. Kısa sürede sevilip tutulan Fındıkkıran adam figürünün karmaşık detay ve dekorasyonları olan birçok değişik versiyonu vardır.

5322_gingerbread_evleri4-Kurabiye Evleri

Kurabiye Evi ilk olarak karşımıza Grimm Kardeşlerin Peri masallları olan hikayelerinden olan, Hansel ve Gretel masalında çıkar. Daha sonra kurabiye evler motifine Alman opera rastlanıldı Oeralarda sıkça kullanılmaya başlamasından sonra masalsı bir motif olan Kurabiye evleri Zamanla Noelle de ilişkilendirilerek evlerde rutin bir şekilde Noellerin vazgeçilmezi olarak tıpkı paskalya ağacı gibi bir gelenek hailini aldı. Sonradan halkın tatil eğlencelerinin simgesi haline gelen Kurabiye Evi yapma seri üretim ve piyasa ekonomisinin bir parçası haline gelerek pastanelerde üretilir olmuştur.

5-Advent Takvimleri

Bu Noel geleneğinin kökenleri erken 19. yüzyılın başında olduğu gibi, Alman Lutheran Kilisesinden geliyor geliyor. Takvim, basit olarak Noel kadar günleri saymak için yazılı bir şekilde başladı. Sonunda, aydınlatma Noele ne kadar kaldığını belirten 24 mum eklenmesiyle daha da popüler oldu. Daha sonradan 20. yüzyılda, Gerhard Lang ilk resimli baskılı Advent takvimini çıkardı.

6-Noel Ağacı

5322_noel_agaci

İsa’nın doğumunu çeşitli dekorasyonlarla süslenmiş ağaçlar dikerek kutlama geleneği 16. yüzyıla kadar uzanır. Bu ağaçların 15. yüzyılda bugünkü Estonya ve Letonya’da dikilmiş olduğu belgelenmiş olmasına rağmen, gerçekten tüm dekorasyon geleneğini başlatan Almanlar oldu. Onlar mum , meyve ve değişik garnitürlerle ile ağaca şekil verme geleneği uzun süre için Almanya’nın Rheinland üst bölgesiyle sınırlı kaldı. Ağaç süsleme fikri sonunda komşu ülkelerden gelen kraliyet ailelerinin bu adete hayran kalıp bunu kendi ülkelerine götürmeleriyle bir rüzgar gibi tüm Hıristiyan dünyasına yayılmaya başladı.

7-Paskalya Tavşanı

Paskalya tavşanı, elde bulunan veriler itibariyle ilk önce Almanya’da 16. Yüzyıla ait yazılarıda ortaya çıktı.1700’lü yıllarda, Pennsylvaniadaki Hollandalı yerleşimciler yeni dünyaya (Amerika ve Australya) Paskalya Tavşanı geleneği getirdi. Yeni Dünyadaki bu gelenek zamanla çok sevilmiş özellikle çocuklara iyi olmaları halinde Paskalya Tavşanının mutluluk ve dileklerini yerine getireceği inancı sağladığından güçlü bir gelenek halini almıştır.

5322_paskalya_yumurtasi_saklama

8-Paskalya Yumurta avı

Bu konudaki kanıtlar diğerleri gibi sağlam olmasa da, bu Paskalya yumurtaları gizleme geleneğinin ilk Güney Almanya’da başladığı sanılmaktadır. Önceleri ev içine saklanan yumurtaların bulunması şeklinde oynanan bu dini temelli oyun zamanla çok eğlenceli ve daha fazla katılımlı oldukça keyifli bir etkinliğe dönüşmüştür. Oyun şöyle oynanır : Her biri ayrı nir estetikle süslenen yumurtalar belli yerlere saklanarak oyunculardan bu yumurtaları bulmaları istenir. Seçilen yumurtaları bulan çeşitli çikolata ya da değişik şeylerle ödüllendirilir.

5322_jelibon9-Jelibon

Ben (ve muhtemelen çoğu Amerikalı okuyucular) Jelibonu her zaman bir Amerikan ürünü olarak düşünmüşümdür. O Haribo şirketiyle başlayan bu tatlı serüven, Hans Riegel Sr tarafından 1920 yılında icat edilmiştir.

10-Prefabrik Evler

5322_prefabrik_evlerHer yere istediğiniz zaman götüreceğiniz bir ev olan karavan, Berlinde Warner Sat tarafından icat edilmiştir. Almanyada uzun yıllar yaylacılık ve orman gezilerinin vazgeçilmezi olan prefabrik evler ya da karavanlar İkinci Dünya Savaşı sonrasında, bölgeyi işgal ABD güçlerince yaşanan konut sıkıntısını gidermek için yoğun biçimde kullanılmıştır.

11-İşte Gelin Geliyor

5322_gelin_giris_muzigi

Bugün Hristiyan batı dünyasında oldukça yaygın olan düğün marşı, İlk olarak R. Wagnerin “Treulich geführt” adlı eseriyle sonsuza kadar beraberliği simgeleyen beyaz gelinlikli kadınlara atfedilen bir şarkı olarak opera tarzında bestelenmiştir. Şarkı şimdi geleneksel düğün törenlerinde gelin koridorda damatla birlikte yürürken oynanır. Ayrıca bu anı daha anlamlı hale getirmek için gelin ve damadın birlikte hareketini sağlamak için orijinal sözler kullanılır.

5322_disney_evleri12-Disneyin Yaptığı Her şey

Bavyera Neuschwanstein Kalesi İyice bakıldığında tıpkı Disney ülkesinin bir kopyası gibidir. Aslında durum tam tersidir. Disney ülkesiyle ilgili bildiğiniz her şey Almanyadaki geleneksel yer ve masallardan alınmıştır. Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel , Grimm Kardeşlerin Peri Masalları, Külkedisi, Rapunzel gibi masal ve efsanelerin çoğu Disney Ülkesinin karakterleri olarak karşımıza çıkar.

13-Amerikan Piknik Ürünleri

Hemen hemen tüm malzemeleriyle mükemmel bir ‘All-American’ piknik ürünleri Alman mutfağından gelmektedir. 13. Yüzyılda Almanya’da ortaya çıkan domuz sosisi ya da bir Frankfurter (Baharatlı alman sosisi ) bütün bu Amerikan piknik ürünlerinin çıkış kaynağında vardır.Yine bunlarla birlikte anılan çeşnileri unutmamak lazım. Heinz tarafından geliştirilen ketçap ve Hellman tarafından geliştirilen Mayonez, Alman göçmenlerce yine Amerikan Piknik mutfağına dahil edilmiştir. Ayrıca piknik ürünleri demişken, meşhur patates salatasını anmadan geçmek olmaz. Bu salatanın birçok farklı versiyonları olmasına rağmen, en popüler varyasyonu geleneksel Alman patates salatasıdır.

14-Ampul

Zavallı Heinrich Göbel, hayatındaki onca emeğe karşılık hiçbir zaman hak ettiği değeri görememiştir. Thomas Edisonun ampulü bulduğunu açıklamasından 25 yıl önce Heinrich Göbel akkor ampulü geliştirdiği parlak fikrini ortaya atmış ne yazık ki! Bunun patentini alamamıştır. Ne yazık ki Edison tarafından aldatılan ya da hakkı yenilen tek kişi Göbel değildir. Bu hususta Teslayı unutmamak gerekir.

15-Saç Perması5322_permali_sac
Alman kuaför Charles Nessler perma stilini ilk icat ettiğinde bunun için hayli çaba harcadı ve risk aldı. . O kaniş köpeği gibi dalgalı ve yumuşak saçlar elde etmek için inek idrarı ve değişik su karışımları kullandı. Nesslerin bulduğu bu yeni solüsyon ya da sıvı ilk olarak çok kötü kokuyor ve tatmin edici sonuçlar vermiyordu. Nessler bulduğu bu çözelti ve stili ilk olarak karısının üzerinde denemiş ve ve bu deneme karısının yanık deri ve saçlarıyla skandal bir şekilde sonuçlanmıştır. Ancak Nessler ortaya çıkan sonuçtan yılmamış çalışmalarındaki hataları ayıklayarak bugünkü son derece popüler ve frapan perma saç modelini geliştirmiştir.

Kaynakça:
http://listverse.com/2011/04/05/15-things-you-didnt-know-were-german/?utm_source=more&utm_medium=link&utm_campaign=direct

Yazar:Erdal Uğur

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku