Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

ALS/MNH Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

0 5

Bu ismi birçok ünlü ile birlikte duyduk belki de çoğumuz özellikle Suna Kıraç, Stephen Hawking… Gündemde olan bu isimler belki de bu hastalığı gözler önüne serdi ve insanların daha bilinçli hareketetmesine de önderlik ettiler.

Bu hastalığın sinirlerle alakalı olduğu tek bilinen gerçek ancak tam anlamıyla biraçıklama ve sonuç ortaya konulamıyor. Sinirlerdeki iletişimsizliğin meydana getirdiği düşünülenbu hastalığı çevresel faktörler ve tarımsal,zehirli ilaçların tetiklediği araştırmalar sonucuortaya atılmıştır. Teşhis noktasında kaslardan alınan bir parçanın değerlendirilmesi ve kanın incelenmesiile bu hastalık hakkında fikir yürütülebilmektedir. Bu hastalık genellikle yaşlı hastalarda görülmektedir. Özellikle 50 yaş sonrasıhastalıklar dikkat çekmekte ancak genç kesimde de görülmeye başlanmıştır.

Bu hastalık bulaşıcı değildir ancak kalıtsal ya da ırsi özellik gösterdiğibazı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.Hastalığın başlangıçta belirtileriçok fazla ön plana çıkmaz yani bunu anlamak ve teşhis koymak çok da kolaydeğildir.

Belirtileri Nelerdir?
– Hasta yürürken tökezler
– Kolda ya da bacakta zayıflık
– Kaslarda aşırı ağrı
– Kontrolsüz ağlamalar ya da davranışlar
– Kalem tutma,çanta taşıma gibi işlemlerde zorlanma
– Konuşma ve yutma güçlüğü çekme…

Tedavisi Mümkün Müdür?
Bu hastalığın belirli bir tedavisi yok uygulanan işlemler hastaya göredeğişebiliyor. İlaç tedavisi hastayı tedavi ediyor denilemez sadece hasta kendinibu şekilde iyi hissediyor,ağrıları azalıyor ve ömrü biraz daha uzuyor ancak tedavihastalığı tamamen yok etme etkisine sahip değil. Riluzol isimli ilaç sayesinde tedavi uygulanıyor.Sinir sistemini harap eden glutamatbu ilaç sayesinde engelleniyor ve daha fazla zarar vermesi önleniyor böylece az önce debelirttiğim gibi hasta işlerini daha kolay yapabiliyor ve ömrü biraz daha uzuyor.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.