Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Adıyaman İlinde Çok Popüler Halk Oyunları

0 4.216

Adıyaman İlinde Çok Popüler Halk OyunlarıAdıyaman halk oyunları çok çeşitli ve kendine has figürler içerir. Adıyaman Halk Oyunlarının dünya birinciliği vardır. Adıyaman yöresi halk oyunlarında kadın-erkek birlikte oynar.

Adıyaman’da birçok halk oyunu vardır. Bunları sıralarsak:
1- Sal Oyunu
2- Kaynana Oyunu
3- Barış Oyunu
4- Dıng Oyunu
5- Düz Oyun
6- Oyuna Davet
7- Türkan Oyunu
8- Hallaç Oyunu
9- Hasat Oyunu
10- Kımıl Oyunu
11- Ağırlama
12- Göçer Oyunu
13- Helle Can

Bu oyunların hepsinin farklı bir konusu vardır. Bu konulara özgü figürleri mevcuttur. Bu kadar fazla oyunun olması Adıyaman’ın halk oyunları konusunda ne kadar zengin bir kültüre sahip olduğunu göstermektedir. Bu halk oyunlarının kimi bir aşkı konu alırken kimisi toplumsal bir durumu irdeler. Göçü, düğünleri, kıtlığı konu alan oyunlar da vardır.
Adıyaman halk oyunlarını düğünlerde çok oynanır. Genci, yaşlısı, kadını, erkeği bu halk oyunlarını oynar. Aynı zamanda okullarda milli bayramlarda, özel törenlerde çocuklarda büyük bir coşkuyla Adıyaman halk oyunlarını sergiler.

Adıyaman İlinde Çok Popüler Halk OyunlarıAdıyaman halk oyunlarının özel kıyafetleri vardır. Kadınların kıyafetlerini inceldiğimizde ayakkabılarının yemeni ve çarık olduğu görülür. Bu ayakkabıların önleri açık olup, yemeninin rengi kırmızıdır. Çorap olarak ise elle örülmüş, yün, desenli çorap giyerler. Şalvarları ise paçadan lastikli, kırmızı satendir. Kıyafetlerinin içinde iç gömlek vardır. Yarım kollu ve pazen bir kumaştan yapılır. Zıbınları ise özel Halep malı kutin kumaşındandır. Boydan olan zıbın 3 etektir, astarı kırmızı olabileceği gibi mavi küçük çiçek desenli de olabilir. Uzun kollu olan zıbının önde ve arkada bağlanan basmadan ipleri vardır. Kadınlar başlarına taç takar. Bu tacın kendine has bazı özellikleri vardır. Yine baş bağlama şekli de yöreye özeldir.

Adıyaman İlinde Çok Popüler Halk OyunlarıErkek oyuncular ise yine kadınlarda olduğu gibi elle örülmüş yün çorap giyerler. Desenli ya da düz beyaz çorap giyebilirler. Ayakkabı olarak yemeni ya da çarık giyerler. Şalvarlarının bel kısımları satendir ve üzerine kuşak bağlanır. Gömlekleri beyaz-sarı çizgilidir. Kahverengi yelekleri mevcuttur. Ve son olarak başlarına fes takarlar.
Halk oyunları bir milletin en önemli kültürel zenginliklerinden bir tanesidir. Türkiye bu anlamda çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Doğusundan batısına her yörenin kendine özgü değerleri mevcuttur. Aynı ilin farklı ilçelerinde hatta yan yana iki köyde dahi farklı kültürel değerlere rastlamak mümkündür.

Adıyaman İlinde Çok Popüler Halk OyunlarıYani bu derece zengin bir kültür zenginliğine sahiptir. Belki de binlerce halk oyunu vardır. Sayının fazlalığından dolayı her oyun üzerinde yeterli çalışmalar yapılamamış da olsa Adıyaman Halk Oyunları oldukça popülerdir. Dünyada dahi kendini göstermiştir. Bu büyük bir başarının ve sunulan oyunun güzelliğini, etkileyiciliğinin bir göstergesidir. Bir de Adıyaman halk danslarında kadının da erkekle beraber oynaması, kadına verilen değerin ve eşitliğin bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku