Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Alyans Neden Sol Elin Yüzük Parmağına Takılır?

1 507

3406_alyans-modelleri-2013

Her insan bir gün evlenip, mutlu bir yuva kurmayı hayal eder. Bir kadın ve bir adamın ömür boyu, iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta birbirini asla bırakmayacağı anlamına gelen evlilik ciddi bir iştir. Evlenmek kadar evliliği yürütmekte oldukça zordur. Her ailenin adetleri, gelenek ve görenekleri faklıdır. Ama evliliğin olmazsa olmazı alyanstır.

Çok az çift alyans tercih etmemektedir. Alyans iki insanı birbirine bağlayan bir semboldür. Yuvarlak oluşu hiç bitmeyecek bir sevgiyi ifade etmektedir. İlk olarak Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Günümüzde evlilik dışında da kullanılan alyans bağlılığı temsil etmektedir.

Alyansın sol elin 4. parmağına takıldığını hepimiz biliriz. Peki neden? Bunu çok etkileyici bir hikaye, bir varsayım ile anlatabilirim. Beş parmağımızın her birinin ifade ettiği şeyler farklıdır. Baş parmağımız anne ve babamızı, işaret parmağımız kardeşlerimizi, orta parmağımız kendimizi, yüzük parmağımız eşimizi, serçe parmağımız ise çocuklarımızı ifade eder. İki elimizi karşılıklı avuç içleri birbirine bakacak şekilde kapatalım. Orta parmağımızı bükerek sırt sırta birleştirelim.

ev

Şimdi anne ve babamızı ifade eden parmaklarımızı ayırmaya çalışalım. Ayırabiliriz. Çünkü anne ve babamızdan bir gün ayrılacağız. Kardeşlerimizi temsil eden parmaklarını da ayırabiliriz. Çünkü bir gün gelecek kardeşlerimizden de ayrılacağız. Hepimiz yuvadan uçacağız. Çocuklarımızı temsil eden serçe parmaklarımızı da ayırabiliriz. Çünkü onlarda bir gün yuvalarını kurup yanımızdan uçup gidecekler. Şimdi yüzük parmaklarımızı ayırmaya çalışalım. Ayrılmayacaklar. Çünkü o eşimizi temsil eden parmağımız. Evlilik demek ömür boyu birliktelik demektir.

Bir başka varsayım ise sol elin yüzük parmağından direkt kalbe giden bir damar olduğudur. Kalp sevginin, aşkın merkezidir. Yüzüğümüzü kalbimizle birleştirebileceğimiz yer sol elimizin dördüncü parmağıdır.

Yazar:Damla Potok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku