Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Film Müziği’nin Apollon’u: John Williams

0 546

Tam adı John Towner Williams’dır, 8 Şubat 1932’de doğmuştur. Amerikan asıllı film müziği bestakarıdır. Aynı zamanda orkestra şefi ve piyanisttir. ABD, New York doğumlu olan Williams’ın müzik serüveni henüz ufak yaşlarındayken başlamıştır. 7 yaşında piyano çalmasını öğrenmiş ve ilk bestelerini de 19 yaşlarında yapmaya başlamıştır.

Bir caz davulcusu olan babası, Williams’ın sektördeki gelişiminde şüphesiz ki önemli bir faktördür. Zira New York CBS Orkestrası’yle birlikte çalışması için oğluna ön ayak olmuş, Johnsa daha okumayı bile sökmeden notaları okuyarak orkestranın piyanisti olmadığı zamanlar kendilerine eşlik Film Müziği'nin Apollon'u: John Williamsetmiştir.

1948 yılında LA’ da UCLA’ ya kaydolmuş, ünlü İtalyan bestekar Mario Castelnuovo-Tedesco’ yla kompozisyonlar ve sonatlar üzerine eğitim almıştır.

Film Müziği Sektörüne girişi, babasının orta yaşlarında 20 th Century Fox’a alınmasıyla başlamıştır. Sürekli babasıyla birlikte stüdyo ortamını soluyup film müziği orkestrasının büyüleyici dünyasını izleyerek etkisi altında kalmıştır. Kendisinin ifade ettiği şekilde asla düşünerek ve planlayarak gerçekleşmeyen bu süreçte her seferinde kendini piyano önünde film müziği bestelerken bulmuştur. Williams bu stüdyoda yaşadıklarının kendisi için eşsiz bir deneyim olduğundan bahsetmiştir; ki gerçekten de özel yeteneğinin bu fırsatlar sarmalında nasıl da hayat bulduğu gözler önüne serilidir.

20’li yaşlarının başında New York’a dönerek Madame Rosina Lhevinne’ den piyano dersleri almış (1954 yılındaki Hava Kuvvetleri ayrılışının akabininde), dünyada en hatırı sayılı ve prestijli okulu olan JULLİARD SCHOOL’ a kaydolmuştur. Bir yandan eğitimine devam etmiş, bir yandansa çeşitli kulüplerde caz piyanistliği yapmıştır. Ardından film müziği dünyası John’u adete kendine geri çağırmıştır ve Williams yeniden LA’ ya dönmüştür. Daha sonra kendisinin Hollywood’a ilk adımı sayılabilecek ”Time Tunnel” ve ”Lost Of Space” , ” Lord of the Giants” gibi TV programlarına besteler yapmıştır.

1950’li yıllarda Colombia Pictures’ ın orkestrasında yardımcı şef olarak çalışan Dimitri Tiomkin ve Bernard Hermann, Williams’ın yeteneğini farketmiş ve tam anlamıyla sihirli masal dünyasına girişini sağlayan da bu keşfedilişi olmuştur. Hollywood John’ u TV için yaptığı besteleri onore etmek için 1962-2002 yılları arasında 5 kez EMMY ÖDÜLÜ’ne aday göstermiştir. Heidi’ yle 1968’de, Jane Eyre’ yle de 1971 yıllarında 2 defa EMMY ÖDÜLÜ’nü almıştır. Gene Hoolwood’un altın çağı denilebilecek bir dönemde hatırı sayılı müzik direktörlerinden olan, Alfred Newman, Franz Waxman, Bernard Hermann son olarak da Hanry Mancini’yle birlikte çalışmıştır. Hatta film müziklerine geçişi, kendisini özenli takip eden Alfred Newman’ın yönlendirilmesiyle gerçekleşmiştir. Williams The Posedion Advanture ve The Towering Inferno’yu da aralarında bulunduran dehşet temalı film serileri müzikleri için çalışmıştır.

Kendisine ilk OSCAR’ını kazandıran Jerry Bock düzenlemeli “Damdaki Kemancı” ile 1971 başarıları, kronolojisinde önemli bir yıl olmuştur. Gene 1970’lerde bir stüdyo sahibi tarafından Williams dönemin meşhur yönetmeni olan Steven Spielberg le tanıştırıldı. Bu özel iki yeteneğin birlikte ilk işleri Sugerland Express’ti. İlk tanıştıkları günden itibaren iyi bir uyum yakalayıp yakın arkadaş olan ikili; Jaws filminin o unutulmaz klasiği haline gelen gerilim dolu müziğinde de birlikte çalıştılar. Williams Jaws Soundtrack ile 2. OSCAR’ını kazanmıştır. 3. OSCAR’ınıysa ünlü bilimkurgu-fantastik klasiği Star Wars’ın yaratıcılarından George Lucas’la tanışıp dünyada önemli bir hayran kitlesi kazanmış serinin müziklerini besteleyerek kazanmıştır. Spielberg ve Lucas’ın filmlerinin adeta tamamlayıcısı olarak görülen Williams besteleri, iki yönetmenle kopmayacak bir bağ da yaratmasını sağlamıştır.

Williams’a 4. OSCAR’ ını kazandıran filmse E.T olmuştur. Dostluk ve sevgi ana temalı bir uzaylı filmi olan E.T sinema tarihine damga vuran yapımlardan biriydi..

Ardı ardına aldığı ödüller ve sinema dünyasının önemli yapımcı ve yönetmenleriyle sürekli çalışması kendisinin başarı ve kariyer çıtasını öyle yükseltmişti ki yakın zamanın en iyi, en yetenekli film müziği bestecilerinin arasından ciddi anlamda sivrilmiştir. İşte artık tartışılmaz klasiklerin aranan bestekarı gene iş başındadır, gene unutulmaz tınılardaki bestesiyle film sahnelerini titretmiştir. Schindler’in Listesi için besteleyip düzenlediği film müzikleri de onu 1993 yılında 5. OSCAR’ ını kazanmasını sağlamıştır.

Başarılar ve ödüllerle dolu profosyonel müzik hayatı boyunca senfonik eserleri ve soundtrackleriyle ismi anılan John Williams, pek çok konser ve konçertoda senfoni orkestralarının vazgeçilmez şefiydi. Artı olarak Williams; 1984, 1988, 1996 senelerinde Olimpiyat Oyunları’ nın bestelerini de yapmıştır. BOSTON SENFONİ ORKESTRASI’ nda yönetici şef olarak çalışmış; emekli olduğundaysa gene önemli orkestralarda yardımcı şeflik yapmıştır. Cleveland, Chicago, Dallas, Los Angeles ve Londra’ daki çalışmalarıyla Ulusal Tiyatrolar Birliği’ nce yılın Orkestra Şefi ünvanına layık görülmüştür. 2000’de ShoWest’in Maestro Ödülünü almıştır. Bu ödül NATO toplantısında Geroge Lucas’ ın bizzat kendi elleriyle teslim edilmiş, çok yakın arkadaşı olduğu için aralarında duygusal anlar yaşanmıştır.

Williams’a toplam 14 Amerikan Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verilmiştir. (Boston Berklee Müzik Okulu, Boston College, Northeastern Üniversitesi, Tufts Üniversitesi, Boston Üniversitesi, New England Müzik Konservatuvarı’ yla Boston’daki Massachusetts Üniversitesi dahil.)

John Wiiliams film müziği sektörüne hediye ettiği eserleri ve unutulmaz film sahnelerine adeta derinlik ve görkem kattığı senfonileriyle asla unutulmayacak bir müzik adamı haline gelmiştir. 23 Haziran 2000’de Hollywood Şöhret Bulvarı’da ilk yıldızına sahip olmuştur.. Son zamanların en ünlü fantastik serilerinden olan Harry Potter filmlerinin ilk 3’ünü Williams bestelemiştir.

Williams’ın kariyeri sayısız adaylık ve ödüllerle perçinlenmiştir. 5 Akademi Ödülü, 3 Altın Küre, 2 Emmy ve 17 Grammy’le; İngiltere Film -Televizyon Sanatları Akademisi’nden 5 adet de BAFTA Ödülü sahibidir.

https://youtu.be/XNSsv86lsok
https://youtu.be/REUusj4nxh4

Kaynakça:

www.imdb.com
www.biography.com
ttp://web.archive.org
https://en.m.wikipedia.org
https://www.jwfan.com

Yazar: Gülşah Dedeoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku