Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

AMD’de İşler Yoluna Girmiyor: 1600 Kişi İşten Çıkartılacak

0 50

amd2.jpgDönemin en büyük işlemci üreticilerinden birisi olan AMD, bu ünvanını korumakta zorlanıyor. Böyle devam ederse, bütün piyasa Intel’in tekelinde kalabilir. 2008’e umutlarla girilmişti ve Phenom’un B3 revizyonla birlikte satış grafiğini oldukça artıracağı düşünülüyordu ki, yılın ilk çeyreğinde henüz umut yok. Phenom’un B2 revizyonunda yaşanan L3 bellek sorunu, AMD’ye olan güveni ciddi miktarda sarsmışa benziyor. Şimdi sorunsuz yeni revizyon piyasaya çıktı fakat bu sefer de kullanıcılar işlemcilere daha temkinli yaklaşıyor. Her ne kadar ATI için işler yolunda olsa da, AMD’nin büyüklüğü ve işlemci pazarındaki yeri bakımından zarar etmeye bir son vermek gerekiyor.

Toplamda 16000 çalışandan oluşan şirket hacminin %10 oranında daraltılması yani 1600 kişinin çıkatılmasının şirketin lehine olacağı belirtiliyor. 2008 yılının ilk çeyrek dönemine ait sonuç tahminlerinin 17 Nisan’da açıklaması bekleniyor fakat göstergeler bunun 1.5 milyar dolar seviyesinde olacağını gösteriyor ki, bu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %20’lik bir artışı ifade ediyor. Buna rağmen firma masrafları azaltıp düze çıkmayı düşünüyor. Umarız ki başarılı olurlar ve işlemci piyasasındaki tekel tehlikesinden sıyrılınmış olur.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku