Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aminoasitler Nedir, Ne İşe Yarar?

0 380

6598_aminoasitAmino asitlerin genel bir tanımını yapmamız gerekirse proteinlerin yapı taşlarıdırlar diyebiliriz. İnsan vücudu içerisinde hücreleri yapılandırma, doku onarma, enzim oluşumu gibi görevlere sahiptirler. Ayrıca kişinin ruh sağlının korunmasında büyük bir öneme sahiptirler.

Amino asitlerin oluşumu ve vücuttaki ilk işlevleri proteinlerin parçalanması ve amino asitlere dönüşmesidir. Parçalanma ve dönüşüm işlemi gerçekleştikten sonra oluşan aminoasitler nitrojenlerle birleşirler ve vücudun farklı alanlarla kullanabileceği farklı proteinlere dönüşürler. Kısaca söylemek gerekirse protein parçalanıyor, amino asit oluyor ve o amino asitler tekrardan proteinlere dönüşüyor, kısır bir döngü söz konusu diyebiliriz.

Bilindiği gibi amino asitlerin büyük çoğunluğu vücudun yapılandırılmasında görev alır. Vücudun yapılandırılmasına görev alan amino asitler 2 farklı gruba ayrılırlar.

-Temel Aminoasitler

6598_aminoasitler_nedirTemel amino asitler vücudumuzun üretemediği amino asitlerdir. Bu amino asitler 8 adettir. Vücudun üretmediği bu amino asitler yiyecekler, gıdalar sayesinde vücuda alınır.

-Temel Olmayan Aminoasitler

Vücudun üretebildiği amino asitlerdir. Hem vücut üretir hem de besinler sayesinde de bu amino asitlerden vücudunuza enjekte edebilirsiniz.

Temel amino asitler ve temel olmayan amino asitler vücut için tam olarak sağlanması gerekiyor. Eğer düzensiz bir şekilde sağlanırsa amino asitlerin etkileri tam olarak görülmez. Vücut dokuları tam olarak onarılmaz, hücreler düzensiz yapılandırılır. En önemlisi ruh sağlığınız tehlikeye girebilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku