Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pearl Harbor Nerededir?

0 368

Pearl Harbor Nerededir?Pearl Harbor,

Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletine dahil olmayı başarmış son eyalet olan Hawaii adasında bulunan bir limandır. Söz konusu bu yer, dünyaca ünlü bir bölge olup buna sebebiyet veren de II. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından saldırıya uğramasıdır. II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri daha savaşa katılmamışken, tarihinde ilk defa topraklarına bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırıyı yapan Pasifik’in diğer yakasında yer alan Japonlardı. Japonya’ya ait uçaklar söz konusu adaya havadan saldırmış ve de çok büyük bir yıkıma sebebiyet vermiştir. Bu saldırı sonrasında ülke hemen karşı atağa geçmiş ve de Japonlarla savaşmaya başlamıştır. Aslında Amerika her ne kadar Japonlarla savaşsa da sadece Pasifik hattında kalmış ve II. Dünya Savaşı’na resmi bir şekilde dahil olmamıştır. Ancak durumdan haberdar olan Almanlar, Japonları kendi tarafına çekebilmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne savaş ilan etmiştir. Bu da doğal olarak ülkenin II. Dünya Savaşı’na dahil olmasına yetmiştir. Aslında bu Almanlar tarafından yapılmış olan en büyük stratejik bir hata olarak kayıtlara geçmiştir. Japonların adaya saldırması ve de Amerika Birleşik Devletleri donanmasına ciddi bir yıkım vermesi, adayı da dünya çapında bir şöhrete sürüklemiştir.

Pearl Harbor Nerededir?Söz konusu Pearl Harbor ya da Türkçe ifade edecek olursak, ”İnci Limanı” gerek II. Dünya Savaşı gerekse de II. Dünya Savaşı sonrasında ülkenin en önemli askeri merkezlerinden biri olarak kullanılmış ve de kullanılmaya devam edilmektedir. Halen Amerika Birleşik Devletleri için Pasifik merkezi olarak üs görevi gören Pearl Harbor, özellikle de donanma alanında son derece önemli bir yerdir. Bu yer Amerika Birleşik Devletleri’nin 11 Eylül 2001 tarihinde ülke topraklarına gerçekleştirilen saldırı öncesinde kendi topraklarında maruz kaldığı saldırının, gerçekleştirildiği noktadır. Bu saldırı 7 Aralık 1941 tarihinde dönemin önemli güçlerinden olan Japonya İmparatorluğu tarafından gerçekleştirilmiştir. Son derece etkili bir şekilde vücut bulan bu saldırı, Amerikalıları dehşete düşürmüş ve de Japonlara karşı çok ayrı bir şekilde nefret beslemeye başlamışlardır. Öyle ki, bu saldırının intikamı çok ağır ve de orantısız bir şekilde Japonya şehirlerine bırakılan atom bombalarıyla alınmıştır. Atom bombalarından ilki, Japonya’nın önemli yerleşim yerlerinden biri olan Hiroşima’ya bırakılmıştır.

Pearl Harbor Nerededir?Bu dehşet veren tecrübeye rağmen hız kesmeyen Amerikalılar diğer bombayı da Nagazaki’ye bırakmışlardır. Bu sayede Amerikalılarca Pearl Harbor’ın intikamı da alınmıştır. Japonlar atom bombasının etkisini on yıllarca yaşamış ve de bölgede gerçekleşen can kayıplarının haricinde binlerce kişi açısından genetik bir sorun da doğurmuştur. Bu saldırı yüzünden nesiller boyunca doğan yeni kuşaklarda fiziksel ve de zihinsel bozukluklar görülmüştür.

Pearl Harbor Nerededir?Öyle ki, bölgede halen hatırı sayılı bir radyasyonun var olduğu da bir gerçektir. Aradan 70 yılı aşkın bir süre geçse de saldırının etkileri halen görülebilmektedir. Oysa Pearl Harbor’da böyle bir durum günümüze dek uzanamamıştır. Pearl Harbor‘a ulaşmak için Hawaii eyaletinin en önemli şehri olan Honolulu’ya ulaşmanız yeterli olacaktır. Bu sayede Amerikan Donanması’nı da görebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Pearl Harbor’a gerçekleştirilen saldırıyı konu alan bir de Hollywood yapımı film çekilmiştir. Film saldırının gerçekleştirildiği bölge sebebiyle ”Pearl Harbor” olarak adlandırılmıştır. Bu filmde başrolleri Ben Affleck ve Kate Backinsale paylaşır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.