Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Antikythera Mekanizması Nedir?

0 206

Antikythera Mekanizması Nedir?Antikythera, 1902 senesinde Ege Girit adası yakınlarında bulunmuştur. Sünger avcıları tarafından ele geçirilmiş ve Roma gemi batığında karşılaşılmıştır. Araştırmalara göre cihaz kolla çevrilen bir düzeneğe sahip ve bu şekilde çalışıyor tarihin derinliklerinde yapılmış olan bir icat fakat bu mekanizmanın ne işe yaradığı ve ne için yapıldığı henüz kesinleşmiş değil. Bu mekanizmanın üzerinde yapılan incelemeler sonucu gökyüzünde gerçekleşen olayları tahmin etmek amaçlı yapıldığı öne sürülmüştür.

Antikythera Mekanizması Nedir?Kullanımı kolay fakat cihaz şu haliyle orijinal yapısından fazlasıyla uzaklaşmış durumda bu yüzden incelemeler sürekli yarım kalıyor ve kesin sonuç elde edilemiyor.

Şu ana kadar bu muhteşem mekanizmanın 81 parçası ortaya çıkarılmıştır. Bu parçaların 30’unun el yapımı ve bronz olduğu belirtiliyor. Bulunan en büyük parçada ise 27 adet dişli vardır. Tarihi belgelerde Antikythera mekanizması ile ilgili bilgiler mevcut ancak tarihçiler bu yazıtlardan çok emin değiller bu mekanizmanın çoğu parçası hala daha kayıp ve kayıp parçaların yine batık gemide bulunabileceği söyleniyor. Bu mekanizmanın başka bir örneği ya da benzeri yok bu yüzden elde olan tek mekanizma üzerinde yürütülüyor tüm çalışmalar.

Antikythera Mekanizması Nedir?Antikythera Mekanizmasının İşlevi
Bu mekanizma hakkında görüşler farklı ancak ortaya konulan en büyük araştırma mekanizmanın bir astronomi saati olması yönünde. O dönemde tarım ve dini festivaller bazı zaman dilimlerine göre düzenleniyordu bu mekanizmada günleri ve zamanları belirlemede dönemin insanlarına yardımcı oluyordu. Zodyak dönencesi ve ay dönemlerini gösteren bir saat olabileceği fikri de araştırmalar arasında ortak noktaları ise bu mekanizmanın bir belirtgeç ve zaman bildirgeci olduğudur. Bu mekanizmanın tarihe kazandırdığı en önemli belge ise o dönemde astronomi çalışmalarının varlığı ve insanların dini törenlerini, dini inançlarını bu mekanizmanın yardımı ile sağladığıdır.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku