Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kosice Nasıl Bir Yerdir?

0 455

Kosice, Avrupa Birliği’ne 2004 yılında tam üye olan Slovakya’nın sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Ülkenin en önemli şehirleri arasında yer alan Kosice, doğu bölgesi nazara alındığı vakit, ülkenin en büyük şehridir. Ancak ülke bir bütün olarak hesaba katılırsa şehir, başkent Bratislava sonrasında Slovakya’nın en büyük şehri konumundadır. Slovakya, Çekya ile ”kadife ayrılık” yaşadıktan sonra, ortaya iki devlet çıkmıştır. Burada kadife ayrılık olarak adlandırılması, her iki devletin de birbirlerine saygılı bir şekilde herhangi bir savaş yaşamadan ayrılığa razı olmasındandır. Bu tür ayrılıklara dünya üzerinde rastlamak oldukça nadir bir durumdur. Buna en iyi örnek Çekoslovakya’nın dağılmasıdır. Slovakya toprakları Çek topraklarına nazaran daha doğu hattında yer alır ve habitat açısından Avrupa’nın en önemli coğrafyası kabul edilir. Kimileri bu toprakları Avrupa’nın Amazonları olarak lanse eder. Bu gibi ifadeler kullanılan son derece özel bir ülke olan Slovakya, bu şöhretini aslında Kosice sınırlarında saklar. Kosice, hem bir modern Avrupa şehri hem de son derece modern bir Avrupa köyü kıvamındadır. Hal böyle olunca şehir, son derece ilgi gören önemli bir yerleşim haline gelmiştir.

Kosice Nasıl Bir Yerdir?

Şehir, 2013 yılında Fransa’nın önde gelen şehirlerinden Marsilya’yla beraber Avrupa’nın Kültür Başkenti olarak kabul edilmişti. Avrupa Birliği’nin de son derece önem verdiği bu şehir, adeta Birlik tarafından özel bir koruma altına alınmıştır. Şehir, Hornad Nehri ve Ore Dağları arasında yer alır bu da şehre kartpostallık bir hava katar. Slovakya’nın Macaristan sınırında yer alan bu şehir, birçok Macar-Slovak evliliğine de öncülük etmiş olmasıyla bilinir. Son derece egzotik bir şehir olarak kabul edilen Kosice, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 200m’lik bir yükseklikte kuruludur. Şehrin merkezi olarak adlandırılan bölgede yaklaşık olarak 250 bin kişi yerleşik olarak ikamet eder. Bunun dışında şehrin yasal sınırları içersinde yer alan beldeler de nazara alınırsa nüfus 600 bine kadar ulaşmaktadır. Avrupa’nın en yeşil ve en zengin canlı çeşitliliğine sahip coğrafyaları arasında yer alan Kosice’nin tarihi Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. 1536 ile 1686 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde kalmış olan Kosice, herhangi bir yıkıma ya da soykırıma asimilasyona uğramamış ve günümüze dek kendi kültürünü başarılı bir şekilde yaşatmıştır.

Osmanlı bu coğrafyayı Kuruc ayaklanması sırasında elinden çıkarmak zorunda kalmıştır. Osmanlı döneminde Türkler bölgeye ”Kaşa” adını uygun görmüş ve bu şekilde hitap etmişlerdir. Bölgede günümüz itibariyle Osmanlı izleri olmasa da yine de çok büyük bir kültür yatar Kosice topraklarında. Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Kosice’ye tarifeli seferler düzenlemeye başlamıştır. Bu anlamda dilerseniz, bölgeye 2 saat gibi kısa bir uçuş süresi sonrasında ulaşabilirsiniz. Ayrıca Slovakya Schengen Bölgesi’ndedir ve Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanlardan vize istemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku