Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Böceklerin Dünyayı Şekillendirdiğinin 10 Kanıtı

0 366

Hepimiz onlardan ne kadar nefret ettiğimizin önemi yok, böcekler dünyadaki yaşamın çok önemli bir parçasıdır. Gezegenin ekosistemini sağlıklı tutmaya yardım ediyorlar ve onlarsız dünyamızdaki hayat şimdi olduğundan çok daha farklı görünüyordu. Ancak hepsi bu kadar da değil: Böceklerin de medeniyetimizin şekillenmesinde oynadığı rol çok büyük.Tarihimiz boyunca böcekler savaşın gelgitine dönüştü, politikaları etkiledi ve modern dünyanın şekillenmesinde genellikle önemli bir rol oynadı.

10 Bit, Napolyon’un Rusya’ı İstilasını Durdurdu

Rusya’yı istila etmeye çalışmak ve bu süreçte yıkılmak şimdiye dek sürmekte olan bir şakaya dönüştü. Rus bölgesi tek bir imparatorlukta bir araya geldiğinden beri, çok az kuvvet, büyüklüğü ve acı soğuk kışları göz önüne alındığında, onu ele geçirmeyi düşünmeye karar verdi.Ancak herkes bunu kendi başına anlayacak kadar akıllı olmamıştı. Hitler’in Almanya’sı gibi Napolyon’un Fransa’sının ordularda derslerini zor yoldan öğrenmek zorunda kaldılar. Naziler, savaşta her zaman cephelerine sayılabileceklerinden daha fazla para harcadıklarından dolayı savaşı kaybetmeye mahkum olurken, aslında Fransa’nın kazanma şansı çok yüksekti. Birçok insan, Napolyon’un Hitler’le aynı faktörler yüzünden kaybettiğini düşünüyor, ancak bazı araştırmacılara göre, onu yenen soğuk değil böceklerden biriydi. Bir Fransız çalışması, işgal sırasında Napolyon’un ordusunun yaklaşık üçte birinin ölümcül bir şekilde öldürüldüğü sonucuna vardı. Hastalıkların en kötüsü – hendek ateşi ve tifüs – buna vücut biti neden olur. Azalmış moral ve zayiat olmasaydı, istilanın sonucu çok farklı olabilirdi.

9 Louisiana Alımları

Amerika Birleşik Devletleri, uzun zamandır dünya çapında bir güç olmuş, hepsini bir araya getirmenin oldukça sıkıcı bir görev olduğunu unutuyoruz. Ülke bağımsızlık kazandıktan sonra bile, ABD toprakları olarak şu anda bildiklerimizin çoğu birden fazla gruba aitti. ABD hükümeti için doğru zamanda bir araya gelebilecek kesin faktörler olmasaydı, bugün Birleşik Devletler haritaları oldukça farklı görünebilirdi. Bu faktörlerden biri Louisiana’yı satın alma oldu. Gördüğünüz gibi, 1800’lerin başlarında, Louisiana bölgesi olarak bilinen dev bir Kuzey Amerika parçası Fransa tarafından Napolyon’un altında tutuluyordu.Vazgeçmek için hiçbir planı yoktu ve aslında kıta da gelişen bir Fransız kolonisi olmasını istedi. Fikrini değiştiren Böceklerin Dünyayı Şekillendirdiğinin 10 Kanıtışey Karayipler’de savaşan askerleri arasındaki sarıhumma krizi gibiydi. Hastalık sivrisinekler yoluyla yayıldı ve buna karşı doğal bir bağışıklığı olmayan Fransızlar için özellikle ölümcül oldu. Sarı humma günde yaklaşık 100 ila 120 kişiyi öldürdü. Napolyon’un Karayipler’de hastalığı bağlı olarak kontrol altına almaması, Louisiana bölgesi için planlarını tekrar gözden geçirmesine neden oldu.Ve 1803’te ABD hükümetine 15 milyon dolara sattı.

8 Hastalık, Britanya Hindistanındaki Japon Gelişimini Durdurdu

Japonya’nın II. Dünya Savaşı’ndaki rolü, çoğunlukla Pasifik ve Güneydoğu Asya’daki savaşlar bağlamında olmasına rağmen, geniş çapta tartışılmış ve incelenmiştir. Konuşmaların dışında kalan kısımlardan biride Japonya ‘nın İngiliz Hindistan’daki ilerlemesidir. Ve eğer oradaki kritik çatışmalar olmasaydı Japonya’nın savaşı kazanmaya ne kadar yakın olduğudur. 1944’te Japonya, kuzeydoğu Hindistan’da iki büyük şehri kuşatmayı başarmıştı: Kohima ve Imphal.Onları ele geçirmişlerdi . Ve orman için olmasa da, İngilizlere karşı daha fazla saldırganlar için üsler kuracaklardı Bölgedeki sıtma ve dizanteri gibi hastalıklardan kaynaklanan zayiatlar nedeniyle, Japonya bu avantajlı pozisyonların her ikisinden de çekilmeye karar verdi.Burma yoluyla geri çekilirken güçlerinin çoğunu hastalık nedeniyle kaybettiler, ve bu yenilgi Doğu tiyatrosundaki savaşın dönüm noktası oldu. İngiliz kuvvetlerinin de hastalıklarla başa çıkmak zorunda kaldığı için bunun sadece Japonları etkilediği söylenemez. Yine de stratejik avantajlarını korudular, bu da sonunda kazanmalarına yardımcı oldu.

7 Çiçekler Dünyanın Üzerinden Alındığında

Etrafınızdaki tüm bitkilere bakarsanız, çoğunun doğada çiçekli olduğunu fark edersiniz. Yiyeceklerimizin büyük bir bölümünü oluşturuyorlar, bize en eski ilaçlarımızdan bazılarını verdiler ve yapacak bir şey olmadığında bize sanatsal bir ilham da verdiler. Çiçekli bitkiler olmasaydı, Dünyadaki yaşam çok farklı olurdu. Yine de, bu durum biyolojinin en büyük gizemlerinden biriydi. Çiçekli bitkiler yaklaşık 130 milyon yıl önce dünyayı ele geçirmeden önce, en bol bulunan bitki kozalaklı ağaçtı. Fakat sonra çiçekler bir yerden çıkıp bal arıları ve kelebekler gibi böcekler desteğiyle dünyayı ele geçirdiler. Eğer tozlaşma olmasaydı, çiçekli bitkiler hiçbir zaman dünyanın dört bir yanına yayılmazdı, bu da modern doğal peyzajı dramatik biçimde değiştirirdi. Böceklerin insan medeniyetini mümkün kıldığı söylenemez, ya da en azından bizim bildiğimiz insan medeniyetini.

6 İspanyol Gribi Britanya’nın Hindistan Kontrolünü Elinde Tutmasına Yardımcı Oldu

I. Dünya Savaşı o sırada gerçekleşen eşit derecede önemli şeyleri unuttuğumuz anıtsal bir olaydı. Bunlardan biri, birkaç yıl içinde birleştirilen her iki Dünya Savaşından daha fazla insanı öldürmüş olan İspanyol gribiydi. Bu kadar hızlı olmasının sebebi, normal virüslerden çok daha hızlı yayılmasını sağlayan ve bundan sorumlu olan grip böcekleriydi. Dünya olayları üzerinde pek çok önemli etkisi olsa da, en önemlilerinden biri İngilizlerin kontrolündeki Hindistan üzerindeki etkisi oldu.Hindistan’ın bağımsızlık çağrıları, savaş ve Hindistan’a katılımın ışığında daha da büyüyordu. Mahatma Gandhi, İngiltere’nin en zayıf olduğu dönemlerde bağımsızlık planlarına ve yaygın protesto gösterilerine sahiplik etti. Bu, aynı zamanda İspanyol gribi saldırısının gerçekleştiği ve yaygın bir kuraklık ile birleştiği zamandı. Gandhi de dahil olmak üzere Hint nüfusunun büyük bir bölümünü olumsuz yönde etkiledi. Gandhi’nin buna karşı çıkması için çok zayıf olması nedeniyle, İngilizler Ülke çapında sıkı sıkıya sıkı yönetimli bir uygulamaya (ilk önce savaş sırasında uygulamaya kondu)devam ettiler. Bu, tehdit edici isyanları bastırmalarına izin verdi ve otuz yıl boyunca ülkedeki tutumlarını yeniden onayladı. İngiltere’nin Hindistan’daki üsleri ve elde ettikleri gelirler olmadan, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçları büyük ölçüde farklı olabilirdi.

5 İnsan Vücudunun Yarısından Fazlası Mikroplardan Oluşur

Çoğu insan, adil bir varsayım olan insan vücudunun sadece insan hücrelerinden oluştuğunu düşüncesine inanıyor. Bazıları bağırsaktaki bakterilerin varlığının farkındadır, ancak zarar verme eğiliminde olmadıkları için, onlara fazla düşünmüyoruz. Ama bakarsanız, vücudunuzdaki mikrop sayısının sizden daha fazla olduğunu göreceksiniz. Hücrelerinden sayıca fazlalar. İnsan hücreleri, vücudun toplam hücre sayısının yalnızca yüzde 43’ünü oluşturur. Bu konuyla ilgili araştırmaların artırılması, vücudumuzdaki mikrobiyal çeşitliliğin düşündüğümüzden çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Bakterilerden mantarlara kadar her şey içimizde yaşar. Bu, mide böcekleri gibi zararlı organizmalara karşı dikkatsiz olmaya başlayabileceğiniz anlamına gelmez. Vücuttaki mikroplar, zarar vermeyi amaçlayan harici böceklerin aksine, bizimle bir tür simbiyotik ilişki içinde yaşarlar. Bilim adamları, evcil hayvan mikroplarımızın hepsinin bir şekilde bize yardımcı olduğunu biliyorlar, ancak neden çoğu hala bir sır olarak kalıyor.

4 Böcekler Bize Renk Verdi

Şimdi verdiğimiz için çevremizdeki çeşitli renkleri alıyoruz, ancak tarihimizin büyük bir kısmı için onları çoğaltmanın yolu yoktu. Sentetik boyalar gün içinde geri gelmedi ve doğada kolayca bulunan renkler dışında, sanatçıların ve sanatkarların bu sınırlama nedeniyle tüm Böceklerin Dünyayı Şekillendirdiğinin 10 Kanıtırenk paletini kullanması zordu. Çözüm? Böcekler, elbette Eşekarılarından parazitik böceklere, boyalarımızı yapmak için böcek kullanma konusunda uzun bir geçmişimiz var. Örnek olarak kırmızı rengi al. Uzun zamandır, sahip olduğumuz kırmızı rengi, Yerli Meso-Amerikan medeniyetleri ile temasa geçtiğimizde değişen, sahip olduğumuz kırmızı bakamayacak kadar mattı. Doğada gördüğümüz kırmızının neredeyse mükemmel bir versiyonunu üretmek için kokineal adı verilen bir böcek kullanıyorlardı. Özellikle çoğaltılması zor olan başka bir renk mordu. Mor, Tire kentinden (bugünkü Lübnan’da) elde edilebilir ve bölgede bulunan bir tür yumuşakçadan üretilmiştir. Sadece bir gram Tyrian moru oluşturmak için bu yumuşakçaların 9 binden fazlası gerekiyordu. Bu yüzden mor, başka hiç kimsenin parası yetmeyeceği için çoğunlukla bir telif hakkı rengiydi.

3 Böcekler Bitkilerde Evrimi Artırıyor

Böcekler ve bitkiler arasındaki sevgi-nefret ilişkisinin, Dünya ekosistemini sağlıklı tutmada büyük bir rol oynadığını ve diğer yaşam biçimlerinin de hayatta kalmasını sağladığını biliyoruz. Bu ilişki herhangi bir şekilde kopacak olsaydı, bizim için felaket olurdu. Böcekler ve bitkiler arasındaki karşılıklı etkileşim bilim tarafından yoğun bir şekilde incelenmiştir, bununla birlikte bunun boyutunu tam olarak anlamadık. Bazı araştırmalara göre, böcekler bitkiler arasındaki evrimin ana itici güçleri olabilir. Science Daily’de yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar böcek ilacı ile tedavi edilmeyen bitkilerin hemen meyvelerinde daha fazla toksin geliştirmeye başladığını tespit etti .Bazı durumlarda, gelişen özellikler, bitkilerin böcek davranışına bir cevap olarak gelişmediğini düşündüren yalnızca bir nesilde görülebiliyordu, ancak bunu çok hızlı yapıyorlar. Evrim, genellikle şekillenmesi için bin yıl alır, ancak böcekler yüzünden, bitkiler birkaç yıl içinde gelişebilirler. Bilim adamlarının uzun süredir şüphelendikleri için güçlü bir kanıt sunar: Böcekler, dünyadaki ezici çeşitliliğin arkasındaki ana nedendir.

2 Sıtma Bugün Bildiğimiz Gibi İngiltere’ye Yol Verdi

İskoçya şimdi İngiltere’nin bir parçası olabilir, ancak bu her zaman böyle değildi. 17. yüzyılda İskoçya, Yeni Dünya’yı kolonileştirme planları olan bağımsız bir krallıktı. 1690’larda Amerika’ya 4.000 İskoç kendi sömürge imparatorluğunun hayalleriyle birlikte inmeyi planlıyordu. Ama sonunda dünyanın en ölümcül ormanlarından biri olarak bilinen bir yere girmişlerdi: günümüz Panama’sının bir parçası olan Darien Gap .Özellikle de sıtmalı bir bataklık olan Darien Gap, sert arazisi ile ünlüdür. İskoçlar doğru bir fikre sahipti, çünkü o zaman Pasifik ve Atlantik okyanusları arasında bir geçit olduğuna inanılıyordu, ancak göreve başlamadan önce keşif konusunda biraz kısaldılar, ancak iki yıl içinde bu yerleşimcilerin yarısı sıtma ve sarı humma gibi ölümcül sivrisinek kaynaklı hastalıklar nedeniyle öldü. İskoçya, 1707’de doğrudan Birleşik Krallık’a katılmasına yol açan sömürgeyi sürdürmeye çalışırken iflas etti. İskoçların sömürgeleştirme girişiminin sivrisineklerin öfkesiyle bir araya gelmemesi durumunda, işler farklı olabilirdi.

1 Böcek Uçan İlk Yaratık Oldu

Uçabilme kabiliyeti, doğal dünyadaki en eşsiz uyarlamalardan biridir. Olması gerektiği kadar düşünmüyoruz çünkü pek çok yaratığın evrimsel bir perspektiften gizemli kalmasına rağmen. Bazı hayvanların ilk kez kendi kanatlarını büyütmeyi ne zaman başarabildiklerini bilmiyoruz ve birçok evrimsel biyolog şu anda onu anlamakta zorlanıyor. Bazı yeni araştırmalara göre, böcekler yeteneklerini geliştiren ilk canlılardı. uçmak. Yaklaşık 400 milyon yıl önce daha uzun boylu büyüyen bitkilere verilen doğal bir cevaptı. Kara bitkileri olay yerine, böceklerin en eski ataları ile aynı zamanda (jeolojik olarak ) geldi. Daha da önemlisi, böcekler sadece bir kez uçma kabiliyetini geliştirdi ve ardından gelen tüm uçan böcekler o tek prototipten gelişti.

Kaynakça:

https://istverse.com/2019/06/23/10-surprising-ways-bugs-shaped-the-modern-world/

Yazar: Semra Uğur

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku