Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Palenque Mezar Taşı ve Hakkında Yapılan Analizler

0 474

Palenque Mezar Taşı ve Hakkında Yapılan Analizler1952 senesinde yapılan kazılar sonucunda Palenque Yazıtları Tapınağı altında bir mezar taşı bulunmuştur. Bu mezar taşı araştırmacılara göre Kral Pakal’ın mezarıydı ve üzerinde buna dair bilgiler bulunmaktaydı. Semboller ve yazılara göre Kral Palenque’de doğmuş ve 12 yaşında Maya İmparatorluğunun başına geçmiştir.80 yaşına kadar tahtta kalmış daha sonra ise ölmüştür,yaşadığı hayat süresince Mayalar adına hizmet vermiş ve sevilen bir Kral olarak tarihe geçmiştir.

Palenque Mezar Taşı ve Hakkında Yapılan AnalizlerMezarın enteresan olan noktası üzerindeki kapak ve bulunan sembollerdi. Bu sembollerin en ilginç olanı motorsiklet üzerine binmiş ve eğilerek pedala basıyor gibi duran insan figürleridir. Bu figür dikkatli incelendiğinde bir astronota da benzetilmektedir. Bu mezar taşı üzerinde birçok araştırma yapılmıştır çoğu uzmanlar bu figürü Pakal’a benzetmiş ve onun mezarı olduğunu söylemişlerdir ancak araştırmalarda kesinlik yoktur ve incelemeler sonucu farklı yorumlar da ortaya atılmıştır.

Palenque Mezar Taşı ve Hakkında Yapılan Analizler

Farklı bir araştırmada ise şundan bahsediliyor:
Bu taş 40-50 yıllık bir tarihe ait ancak Kral Pakal 80 yıl yaşamıştır ve bu da mezar taşının Kral Pakal’a ait olamayacağı söylenmiştir. İskelet üzerinde de çalışılmış ve incelemeler yapılmıştır. İskelet boyu 1.70 civarındaydı ve kısa boylu bir insana aitti ancak Mayaların soyundan gelen hiç kimse kısa boylu değildi bu da Pakal’ın olamayacağını gösteriyordu. Bu mezarın kime ait olduğu henüz kesinleşmedi ortaya atılan fikirler ve yapılan araştırmalara farklı yorumlara açık ancak bu mezar taşının Mayalar hakkında ortaya koyduğu bilgiler tarih adına yeterli. Mezar taşı üzerinde bulunan semboller astronomi, bilim, ticaret, yaşam tarzı gibi tüm olaylardan biraz olsun bahsediyor ve tarih adına küçük bilgiler sunuyor.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.