Palenque Mezar Taşı ve Hakkında Yapılan Analizler

1952 senesinde yapılan kazılar sonucunda Palenque Yazıtları Tapınağı altında bir mezar taşıbulunmuştur. Bu mezar taşı araştırmacılara göre Kral Pakal’ın mezarıydı ve üzerinde buna dairbilgiler bulunmaktaydı. Semboller ve yazılara göre Kral Palenque’de doğmuş ve 12 yaşında Mayaİmparatorluğunun başına geçmiştir.80 yaşına kadar tahtta kalmış daha sonra ise ölmüştür,yaşadığı hayat süresince Mayalar adınahizmet vermiş ve sevilen bir Kral olarak tarihe geçmiştir.

Mezarın enteresan olan noktası üzerindeki kapakve bulunan sembollerdi. Bu sembollerin en ilginç olanı motorsiklet üzerine binmiş ve eğilerekpedala basıyor gibi duraninsan figürleridir. Bu figür dikkatli incelendiğinde bir astronota da benzetilmektedir. Bu mezar taşı üzerinde birçok araştırma yapılmıştır çoğu uzmanlar bufigürü Pakal’a benzetmişve onun mezarı olduğunu söylemişlerdir ancak araştırmalarda kesinlik yoktur ve incelemeler sonucufarklı yorumlar da ortaya atılmıştır.

Farklı bir araştırmada ise şundan bahsediliyor:
Bu taş 40-50 yıllık bir tarihe ait ancak Kral Pakal 80 yıl yaşamıştır ve bu da mezar taşınınKral Pakal’a ait olamayacağı söylenmiştir. İskelet üzerinde de çalışılmış ve incelemeler yapılmıştır. İskelet boyu 1.70 civarındaydı ve kısaboylu bir insana aitti ancak Mayaların soyundan gelen hiç kimse kısa boyludeğildi bu da Pakal’ın olamayacağını gösteriyordu. Bu mezarın kime ait olduğu henüz kesinleşmedi ortaya atılan fikirler ve yapılan araştırmalarafarklı yorumlara açık ancak bu mezar taşının Mayalar hakkında ortaya koyduğu bilgilertarih adına yeterli. Mezar taşı üzerinde bulunan semboller astronomi, bilim, ticaret, yaşam tarzı gibi tüm olaylardanbiraz olsun bahsediyor ve tarih adına küçük bilgiler sunuyor.

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :