Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir? Nelerde Kullanır?

Ardıç Yağı
0 429

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir? Nelerde Kullanır?

Doğada oluşan bir çok bitkinin ve yağın mucizesinden biri olan ardıç tohumu yağı da bizim için mükemmel bir yağdır. İsmi henüz çok bilinmese de ilerleyen günde hakettiği popilerliğe kavuşacak olan ardıç yağının faydaları ise saymakla bitmez. Hepimiz belli dönemlerde ödem tuttuğumuzu ve detoksa ihtiyacımız olduğunu biliriz. Ancak bunu nasıl yapacağımızı bilemeyiz ve kafamızdaki sorulara cevap bulamayız.

Ardıç yağının faydaları: kandaki toksit maddelerin dışarı atılmasını ve bedene detoks etkisiyle yenilenmesi en bilinen özelliğidir. Uçucu bir yağ olduğu için özellikle grip geçirdiğimiz dönemlerde yada sinüzit hastalığınız varsa bu problemlerin tedavisinde uygulanır. Ardıç yağının tıkalı burnu ve sinüsleri açtığı ve temizlediği uzmanlarca gözlenmiştir. Ardıç tohumu yağı özellikle idrar yolu enfeksiyonlarında, romatizma, gut hastalığı, gribal vakalarda, cilt hastalıklarında, damar tıkanıklığı, anemi rahatsızlıklarında, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır. Diş eti rahatsızlığı çekiyorsanız ardıç yağı tam size göre bir bitki. Diş eti kanamalarında yada dış eti hassasiyetinde kullanılan ardıç yağı ile bir süre sonra güçlü dişlere kavuşacaksınız. Sıkılaşma problemi yaşıyor bir çok kreme dünya para veriyorsanız ardıç yağının bir diğer özelliği ise bedeninizi sıkılaştırır kasları kuvvetlendirir. Kullandığımız onlarca ilacın ve genetiği bozulmuş maddelerin bedenimize olan zararlarından biride kanımızda dolaşan ağır metallerdir. Ardıç yağı kanımızda dolaşan ağır metallerin dışarı atılmasını sağlar ve kan dolaşımını kuvvetlendirir. Eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyor yada mutsuz bir dönemden geçiyorsanız ardıç yağı yorgun hissini ve baş ağrısını hafifletir, deşarj olmanızı sağlar. Hemoroidin tedavisinde kullanılır basuru olan kişi oturma banyosuna 10 damla kadar damlatılırsa bu sıkıntınızın ne kadar kısa sürede geçtiğine şahit olacaksınız.

Ardıç tohumu yağı nasıl kullanılır?

Ağız yoluyla, esans şeklinde buruna birer damla damlatılır yada deri üzerine uygulanarak yapılır. Ağız yoluyla alınabilmesi için iki damla ardıç yağı ve bir çay kaşı bal karışımı boğaz enfeksiyonlarınızı ve gribal rahatsızlıklarınızı nihayete kavuşturacaktır. Eğer cildinizde kuruluk deformasyon akne gibi şikayetleriniz varsa avuç içine 3-4 damla kadar ardıç yağını damlatın ve iki elinizi ovuşturarak ardıç yağını ısıtın sıkıntılı olan bölgeye masaj yaparak emilimini sağlayın. Gece yatmadan temizlenmiş bölgeye 5 dk masaj yaparak yedirin. Bu işlemi haftada en az 3 gün aynı şekilde uygulayın.
Çocukların ve yetişkinlerin üst yolunum hastalıkları içinse kaynar su dolu bir kab 15 damla kadar ardıç yağını damlatın kafanızı kaba doğru eğin ve başınıza bir havlu örtün bu kabın buharını 10 dakika kadar teneffüs edin tıkanmış olan solunum yollarının açıldığını ve hastalığı daha kolay atlattığınızı göreceksiniz.

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir? Nelerde Kullanır?Kullanılmaması gereken durumlar daha önce hiç ardıç yağı kullanmadıysanız ve vücudunuzun alerjik reaksiyonu olup olmadığını bilmiyorsanız, ardıç yağını kullanmadan önce elinizin üstüne bir damla kadar damlatın ve bir süre bekleyin eğer kızarıklık kaşıntı gibi şikayetiniz varsa bu ardıç yağına karşı alerjiniz olduğunun belirtisidir. Böyle bir durumla karşılaştıysanız kullanmamanızda sağlığınız açısından büyük fayda vardır.

Yazar:Merve Yılmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.