Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

6 Adımda Karaciğer Temizliği ve Detoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

1 861

6 Adımda Karaciğer Temizliği ve Detoks Uygulaması Nasıl Yapılır?Sağlıklı bir şekilde beslenen kişiler, hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Fakat yaşam koşullarına şöyle bir göz attığımızda, çevresel toksinlere, zehirli vücut bakım ürünlerine ve işlenmiş gıdalara maruz kaldığında, çoğu insan ciddi bir detoks ihtiyacındadır. Karaciğer temizliği bunu yapmak için harika bir yoldur. Karaciğerinizi Temizlemeye Hazır mısınız? Vücudun toksinlerden kurtulduğu ana yollardan biri karaciğerdir. Aslında, karaciğer vücuttaki en zor çalışan organlardan biridir. Kanımızı detoksifiye etmek için yorulmadan çalışır; yağ sindirmek için gerekli safra üretmek; hormonları yıkmak; Gerekli vitaminleri, mineralleri ve demirleri saklamak gibi görevleri vardır.

*Karaciğerin temel işlevlerinden bazıları şunlardır:

*Bağırsak tarafından emilen besinleri işleyerek daha verimli bir şekilde emer.

*Protein, yağ ve şekeri dengelemek için kan kompozisyonunu düzenler.

*Eski kırmızı kan hücrelerini yok eder.

*Kan pıhtılaşmasına yardımcı olmak için gerekli kimyasalları üretir.

*Alkol ve ilaçları yıkmak ve metabolize etmek.

*Esansiyel proteinler ve kolesterol üretmek.

*Bilirubin, amonyak ve diğerleri dahil olmak üzere kan dolaşımından toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlamak.

*Mineral, demir ve A vitamini depolanmasını sağlamak.

Karaciğer vücuda bakması için en uygun şekilde görevini yapabilmelidir. Birçok insan karaciğer hastalığını düşündüğünde, sıklıkla alkol kaynaklı sirozu düşünürler. Siroz ciddi bir sağlık durumudur, fakat popüler düşüncenin aksine, alkolizm tek neden değildir. Aslında, karaciğer sirozuna ve karaciğer hasarına yol açabilecek bir takım alkolik faktörler vardır. Bunlar:

*Pişmemiş kabuklu deniz hayvanı yemek

*Bazı ilaçlar

*Kronik malnütrisyon

*Zehirli yabani mantarları yiyip kimyasal maddelere maruz kalmak

*Kronik hepatit B

6 Adımda Karaciğer Temizliği ve Detoks Uygulaması Nasıl Yapılır?Skar dokusu, karaciğerdeki sağlıklı hücreleri değiştirdiğinde siroz oluşur. Yara dokusu büyümeye devam ettikçe, karaciğerin fonksiyon yeteneği azalır. Karaciğer yetmezliği bir sonraki biyolojik adımdır ve skar dokusu artık işlev görmeyecek kadar çok hasar oluşturduğunda ortaya çıkar. Karaciğer Temizliği Toksinleri Etkin Bir Şekilde Temizler. Bugün evimizde, iş yerimizde ve gıda tedarikimizde meydana gelen çok fazla çevresel toksinle karşı karşıyayız. Genel sağlığımız ve iyi bir karaciğer sağlığı, sağlığımız için gereklidir. Aşağıda bozulmuş karaciğer fonksiyonuna bağlı bazı risk faktörleri bulunmaktadır.

*Düşük potasyum seviyeleri

*Ağır alkol bağımlılığı

*İntravenöz ilaç kullanımı

*kan transfüzyonu

*Bazı endüstriyel kimyasallara ve çevresel toksinlere maruz kalma

*Korunmasız seks

*Obezite, doymuş yağlar ve işlenmiş gıdalarla yüksek beslenme

*Dövmeler veya piercing

*Kandaki yüksek trigliserit seviyeleri

*Asetaminofen de dahil olmak üzere reçeteli ilaçlar

*Viral enfeksiyonlar

*Otoimmün hastalıklar

Yakın zamanda aşağıda listelenen semptomlardan herhangi birini fark etmişseniz, bozulmuş karaciğer fonksiyonlarından muzdarip olabilirsiniz. Yukarıda belirtilen risk faktörlerinden bir veya daha fazlasıyla tanımlanırsanız, bu semptomları dikkate almak özellikle önemlidir.

*Şişkinlik ve gaz

*Asit reflü ve mide ekşimesi

*Kabızlık

*Cilt ve sarılık belirtisi

*Kilo verememe

*Yüksek tansiyon

*Ruh hali, kaygı ya da depresyon

*Koyu idrar

*Rosacea

*Kronik yorgunluk

*Aşırı terleme

*İştahsızlık

Karaciğerinizin işleyişini iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz. Tam bir karaciğer temizliği ile birkaç hafta içinde daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

*6 Adımlı Karaciğer Temizliği

Sağlığınızı ve canlılığınızı artırmaya yardımcı olmak için aşağıdaki altı adımı izleyin:

*Zehirli yiyecekleri diyetinizden çıkarın.

*Çiğ sebze suyu için.

*Vücuda Potasyum açısından zengin gıdalar yükleyin.

*Kahve için.

*Süt, deve dikeni, karahindiba ve zerdeçal takviyeleri alın.

*Dana ciğeri yiyin.

1. Diyetinizden Zehirli Gıdaları Çıkarın

6 Adımda Karaciğer Temizliği ve Detoks Uygulaması Nasıl Yapılır?Eğer işlenmiş gıdalarda yüksek bir diyet yapıyorsanız, karaciğerin sağlığını riske atıyorsunuz. Çünkü bu gıdalar temel olarak karaciğer sağlığına karşı çalışıyor. Hidrojenlenmiş yağlar, rafine edilmiş şeker, hazır yiyecekler ve öğle yemekleri, sisteminize kötü bir şekilde zehirlidir.”Trans yağlar” olarak da bilinen hidrojene yağlar, daha yüksek seviyelerde doymuş yağa sahiptir. Raf ömrünü arttırmak için yağın kimyasal yapısı değişmiştir. Trans yağ tüketimi, kalp hastalığı riskini yüzde 25 veya daha fazla artırır. Ayrıca, trans yağların bağışıklık sistemimizle sorunlara neden olduğuna ve vücutta iltihaba yol açabileceğine inanılmaktadır. Sağlıklı bir diyet yemeye ek olarak, sindirim enzimlerinizin düzgün çalıştığından emin olmak önemlidir. Karaciğer enzimleriyle ilgili sorunlar ayrıca karaciğer hastalığına da katkıda bulunabilir ve Crohn hastalığı gibi diğer sindirim sistemi hastalıkları ile ilişkili olabilir.

2. Ham Sebze Suyu İçiniz

Karaciğerinizin etkili olmasını sağlamak için ihtiyacınız olan tüm çiğ sebzeleri yemek neredeyse imkansız olabilir. Bununla birlikte, çeşitli çiğ sebzeleri sıkarak, ihtiyacınız olan 4-5 porsiyon taze organik sebzeleri kolayca alabilirsiniz. Favorileriniz olmayan sebzeler bile taze sebze suyunda gizlenip keyif alınabilir. Bozuk karaciğer fonksiyonu ile, sebze meyve suyu , sindirimi kolaylaştırmak ve emilim için daha kolay hazır hale getirme yararına sahiptir. Karaciğer temizliği için ideal olan sebzeler lahana, karnabahar ve Brüksel lahanasıdır. Bu kombinasyon çok eğlenceli görünmese de, havuç, salatalık, pancar ve yeşillikleri içeren karışıma sevdiğiniz diğer sebzeleri de ekleyebilirsiniz. Bu sebzelerin hepsi vücuttaki asit seviyelerini azaltmaya yardımcı olur ve daha kolay bir pH dengesi oluşturmaya yardımcı olur. En sevdiğiniz lezzet kombinasyonları ile denemeler yapın; meyve sularını daha lezzetli hale getirmek için maydanoz, nane ve diğerleri de dahil olmak üzere taze otlar ekleyebilirsiniz.

3. Potasyum Zengin Gıdalar

Potasyum takviyesi almak için, bu sağlıklı gıdaları diyetinize ekleyin.

*Patates

Şaşırtıcı bir şekilde, potasyumdaki en zengin olan meyve muz değil, patatestir. Tek bir orta tatlı patates, yüksek lif ve beta karoten içeriğinden, ziyade yaklaşık 700 miligram potasyum içerir. Patates, magnezyum ve demir açısından zengindir. Doğal olarak tatlı olsa da, şekerler aslında kan şekeri üzerinde bir artışa yol açmadan karaciğere yavaş yavaş kan dolaşımına bırakılır.

*Domates Sosu

Potasyum ve domateslerdeki diğer yararlı besinler, bir sos, püre ya da bir macun olarak önemli ölçüde konsantre edilir. Örnek olarak, 1 fincan domates püresi 1.065 miligram potasyum içerir, ancak 1 fincan taze domates sadece 400 miligram içerir. Domates sosu, salça veya püre yaparken sadece organik domateslerden yapılanları seçtiğinizden emin olun.

*Pancar ve Ispanak

Antioksidanlar bakımından zengin olan pancar, bardak başına 1.300 miligram potasyum içerir. Pancar safra akışını iyileştirir. Ispanak, porsiyon başına 840 miligram içeren iyi bir potasyum kaynağıdır.

*Fasülye

Beyaz fasülye, barbunya ve lima fasülyelerinin hepsi potasyum, protein ve lif bakımından zengindir.

*Şeker pekmezi

Potasyumun yanı sıra, demir, kalsiyum, manganez ve bakır açısından zengindir.

*Muz

Bu listede bulunan diğer yüksek potasyumlu yiyeceklere kıyasla, muz sindirime yardımcı olur ve vücuttaki toksinleri, ağır metalleri serbest bırakmaya yardımcı olur. Hepsi de karaciğer temizliğinde çok önemlidir.

***Lütfen dikkat: Böbreklerinizde yüksek seviyelerde potasyum varsa, potasyum açısından zengin besinler orta derecede tüketilmelidir.

4. Kahve

Kahve, kabızlığa yardımcı olur, yorgunluğu azaltır ve karaciğer temizliğini sağlar. Bağırsaklarınızda bulunan organik kahve, sıvının bağırsak duvarından karaciğere girmesine izin verir. Bu safra akışını arttıran, uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu, sisteminizdeki toksinlerin birikmesini serbest bırakmaya yardımcı olan güçlü bir temizleme bileşeni olan kimyasal glutatyon üretimini teşvik eder.

5. Devedikeni, Karahindiba ve Zerdeçal Takviyeleri alın

*Devedikeni detoks bitkilerinin kralı olarak bilinir. Karaciğer temizliği için idealdir. Ayrıca, kemoterapi ve radyasyondan sonra karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılmasına yardımcı olur.

*Zerdeçal

Etkili bir antidepresandır, sindirime yardımcı olur, kan şekeri dengesini geri kazanmaya yardımcı olur, karaciğer dokusu ve karaciğer metabolizmasını destekler.

*Karahindiba kökü

Karahindiba kökü vitaminler ve minerallerle doludur. Karaciğerin toksinleri daha hızlı yok etmesine izin veren doğal bir diüretik etkiye sahiptir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kan şekeri düzeylerini dengelemeye, mide ekşimesini rahatlatmaya ve sindirim bozukluğunu hafifletmeye yardımcı olur.

6. Dana ciğeri.

Doğal beslenen sığır veya tavuk ciğerinden alınan karaciğer A ve B vitaminleri, folik asit, kolin, demir, çinko ve krom bakımından zengindir. Karaciğer, yiyebileceğimiz en besleyici gıdalardan biridir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Özlem diyor

    Vitiligo hastaligi karacigerdenmi geliyor.Bu hastaligin tedavisi nedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.