Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aux Kablosu Nedir? Ne İşe Yarar?

1 689

Aux Kablosu Nedir? Ne İşe Yarar?Yeni bir araç aldığınızda üzerindeki teypte ya da yeni bir CD çalar veya kasetçalar aldığınızda onların üzerinde Aux diye adlandırılan bir bölüm ve Aux girişi olduğunu görebilirsiniz. Başlangıçta çok da önemli gibi görünmeyen Aux girişi, özellikle müziksiz yaşamayı düşünemeyen ve arşivlerindeki şarkılara ya da diğer ses dosyalarına her zaman erişmek isteyen kişiler açısından ‘hayat kurtaran’ bir özellik olarak nitelendirilebilir. Müzik arşivlerinizi onlarca, yüzlerce CD ya da kaset kullanmadan eski teknolojiye sahip olan cihazlarda dinlemenizi sağlayan Aux girişi ve Aux kablo hakkında kısa şekilde bilgi vermek yerinde olur. Böylece Mp3 çalar, Mp4 çalar, tablet, akıllı telefon gibi cihazlarınızda bulunan müzik arşivlerinizden diğer cihazları kullanarak da yararlanabilirsiniz. Bu işlem sırasında herhangi bir ses kalitesi kaybı yaşamayacağınız için, aracınızda ya da diğer mekânlarda bulunan kasetçalar/CD çalar türündeki cihazlardan faydalanarak çok daha keyifli, eğlenceli vakitler geçirmeniz mümkün olabilir.

Aux Nedir, Aux Kablo Nedir?

Aux kelimesi ‘Auxiliary’ sözcüğünün kısaltmasıdır. Kelime anlamı olarak yedek, ek gibi anlamlar taşıdığı söylenebilir. Aux kablo ise eski teknoloji kullanılarak üretilmiş olan cihazlarda kullanılır ve bu cihazların kendisi dışında ses üreten bir cihazdan ses almasını ve kendi hoparlöründen ses vermesini sağlar.

Örnek vermek gerekirse, mp3 çalar ya da ipod gibi cihazlarda bulunan zengin müzik arşivinizi ve daha kaliteli ses çıkışına sahip olan sistemi, aracınızda bulunan ve bluetooth özelliğine sahip olmayan kasetçalara ya da CD çalara bağlamak amacıyla Aux kablo kullanabilirsiniz. Bu şekilde müzik arşivinize kasetlere ya da CD’lere aktarmadan ve ses kalitesinde düşme olmadan eski teknolojiye sahip olan cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Aux Kablo Ne İşe Yarar?

Aux kablo, tanımında da belirttiğimiz gibi müzik arşivinizi ve her türlü ses dosyanızı bluetooth olmayan cihazlara CD ya da kaset gibi araçlar gerekli olmadan taşımanızı sağlar. Dolayısıyla aux kablonun en önemli işlevinin diğer farklı teknolojilere ihtiyaç kalmadan tüm ses dosyalarınız erişmek olduğu söylenebilir. Ama bunun yanı sıra başka artıları da olduğunu belirtmek gerekir.

Mp3 çalarda ya da İphone gibi cihazlarda bulunan müzik arşivinizdeki parçaları ya da diğer ses dosyalarını daha yüksek sesle dinlemek, arkadaşlarınızla ya da ailenizle paylaşmak isteyebilirsiniz. Aux kablo sayesinde arşivinizin olduğu cihazı daha güçlü ses çıkışı olan ama eski teknolojiye sahip bulunan bir sisteme bağlayarak, kolay bir şekilde bu isteklerinize kavuşmanız mümkün olur.

Aux Kablo Nasıl Alınmalıdır?

Aux kablosu alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu tahmin edebilirsiniz. Çünkü bu kabloyu kullanmanızın temel amacı sesleri bir cihazdan başka bir cihaza aktarmaktır. Bu işlem sırasında ses kalitesinde kayıp olmaması, parazitlenme, uğultu, cızırtı gibi sorunlarla karşılaşılmaması için satın alacağınız aux kablonun bazı özelliklerine dikkat etmeniz yerinde olacaktır.

Satın alacağınız aux kablonun uygun standartlara sahip olması, kaliteli ve ses aktarımına uygun malzemeler kullanılarak imal edilmiş olması önemlidir. Aynı zamanda bu kabloyu nereden aldığınızda önemlidir. İnternet ortamından satın alacağınız zaman bilindik sitelerden alışveriş yapmaya dikkat edin. Sizlere melefoni.com.tr firmasını önerebiliriz. Tabi kullanacağınız cihazların özelliklerine bağlı olarak temin edeceğiniz aux kablonun farklı özellikler taşımasını da tercih edebilirsiniz.

Cihazlarınızda bulunan ses arşivlerinizdeki ses kalitesinin aynı şekilde oto teybinize ya da diğer eski teknoloji sahibi olan cihazlarınıza yansımasını istiyorsanız, uygun ses düzenleyici alüminyum malzeme kullanılarak üretilmiş olan aux kablolardan almalısınız. Yumuşak ve bükülmeyen kablolar olması, parazit önleme özelliğine sahip olması tercih etmeniz gereken özelliklerdir. Kablonun çok uzun olmaması da iyi olur. Kabloyu gerekli olandan daha uzun tutarsanız, kablo uzadıkça direnç artacağı için ses kalitesi düşecektir. Genellikle 120 santimetre civarında olan Aux kablolar tercih edilmektedir. Oksitlenmeyen ve altın suyuna bandırılmış olan, altın kaplama uçları olan aux kabloları tercih etmeniz de doğru olacaktır. Bu daha temiz ve daha saf ses almanızı sağlayacaktır. Bahsettiğimiz özelliklere sahip olan Aux kabloları 20-50 TL arasında bir fiyata alabilirsiniz. Yani en yüksek fiyatla satın alacağınız Aux kablo bile gerekli özellikleri taşımadığını düşünebileceğiniz kablolardan 10-20 TL pahalı olacaktır. Tek taraflı ses gelmesi, uğultu yapması, parazit olması, ses kalitesinde düşüş olması gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, fiyatı biraz yüksek olsa bile gerekli özelliklere sahip olan aux kablolardan almalısınız.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Ahmet diyor

    AUX kablo arabada cep telefonundan müzik dinlemek en kolayı. Bununla ilgili güzel bir yazı.
    https://teknolojiyedairbirsey.blogspot.com/?m=1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.