Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Google’a Önemli Dava

0 84

Google'a Önemli DavaPaylaşım sitelerine karşı sürdürülen çalışmalar devam ediyor. Bu sitelerin korsan yazılım, mp3 vb. paylaşımını arttırdığı düşüncesiyle her geçen gün bu sitelere yöneltilen kısıtlamalar artıyor. Bu girişimlerden biri de Fransa‘ da bulunan müzik şirketinden geldi. Bilindiği gibi Google’ da otomatik tamamlama özelliği bulunuyor. Bu özellik bazı arama girdilerinin sonuna rapidshare, torrent gibi kelimeleri otomatik olarak koyuyor. Fransız müzik şirketi SNEP de bu özelliğin, insanları korsan ürünlere daha hızlı yönlendirdiğini söyleyerek Google’ a dava açtı. Buna benzer bir davayı zaten 2 yıl önce açmış ve haksız bulunmuştu. Ancak SNEP haklı olduğunu iddia ediyor ve alınan kararı yargıtaya taşıdı.

Korsan ürünlerle savaşa farklı bir bakış açısı getiren SNEP bu kelimelerin yasaklanmasını istiyor. Zaten bazı kuruluşlar daha önce de bu paylaşım sitelerinin ve programlarının kapatılması, yasaklanması için girişimlerde bulunmuştu. Bu yüzden bazı paylaşım siteleri indirme sayısını esas alan kazanç programlarını da askıya almıştı. Farklı noktalardan kıskaç altına alınan bu site ve programların akıbetinin ne olacağı gelecek günlerde netlik kazanacak.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku