Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Avakado ve Faydaları

0 355

Avakado, yeşil kabuklu, yenilen kısımları açık yeşil, iri çekirdekli bir meyvedir. Genellikle Akdeniz iklimi görülen yerlerde yetişmektedir. Yaz meyvesi diye bilinmekte ve az tüketilmektedir.

Enerji değeri yüksek, yağ ve protein zenginidir. Bol A ve E vitaminleri, B grubu vitaminler ve potasyum gibi mineraller içerir.

Sağlık-açısından-bir-çok-faydası-olan-Avokado-aynı-zamanda-sindirim-sistemi-sağlığını-korur.Vücut dokuları ve cilt yenilenmesine yardımcıdır. Yara iyileşmelerine yardımcıdır. Antioksidan ve hücre koruyucu özellikleri taşır. Bağışıklık sistemini güçlendiricidir. Kanserden koruyucudur. Kalp ve damarlara çok iyi gelir. Kabızlığa karşı etkilidir. İçeriğindeki doymamış yağ asitleri kanda kolesterol yükselmesini engeller, dolayısıyla kalp ve damar hastalıklarına en iyi doğal ilaçtır.

Avakado vücutta biriken toksinleri ve yaşlandırıcı zararlı maddeleri attırır. Yaşlanma sürecini yavaşlatır. Hastalıkları önlemeye yardımcı olur.
İçeriğindeki protein, mineral ve vitaminler küçük çocuk ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için çok gereklidir. Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyicidir.

Avakado hasat sonrası tam olgunlaşır. Lezzeti almak için olgunlaşması beklenmelidir. Hemen tüketilecekse mutlaka yumuşak olanı seçilmelidir. Kabuğu tamamen buruşmuş ve siyahlaşmışları değil, kabuğu koyulaşmaya başlayan, yumuşakları tercih edilmelidir. Eğer satın alındıktan çok sonra tüketilecekse sertleri seçilebilir.

Taze yenilebilir veya salata ve yemeklerde kullanılabilir.

Faydaları

*İçerdiği zengin vitamin ve minerallerle yetersiz beslenenler için idealdir.
*A, C ve E vitaminleri zenginidir.
*Lutein ve Glutathion gibi antioksidanlar içerir.
*Kalp ve damar sağlığına çok yararlıdır. Kalp damarları daralma ve tıkanmasını önler.
*İçerdiği doymamış yağlarla, kolesterolü düşürür.
*Diğer meyvelerden fazla protein içerir.
*Diğer meyvelerden fazla asparagin, aspartik asit, glutamin, glutamik asit gibi serbest aminoasitler içerir.
*Toksinleri vücuttan attırır.
*Yangı giderici ve nemlendiricidir, egzema ve sedef sorunlarının giderilmesine yardımcıdır.
*Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
*İçerdiği doymamış yağ asitleriyle kolesterol yükselmesini önler.
*Zengin demir içeriğiyle kansızlık önleyicidir.
*İçerdiği protein, vitamin ve minerallerle, küçük çocuk ve hamile kadınların sağlıklı beslenmelerine yarar.
*100 gram avokado yaklaşık 165 kalori içerir.
*İçerdiği 14 mineral hücre yenilenmesine yardımcıdır. Yaşlanma nedeni toksinleri atarak yaşlanmayı yavaşlatır ve cildi korur.
*%30 doymamış yağ ile kolestrol artmasını önler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı doğal şifa kaynağıdır. Ülser iyileştiricidir.
*A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi mineraller içerir.
*Mutluluk hormonu seratoninden ruh sağlığına en az beden sağlığı kadar faydalıdır. İçerdiği potasyum dinçlik verir ve depresyon nedeni uyuşukluluk ve rehaveti attırır.
*Bağışıklık sistemi güçlendirici, kandaki alkalin dengesini koruyucu ve kırmızı kan hücrelerini yapan bir demir kaynağıdır.
*Kabıza karşı iyi gelir.
Avakado ilaç sektöründe çok kullanılmaktadır. Çoğunlukla iç bölümü için tercih edilmektedir. Bazı ülkelerde kabuğundan da yararlanılmaktadır. Tabak olarak kullananlar bile vardır. Bilhassa ekvator ikliminde yaşayanlar doğal tabak olarak kullanmakla farklı fantezi üretmekte ve kabuğunu tabak olarak kullanmaktadır.

Kaynakça:
www.avakado.net
www.tabiat.net

Yazar:Halil İbrahim Arik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku