Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Wilton Manors Nasıl Bir Şehirdir?

0 253

Wilton Manors Nasıl Bir Şehirdir?Wilton Manors, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında yer alan Florida’ya bağlı bir yerleşim yeridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen ve de en büyük eyaletleri arasında yer alan Florida, bünyesinde irili ufaklı birçok önemli şehri bulundurur. Bunlar arasında yer alan Wilton Manors, bölgenin en popüler kentlerinden biri olarak kabul edilir. Florida eyaletinin Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Broward County bölgesinde yer alan Wilton Manors, buranın da en büyük şehirlerinden biridir. Wilton Manors, Florida’nın en aktif hattı olarak kabul edilen Atlantik Okyanusu’na paralel bir şekilde uzanan şehirler topluluğunun bir parçası konumundadır. Bu anlamda bölgenin en gözde üç şehri olan West Palm Beach, Fort Lauderdale ve de Miami’nin parçası olan Wilton Manors, özellikle LGTB üyeleri ve de sempatizanlarının en çok tercih ettiği şehir olarak bilinir. Bu anlamda ülkenin en zengin LGTB üyeleri bu şehirde yaşar. Son derece önemli bir konuma sahip olan Wilton Manors, oldukça popüler ve de turistik bir şehirdir. Şehir, tam anlamıyla bir kanal şehri olup, lakabı da ”The Island City”dir.

Wilton Manors Nasıl Bir Şehirdir?Amerika Birleşik Devletleri’nin Venedik’i olarak kabul edilen Fort Lauderdale son derece yakın olan bu şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin en yeni şehirlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihi incelendiği vakit, bu şehrin kurulduğu topraklar son derece yeni olarak kabul edilir. Wilton Manors şehrinin temelleri 1800’lü yılların sonlarına ve de 1900’lü yılların başlarına denk gelir. Bu dönemle beraber kurulmaya başlanılan şehre, çok sayıda yapay kanal inşa edilmiştir. Bu da şehre oldukça farklı bir atmosfer katmaktadır. Her ne kadar 1900’lü yılların başlarına doğru şehrin temellerinin tamamlanması söz konusu olmuş olsa da bu şehir, Ancak 1953 yılında şehir statüsünü kazanmıştır.

Bu dönem öncesinde şehir olarak kabul edilmeyen Wilton Manors, 13 Mayıs 1947 tarihinde köy statüsü kazanarak kendini Amerikan yerleşim yerleri arasına dahil etmiştir. Bu tarihten tam olarak 6 yıl sonra 13 Mayıs 1953’te köy statüsüne sahip olan Wilton Manors, resmi olarak bir şehir haline gelmiştir.

Wilton Manors Nasıl Bir Şehirdir?Şehir olmasıyla beraber, çok daha fazla ilgi çekmeye başlayan Wilton Manors, bölgenin en gözde yerleşim yerlerinden birine dönüşmüştür. Wilton Manors, tam olarak Miami şehrinin merkezine 60km’lik bir mesafededir. Bu da şehri, Miami’ye nazaran daha ucuz kılar. Miami atmosferine de sahip olan Wilton Manors, birçok Avrupalı turistin yerleşmek istediğini lanse ettiği önemli noktalardandır.

Wilton Manors‘a doğrudan Türkiye üzerinden ulaşmanız mümkün değildir. Aslında hangi havayolunu tercih ederseniz edin aktarma yapılması şarttır. Bölgeye en yakın şehir, zaten bir parçası da olduğu Fort Lauderdale’dir. Fort Lauderdale Havalimanı’na Avrupa çıkışlı birçok tarifeli sefer düzenlenir. Bunlar arasında Lufthansa gibi oldukça büyük havayolu şirketleri de bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.