Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Avrupa’da İnternet Kullanıcı Sayısı Hızla Artıyor

0 471

Avrupa'da İnternet Kullanıcı Sayısı Hızla ArtıyorIAB Avrupa’ nın yaptığı bir araştırmaya göre Avrupa’ da şuan için 427 milyon insan interneti kullanıyor. Bu araştırma 28 ülkeyi ve 50.000 Avrupalıyı kapsıyor. IAB Avrupa’ nın, Mediascope Europe adlı bir raporla sunduğu veriler Avrupa’ daki mevcut nüfusun % 65′ i internet kullanıyor. Bu veri için insanların, bilgisayar, tablet bilgisayar, mobil cihaz, oyun konsolu gibi internete bağlanılabilen herhangi bir cihazı kullanması baz alındı. Birden fazla cihaz kullanarak internete bağlananların oranı ise % 37 dolaylarında. Ayrıca internette geçirilen vakit de araştırılmış. Buna göre Avrupalılar haftada ortalama 14.8 saat internet başında vakit geçiriyor. Ayrıca rapora göre bu kişilerden %90′ ı haberleri internetten takip ediyor ve % 87′ si alışverişini online olarak yapıyor. Alışveriş için internette araştırma yapanların oranıysa % 96 civarında. Bu araştırmada en çok internet kullanan Avrupa bölgesi Kuzey Avrupa ülkeleri. Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ise Avrupa’ da en az internet kullanan ülkeler arasında.

Bilgisayar ile internete bağlananların oranı Avrupa’ nın geneli için %64. Batı Avrupa’ da bu oran % 79. Kuzey Avrupa’da %86, Güney Avrupa’ da %59, Orta ve Doğu Avrupa’ da ise %53′ tür. Araştırmanın kapsamı içinde online reklam pazarlama rakamları da var. Avrupa’ da online olarak gerçekleştirilen reklam rakamları geçen yıla göre % 14,5 oranında artarken, 21 milyar dolarlık bir hacme ulaştı.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku