Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bağırsak Paraziti Tenya Neden Oluşur?

0 799

Bazen karnımızdaki bağırsak hareketlerinin doğal olduğunu düşünerek nedenini bilmeden karın ağrılarını yaşarız. İşte bu karın ağrısı esnasında yaşanan tenyalardan habersiz oluruz. Bu parazitler tedavi edilmediği sürece midenin her tarafına yayılır. Zamanla bu şikâyetlerin daha hızlı bir şekilde yaygınlaştığını görürüz. Tuvalete giderken dışkının içinde yer alan bu parazitler bir kısmı atılır. Fakat yarısı midede durur. Bu da kişi için sağlıksız bir yaşam göstergesidir. Midenin daha rahat olmasını sağlamak için bunlardan tamamen kurtulmasını bilmemiz gerekir. Peki, bağırsak paraziti tenya neden oluşur isterseniz bu konu hakkında sizlere detaylı bilgilerden bahsedelim.

8781_images_1Çoğu zaman yemek yerken çiğ şeyleri fark etmeden yeriz. Bu çiğ sebze ve meyvelerin ceremesini içimizde parazitler oluştuğu zaman anlarız. Saatlerce çektiğimiz karın ağrıları ve gece yatarken ağızdan akan salyaların bütün sebepleri vücudumuzda barındırdığımız parazitlerdir. Bu parazitler, sağlığımızı kötü yönde etkiler. Özellikle gelişim çağında olan çocukların bu tür parazitlerle yaşaması demek sürekli zayıf olmaları demektir. Çocuk ne yerse yesin ona yaramayacak ve içindeki besinleri bu kurtlar tüketecek izin vermeyecektir. Bunların bir an önce dökülmesini sağlamak için en yakın hekime gitmeyi bilmeli bunun neden kaynaklandığını tam olarak bilmeniz gerekir. İçtiğiniz suların temiz olmaması yediğiniz sebzelerin tam olarak pişmeden tüketilmesi buna sebep olabilmektedir. Solucanlar mide içinde değişik bir şekilde gelişim göstermektedir. Bunlar yuvarlak silindir şeklinde olan solucanlar segmentsiz ip şeklini de andırırlar. Uzadıkça uzarlar. Bu mide bağırsaklarına karışarak sizlerde istenmeyen karın ağrılarına hatta ishale neden olacaktır. İlaç tedavisine en yakın zamanda başlamanız gerekir. Daha sonra temiz su içerek, ya da sağlıklı sebze ve meyveler tüketerek buna dikkat edebilirsiniz. Bunu engellemenizin en büyük payı çiğ yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durmanızdır. Gelişim çağında olan çocukların bu konuda oldukça dikkatli olmaları gerekir.

Bağırsak Parazitlerinden Kurtulmanın Yolları

– Sağlıklı ve dengeli beslenmek en önemli detaylardan birsidir.
– İçtiğiniz sulara dikkat etmek. Temiz ve arıtılmış suları tercih etmeniz ve asla çeşme suyu içmememiz gerekir.
– Çiğ et yememeniz gerekir. Bunlar, sucuk, sosis, salam ve benzeri türlerdir.
– Yumurtanın iyi pişmesine özen göstermelisiniz. Haşlanmış yumurta daha ideal ve sağlıklıdır.
– Haşlanmış patates yemeli bunun dışında patates, pirinç ve ıspanağı çiğ yememelisiniz. En başta bunlar paraziti hızlandırır ve sizin sağlıksız bir hayat yaşamanıza sebep olur.
– Temiz suyu bol bol içmelisiniz. Melisa, adaçayı, papatya çayı, kayısı çayı, gibi sağlıklı bitki çaylarından tüketmelisiniz.
– Çok fazla çikolata ve yağ içerikli besinler almamanız gerekir. Parazit ve tenyalardan ancak ilaç tedavisi ile kurtulursunuz. Daha sonra sadece yapmanız gereken daha dikkatli olmak, el hijyeni ve temizliğinize dikkat etmenizdir. Özellikle günlük iç çamaşırlarınız değiştirmeniz çok önemlidir. Sağlık, bakımlı olmak ile başlar.

Parazitleri fark etiğiniz anda ilk olarak en yakın bir hastaneye gitmeniz gerekir.

Kaynakça:
trtbelgesel.net.tr/

Yazar:Suna Korkmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.