Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Balistik Nedir? Türleri Nelerdir?

0 1.251

Askeri alanlarda ve son yıllarda özellikle televizyonlardan sıkça duyulan balistik kavramı, füzelerin ve mermilerin hareketlerini analiz eden bir bilim dalıdır ve bu kavram üç başlık halinde incelenmektedir.

balis

İç Balistik
Balistiğin bu kolu füzelerin ya da mermilerin, etki alanlarında ya da silahtaki hareketlerini incelemektedir. Bu balistik kolunun inceleme konularını ise, gazların genişlemesi, kimyasal enerji kaynakları, ortaya çıkan enerjinin kontrol edilmesi ve bu enerjinin yönlendirilmesi gibi konular oluşturmaktadır. Askeri ordunun kullandığı silahlarla normal şahsi silahların çalıştırılması birbirinden farklı olmaktadır. Ordunun kullandığı silahlar, basınç ve sıcaklık açısından çok daha zor bir şekilde çalıştırılmaktadır. Silah ateşlendiğinde merminin silah içerisindeki hareket işlemi silahtaki gazın mermiyle olan etkisine bağlıdır.İlk olarak namluya basınç gerçekleşir ve burada sürtünme hareketi başlar. Aynı zamanda yüksek sıcaklıkta gaz namluyu ısıtırken burada kimyasal bir reaksiyon oluşmaktadır.Bu açıdan bakıldığında araba motorlarının çalışma şekliyle, silahların çalışma şekilleri birbirine oldukça benzemektedir.Bu iki sistem arasındaki tek fark, genişlemiş olan gazın, pistonlar yerine mermileri hareket ettirmesidir.

st223_120606a

Dış Balistik
Bu balistik türü, merminin silahtan çıkış anından itibaren, merminin uçuş sırasındaki hareketlerini inceler. Füzelerin ya da mermilerin hedefe vurmasını, yer çekimi kuvveti ve havanın belirlediği aerodinamik kuvvet belirlemektedir.

3193_balistik

Merminin veya füzenin silah ateşlenmeden önce bir noktayı vurabilmesi için, mermi ve füzelerin silahtan çıktıkları doğrultudan sapmadan hedefe doğru gitmeleri gerekmektedir. Uçuş yolunda değişme olursa mermi hedefe ulaşamaz. Dış balistik merminin hedefe tam olarak ulaşmasını sağlamak için mermiye iyi bir uçuş sağlamaktadır. Bunun sağlanması için, iki adet yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler, dönme stabilizasyonu ve kanatçık stabilizasyonudur. Kanatçık stabilizasyonunda, mermi üzerine mantolanmış kanatçıklar bulunmaktadır. Monte edilen bu kanatçıklar, merminin kendi ekseninde aerodinamik etkiler yardımıyla, hedefe gitmesini sağlamaktadır. Mermi bir dönme hareketine sahiptir. Dönme stabilizasyonu merminin dönme hareketinin hedefe doğru düzgün bir şekilde hareket etmesini sağlar.

338-bullets2

Terminal Balistik
Bu balistik türü ise; merminin hedef üzerindeki hareketlerini araştırır. Balistiğin bu alanı iç ve dış balistiğe oranla daha geri aşamadadır. Bunun nedeni de bu türdeki balistikte temel bilgilerin elde edilmesi daha zordur.

Yazar:erdoğan gul

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku