Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ümit Kocasakal Kimdir?

0 189

İstanbul barosu Başkanı Ümit Kocasakal, 1966 yılı Köln doğumludur. 1986 yılında Galatasaray Lisesi’ nde lise eğitimini tamamlamış daha sonra 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden mezun olmuştur. Üniversite yaşamı boyunca öğrenci temsilciliği de yapmıştır. Lise döneminde ise tiyatroya karşı da ilgi duymuş ve üniversite hayatında on tiyatro oyununu sergilemiştir.

7969_3Mezun olduktan sonra kısa bir süre avukatlık yapan Ümit Kocasakal daha sonra 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku asistanı olarak görev yapmıştır. Avukatlık stajını Profesör Doktor Köksal Bayraktar yanında yapan Ümit Kocasakal, İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlardan biridir. Askerlik görevini Sekizinci Kolordu Komutanlığı’ nda askeri savcı olarak yapmıştır.

2000 yılında tez çalışması olarak Karapara Aklama Suçu ile doktor olmuş ve 2005 yılında da AB Ceza Hukukunun Esasları isimli bir çalışma yaparak doçentlik unvanı almıştır. Birçok üniversitenin derslerine de girerek öğrenci yetiştirmiştir. Kendi kaleminden yayınlanan birçok yazıları ve makaleleri bulunmaktadır. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Hukuk Ana Bilim Dalı başkanlığında görev yapmakta ve öğretim üyeliği görevinde bulunmaktadır.

2010 yılında İstanbul barosu başkanlığına seçilmiştir. Takip eden yıllarda 2012 yılı ve 2014 yılları arasında da başkan seçilerek görevine devam etmektedir. Ümit Kocasakal ayrıca Fransızca konuşmaktadır. Başarılı hukukçulardan biri olan Kocasakal üniversitelerde ders vermeye devam etmektedir.

2000 yılında Hatice Özdemir ile dünya evine girmiştir. Kendisi gibi eşi de bir hukukçudur. İki çocuk babasıdır.

7969_2Ümit Kocasakal, yayımladığı makaleleri ile hukuk alanında birçok yeniliğin oluşmasını sağlamıştır. Birçok dergi ve yazılı basında kendi kaleme aldığı hukuk ile ilgili makaleler bulunmaktadır. Akademik olarak başarılı eserlere imza atmış bir hukukçu olan Ümit Kocasakal, İstanbul Barosu başkanlık görevini başarı ile sürdürmektedir. Üç dönem boyunca başkan seçilerek çalışmalarına devam etmektedir.

Üniversitelerde verdiği dersler dışında makalelerine de devam eden Ümit Kocasakal, yazılarının çoğunu Galatasaray Üniversitesi yayınlarında yayınlamaktadır. 49 yaşındaki başarılı hukukçu, yayımladığı eserleriyle hukuk öğrencilerine ve hukukçulara alanları ile ilgili faydalı bilgiler aktarmaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.