Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Basit Elektrik Devreleri Nelerdir ?

0 1.057

Basit Elektrik Devreleri Nelerdir ?Enerji kaynakları her zaman yaşantımızı kolaylaştıran,bize daha rahat bir yaşama hakkını sunan kaynaklardır. Güneş enerjisi,elektrik,rüzgar enerjisi ve benzeri teknoloji üretimleri sağlayan bu kaynaklar bize daha planlı yaşamayı sağlıyor. Örneğin evde televizyon izlemek,kirli çamaşırlarımızı elde yıkamak yerine makinede daha rahat şartlarda yıkıyoruz. Bunun gibi bulaşık makineleri,fön makinesi,oturduğumuz yerden ders çalışmak için kullandığımız pratik lambalar,buzdolabı kısacası elektrik ile çalışan her şey enerji kaynaklarımızı ele alır.Elektrik sadece bir düğmeye bastığımızda sinyal veren ve o baskı sonucu devreye hemen giren akıllı bir sistemdir. Elektrik kaynağı kesintisiz olduğunda basit devre işlemi gerçekleşir. Elektrik sisteminde akıllı evlerde ,ev sistemlerinde bazen hiç bir şeye ihtiyaç duymadan bir tek düğmenin güç kaynağı ile devre işleminin bütününü kolay sistem ile yakalarız. Elimizde var olan tek parmağımız ile güç sistemi ,elektriğin kolay bir şekilde devre yapmasına yardımcı olur. Işık kaynağı bu güç sinyaline doğru bir şekilde komut vererek çalışır. Sistem oluştuktan sonra daha kolay olması için evlerde,iş yerlerinde elektriği kolay yolla açma yöntemi olarak duvarların bazı kısımlarına anahtarlar eklenerek elektrik çarpması da bu sayede engellenir.

Basit Elektrik Devreleri Nelerdir ?Devre için bağlantı kabloları bulunmaktadır. Bu kablolar,devre elemanları ile bütünleşerek,birbirine bağlanırlar. O bağlanma esnasında gerçekleşen elektrik enerjisi, pilin dolu olması ile güç kazanır. Eğer pil ölmüş ve ya bitik ise buradan ışık kaynağı elde edilmez. Ampulun ışık vermesi için pilin güçlü olması gerekir. Pilin + kutbu elektriğin kablosunun bir ucuna diğer – kutbunun yönü de diğer uca gelir. Pilin çalışabilmesi için iki ucunda düzenli teması sağlanması gerekir. Eğer temas yeterli bir şekilde kurulmasa devre işlemi sisteme geçmez ve çalışma fonksiyonu bu esnada asla gerçekleşmez. Ampul ise elektrik enerjisi sayesinde devre yapan en önemli elemanlardandır. Bu sistem sayesinde ışık ve ısı enerjisi ampulun doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını belirler. Bu şekilde elektriğin sorunsuz bir şekilde çalıştığını anlayabilmemiz mümkündür.

Elektriğin devreye ulaşmasını anlayabilmemiz için anahtara ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu anahtar evlerin odasındaki duvar kenarlarında elektriğe en yakın yerlerde kurulur. Anahtarın olması ışığı açmamız için en kolay ve dikkatli bir yoldur. Anahtarın olmaması risk içerir ve elektrik çarpması,şase oluşması hatta yangınların çıkmasına neden olabilir. Bu anahtar sistemi ile sağlığımız güvendedir ve kolay yol ile karanlıklarda oturmak zorunda kalmaz hatta diğer özelliklerden de sınırsız bir şekilde kullanma hakkına sahip oluruz. Açık ve kapalı devreyi anlamak oldukça kolay.

Basit Elektrik Devreleri Nelerdir ?Anahtarın yönü yukarı doğru ise ışık açıktır. Aşağı doğru ise muhtemelen ışık artık sağlanmaz devre sistemi bu sayede kapalıdır. Işığı net ve keskin bir şekilde kavrayabilmemiz için akşam olmasını beklemeli ve gün tamamen karanlığa bürünmelidir. Bu sayede karanlıktan aydınlığı basit elektrik devreleri sayesinde ulaşmamız mümkün olabilir. Teknoloji alanda her türlü ihtiyacımızı koşulsuz sağlayan,banyo yaparken sıcak suyun devreye girmesini sağlayan bütün ana temel elektriğin devreye girmesi ile gerçekleşir.

Basit Elektrik Devreleri Nelerdir ?En önemli enerji kaynağımız olan elektriğin hayatımızda yeri ve önemi oldukça büyüktür. Basit elektrik devrelerin oluşumunu sağlayan kilit noktalar,anahtar,pil ve bağlantı kablosudur. Ampulun ışık vermesi bu yöntem ile sağlanır. Devre elemanları birbirine bağlanarak işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirir.

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.