Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Domuz Gribi Tam Olarak Nedir?

2 324

domuzgribi2Genelde domuzlarda görülen bir nevi solunum yolu hastalığıdır. A tibi bir grip virüsü çeşididir.
Hızla Yayılabilme yeteneğine sahip bir bulaşıcı hastalıktır.

İnsanlara Nasıl Bulaşır ?
Domuz gribi insanların domuzlarla temas halinde olmasından dolayı çok kolay bir şekilde yayılıp, çok rahat bir şekilde bulaşma yeteneğine sahiptir.
A tipi bu virüs insandan insanada yayılabildiği için son derece tehlikedir.
Tehlikeli olmasının altında yatan asıl mana insan vücudunun yabancı olduğu bir virüs olmasından dolayı, insan vücudu bağışıklık kazanmamış durumdadır.
Yani insan vücudu bu viruse karşı dirençli değildir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu hastalığın çığrından çıkabileceği ve bu nedenle çok tehlikeli bir seviyeye ulaşabileceği uyarısında bulunuyor.

Domuz Etindenden Bulaşırmı?
Domuz eti yiyen insanlara bu yolla bulaşmamaktadır, Bu hastalık tamamen solunum yolu vasıtası ile insanlara bulaşmaktadır. İnsan vücudundaki solunum yollarını ağır bir baskı altına alıp solunum
yetmezliği riskini doğurmaktadır bu nedenle solunum yolu hasarlarında insan hayatı tehlikeye girebilmekte ve ölüm ile sonuçlanabikmektedir.

Bu Grip Domuzlarda Yenimidir?
Domuzlarda sıksık grip viruslerine rastlanmaktadır lakin tıpkı insan vüzudundaki normal grip virusu gibi sürekli değişime uğramaktadır.
Domuzlar kuş ve insan gribine karşı duyarlıdırlar yani domuzları kuş gribi ve insan gribi fazla etkilememektedir. Lakin insanlar domuz gribine karşı bağışıklık kazanmış değillerdir.
Ülkemizde de görülmeye başlanan bu hastalık A/H1N1 virüsü olarak adlandırılıyor, bu virusu taşıyan insanlara rastlanmıştır, korkulan o ki bu hastalık çığrından çıkmaya müsait.

Tedavisi Ne Şekilde Yapılmaktadır?
Domuzlar için üretilmiş aşı bulunmaktadır lakin insanlar için ne yazıkki henuz aşısı bulunmamaktadır.
Tıp dünyası bu durumda çaresiz görünsede bu konuda çalışmalar yaptığını unutmayalım.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.