Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebek Bakımı: Hava Sıcaklığına Göre Yenidoğan Bebek Nasıl Giydirilir?

0 188

Yenidoğan bebeklerin hassas ciltleri ve dünyaya alışmaya çalışan bedenleri, onları çevresel faktörlere karşı duyarlı hâle getirir. Hava koşulları da bebekleri etkileyen çevresel faktörlerden biridir. Bu nedenle yenidoğan bebek giydirmek konusunda hava sıcaklığını da dikkate almak gerekir.

Dünyaya henüz gözlerini açmış yenidoğan bebekler, çevrenin sıcaklığına adapte olmaya çalışır. Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı, buna uygun ayarlanmalı ve kıyafetler de söz konusu durum gözetilerek seçilmelidir. Benzer şekilde yaz ve kış aylarında da yenidoğan bebeklerin giyimi farklıdır. Yenidoğan giyiminde bebeğin üşümemesi, terlememesi, pişik olmaması ve hareketlerinin kısıtlanmaması önemlidir.

Yenidoğan Bebekleri Giydirirken Hava Sıcaklığı Neden Önemlidir?

Yenidoğan bebek bakımı, ebeveynler için bir hayli önem taşır. Çünkü ilk aylarda bebeklere ekstra özen göstermek gerekebilir. Yenidoğan bebek giydirmek de bakım safhasının adımlarından biridir. Yani yeni doğmuş bebeğinizi giydirirken doğru bilgilerle ilerlemeniz gerekir.

Bebekleri giydirirken göz önüne alınması gereken ilk kriter, hava sıcaklığıdır. Çünkü ana rahmi ortalama 37 santigrat derecedir ve bu ortamdan yeni çıkmış bebek, dış dünyanın havasına alışma sürecinden geçer. Bu süreçte dengenin sağlanabilmesi için ortam sıcaklığına dikkat etmekte fayda vardır. Yenidoğan bebekler, mevsime ve oda sıcaklığına göre farklı şekillerde giydirilmelidir.

Oda Sıcaklığına Göre Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Oda sıcaklığına göre bebek giyimini öğrenmeden önce bahsedilen ısı değerini bilmek gerekir. Yeni doğmuş bir bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı, 24 ila 26 santigrat derece arasında seyretmelidir. Sonraki aylarda bu sıcaklık, 22 – 24 derece arasına düşürülebilir. Isı değişikliğinden çabuk etkilenen yenidoğan bebeklerin bulunduğu odalarda hava akımının az olmasına da dikkat edilmelidir.

Uygun oda sıcaklığında bebekler, pamuklu giysilerle sarılabilir. Yüksek sıcaklıklarda bebeği tek kat giydirmek önemlidir. Daha düşük sıcaklıklarda yine aynı tip giysilerden birkaç kat eklenebilir. Özellikle uyku sırasında hem oda sıcaklığı düştüğü hem de bebeğin bedeni hareketsiz kaldığı için üşüme durumu söz konusu olabilir. Yenidoğan uyku tulumu seçenekleri, bu durumu önlemek için uygun alternatiflerdir.

Kışın Yenidoğan Bebek Nasıl Giydirilir?

Kışın bebek giyimi, anne babaları düşündüren konulardan biridir. Yenidoğan bebeklerinin üşümesinden endişe duyan ebeveynler, kıyafet seçiminde zorlanabilir. Sanılanın aksine kışın bebekleri kalın giydirmek yanlıştır. Yenidoğan bebekler, kış aylarında soğan sistemiyle giydirilmelidir. İnce birkaç katı üst üste giydirmek, bebeğin vücudunu sıcak tutar.

Kışın bebeklere uyku tulumu giydirmek de önemlidir. Uyku tulumları, gece yatarken üstlerinin açılması durumunda bebekleri üşümekten kurtarır. En doğru uyku tulumunu seçmek için TOG değeri göz önünde bulundurulmalıdır. Bir ısı koruma birimi olan TOG derecesi yükseldikçe kıyafetin sıcak tutma özelliği artar. Hava şartlarınıza göre KidZee’nin farklı TOG değerlerine sahip bebek uyku tulumu çeşitlerini değerlendirmeniz mümkündür.

Yazın Yenidoğan Bebek Nasıl Giydirilir?

Yenidoğan bebekler, yetişkinlere göre sıcaktan daha çok etkilenir. Bunun sebebi, ciltlerinin daha gergin olmasıdır. Yani yenidoğan bebekler, ebeveynlerinin düşündükleri kadar üşümezler. Bu sebeple bebekleri yazın dahi sarıp sarmalamaya gerek yoktur. 24 santigrat derece ve üzeri sıcaklıklarda bebekler, tek kat giyinebilirler. Önemli olan, bu kıyafetin nefes alabilen ve teri emebilen kumaştan üretilmesidir. Yazın bebek giyimi için pamuklu çıtçıtlı badiler ve 0.2 ila 0.5 arasında TOG değerine sahip ince penyeler tercih edilebilir.

Hava sıcaklığı yüksek olsa da yaz aylarında yenidoğan bebek giydirmek, ince bir penye ile bitmez. Yaz mevsiminde bebeğin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması önemlidir. Özellikle yeni doğan bebeğin başına güneş geçmesini önlemek için ince berelerden yardım alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.