Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebekler Neden Güzel Kokar?

0 492

bebekBebek kokusu tabiri, dilimize iyice yerleşmiş bir tabirdir. Bebeklerin o mis gibi kokusu doğumdan itibaren hemen alınan, insanın içine büyük huzur veren bir kokudur. Halk arasında bebeklerin masumiyet koktuğu, o saflığın kokularına yansıdığı söylenir; hatta koku “cennet kokusu” diye tabir edilir.

Peki, bebeklerin bu kadar güzel kokmasının nedeni nedir? Bu durum bilim adamlarına göre bebeklerin kıl diplerinde bulunan salgı bezlerinden kaynaklanıyor. Bu salgı bezleri bebeklerin başlarında ve yüzlerinde daha aktif bulunmaktadır. Salgı bezlerinde yağlı bir salgı üretilmekte ve bu salgıdan gelen koku da, bebeğin o güzel kokusunu vermektedir. Ayrıca anne sütü alan bebeklerin devam sütü ile beslenenlere göre farklı kokmaları da yediklerinin kokularını etkilediğini gösteriyor.

Tüm bunların yanında, bebeklerin ter bezleri gelişmediği için terlememeleri de kokularında etkili bir faktördür. İnsan vücudunda bulunan bakteriler terleme sonucunda ortaya kötü bir koku çıkmasına yol açar. Terleme olmayınca kötü koku da oluşmayacaktır. Anneler miniklerin sağlıklı olması, gözeneklerinin rahatlayarak büyümesine katkıda bulunması için sık yıkadıkları ve banyodan sonra cildini yumuşatmak, bakımını sağlamak için çeşitli yağlar kremler kullanmaları sonucunda, bebeklerin kokusu her daim misler gibi olur.

Yazar:Murat Uysal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.