Beslenme Eğitimi ve Önemi

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme önem arz etmektedir. sağlıklı beslenme bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı elde edebilmek için belli bir eğitimin alınması gerekmektedir. Bu eğitimin tam anlamıyla uygulamaya geçebilmesi için beslenme eğitiminin çocukluk döneminde verilmesi gerekmektedir. Beslenme eğitimi ile bireyler besinleri zamanında ve nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmektedir. Uzun bir süreç olan beslenme eğitimi ancak çocukluk döneminde başlayarak verilirse amacına ulaşmış olacaktır. Beslenme sorunlarına kalıcı çözümler bulmak ve ritüellerini uygulamak beslenme eğitiminin amacıdır.
Bireylerin beslenme ile ilgili bilgileri aileleri, toplumları ve gelecek nesilleri etkilemektedir. Dengeli ve yeterli bir şekilde beslenilemediği zaman ortaya çıkan problemleri önlemek, beslenme eğitimiyle yapılabilmektedir. Beslenme ile ilgili öğrenilen her yanlış bilgi gelecek nesillere de aktarılmaktadır.
Çocukluk döneminde yaşanan beslenme bozukluklarına çok fazla dikkat edilmemektedir. Gözden kaçan bu hatalar çocukların gelişimleri başta olmak üzere okul başarılarını da etkilemektedir. Bu tarz olumsuzluklarla karşılaşmamak için bu dönemde beslenme eğitimine başlamak gerekmektedir. beslenme eğitimi çocuk, aile ve okul ilişkisi içerisinde gerçekleştirmek gerekmektedir. Beslenme eğitimi uzun bir süreç olduğu için bu sürece başlamak için ilk öncelikle bireyler daha iyi bir şekilde beslenme konusunda ikna etmek için ilk olarak niçin böyle beslendikleri anlaşılmalıdır.
Beslenme eğitimine ilköğretim basamağında başlanılmasının bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu dönemdeki çocuklar da bağımsızlık alışkanlıkları başlamaktadır. Sürekli evde yemek yiyen çocuklar bu dönemde evden uzaklaşınca dışarı da yemek yemeye yönelecek ve ev yemekleri yerine dışarı da yemek tüketmek onlara daha cazip gelecektir. Zamanla alışverişten zevk almaları nedeni ile de evde masada yemek yemekten çok kafeteryada, pastahane de de veya okul kantininde ayakta yemeyi tercih ederler. Bu nedenle beslenme eğitimi ilköğretim evresinde başlatılmalıdır. Çocukluk döneminde sağlıklı beslenme alışkanlığının temeli atıldığı için çocuklukta verilen eğitim, çocuk açısından bir birey olma yolunda oldukça önemlidir.
Bu dönemde verilen beslenme eğitiminin iki amacı bulunmaktadır. İlk olarak çocuklara sağlık alanıyla beslenme arasındaki ilişkiyi öğretmek ve sağlıklı beslenme ile ilgili genel ritüelleri öğrenerek uygulamalarını sağlamaktır. İkincisi ise mevcut imkanları en iyi biçimde kullanma ve okul çocuğunun dengeli ve yeterli bir şekilde beslenmesinin sağlanmak.

Yazar: Nagihan Albayrak

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar