Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mississippi Nasıl Bir Yerdir?

0 401

Mississippi, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden biridir. Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri’nin bünyesinde yer alan 50 eyalet arasında bulunur. Söz konusu eyalet, kendi içişlerinde kısmen bağımsız olsa da dışişlerinde tamamıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlıdır. Federal bir yapıda olan ve eyaletlerden oluşan Amerika Birleşik Devletleri’nin bir federe devleti olan Mississippi, konum olarak ülkenin güney kesiminde yer alır. Birleşik Devletleri iki yaka olarak düşündüğümüzde Mississippi, doğu yakasına daha yakın bir konumdadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli yerleşim noktalarından biri olan Mississippi, güney kısmında Meksika Körfezi ile komşusudur. Başka bir ifadeyle Meksika Körfezi’ne kıyısı bulunan Mississippi, batıda ise Mississippi Nehri ile Louisiana’dan ayrılır. Resmi dilleri arasında İspanyolca bulunmayan şehirlerden olan Mississippi, resmi dil olarak sadece İngilizceyi kabul etmiş bir anayasaya sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski eyaletleri arasında yer alan Mississippi’nin başkenti Jackson’dır.

BMississippi Nasıl Bir Yerdir?ölgede yer alan nüfusun çok büyük bir kesimini beyaz Amerikalılar oluşturmaktadır. Bunun dışında Mississippi’nin yüzölçümü itibariyle Amerika’nın en büyük 31’inci eyaleti olduğunu da hatırlatalım. Eyaletin bulunduğu topraklardan su oranı sadece yüzde 3 civarındadır. Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri’nin sakın eyaletleri arasında yer alır. Bu yerleşim yerinde yaşayan yerleşik nüfus sayısı yaklaşık olarak 3 milyon civarındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin kişi başına düşen ortalama gelirine nazaran Mississippi’de bu oran ortalamanın altında kalır. Mississippi’de yaşayan halkın yıllık geliri yaklaşık olarak 40 bin dolar civarındadır. Genel olarak düz bir zemine kurulmuş olan Mississippi’nin en yüksek noktası Woodall Dağı’dır ki bu dağ, 246m yüksekliğindedir. Görüldüğü üzere oldukça düz bir eyalet olan Mississippi’nin en büyük yerleşimi Meksika Körfezi kıyısındadır. Resmi olarak 10 Aralık 1817 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin bir eyaletine dönüşen Mississippi, bu anlamda en eski ilk 20 eyalet arasında yer almayı da başarmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Federal Anayasası haricinde kendi anayasası da bulunan Mississippi, yaşayan halkın büyük bir çoğunluğu Cumhuriyetçiler kanadından oluşmaktadır. Eyaletin en önemli ve aynı zamanda da başkenti olan Jackson şehri, sadece 175 bin insanın yaşadığı bir yer olarak da göze çarpmaktadır. Mississippi, Kaliforniya eyaletinde bulunan Hollywood kadar olmasa da yine de bir açık hava platosunu andırır. Bölgede çok sayıda Hollywood yapımı film çekilmektedir. Bunun haricinde birçok ulusal devlet kanalı da son zamanlarda Mississippi’yi bir dizi platosuna çevirmiştirler. Mississippi turistik bir mekan olmaya da başlamıştır. Özellikle Jackson şehri son derece ilgi görmektedir. Bölgeye karayolu, havayolu ya da denizyolu ile ulaşmanız mümkündür. Türkiye’den ise Mississippi’ye ulaşmak için aktarmalı uçmak gereklidir. Direkt bir uçuş henüz tarifelendirilmemiştir. Bu aktarmalı seyahatlerde dilerseniz Türk Hava Yolları’nı da kullanabilirsiniz. Türk Hava Yolları, birçok Amerikan eyaletine direkt sefer düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.