Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Besin Zinciri Nedir?

0 1.223

6676_besin_zinciri_ne_ise_yararCanlıların beslenme alışkanlıklarını yansıtan bir düzen vardır. Canlıların birbirleriyle beslenmelerine göre oluşan zincire besin zinciri denir. Doğadaki bir canlı başka bir canlı ile beslenirken kendisi de başka bir canlının besini olur.

Zincirdeki Canlı Türleri:

Besin zincirindeki canlılar 3 tipe ayrılır. Bunlar; üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılardır. Tüketicilerde kendi aralarında 3’e ayrılırlar. Bunlar; birincil tüketiciler, ikincil tüketiciler, üçüncül tüketicilerdir. Ayrıştırıcılar besin zincirine her halkadan girebilirler.

Zincirin en altında üreticiler bulunur. En üstünde ise yırtıcılar diye nitelendirdiğimiz tüketiciler bulunmaktadır.

Önemi:

Besin zincirinin korunması doğanın dengesinin korunması için çok önemlidir. Besin zincirindeki bir organizmanın yok olması altındaki organizmaları da etkileyecektir. Örneğin: yılanların yok 6676_besin_zinciri_nedirolması farelerin çoğalmasına, farelerin çoğalması ise farelerin tükettiği canlıların azalmasına bu durum ise doğanın dengesinin bozulmasına sebep olacaktır. Bu nedenle besin zincirindeki organizma çeşitliliğinin korunması zorunludur.

Örnekler:

Yukarıdaki besin zinciriyle ilgili resme baktığımızda birçok örnek görebiliriz. Örneğin; çekirge otlarla, karga çekirgeyle, yılan kargayla, kartalda yılanla beslenir.

Yani zincir; otlar ” çekirge ” karga ” yılan ” kartal şeklindedir. Resme göre başka örnekler verecek olursak:

Otlar ” fare ” tilki ” aslan

Otlar ” çekirge ” kurbağa ” yılan ” keklik ” tilki ” aslan

Otlar ” sincap ” porsuk

Kaynakça:
http://www.denkbilgi.com/wp-content/uploads/besin-zinciri.jpg

http://www.bilgizamani.net/besin-zinciri-nedir-canlilar-icin-onemi-nedir.html

http://www.forumdas.com/konu/besin-zinciri-ornekleri.82380/

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku