Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yüzen Ada “Bingöl”

0 785

5676_imagesBingöl’ün Solhan ilçesi Hazarşah Köyünde bulunan, Turna gölünün üstünde yüzen adacıklar sıradışı bir tabiat olayına sahiptir. Gölün çevresinde bulunan uzun ve sık otların yakılmasıyla keşfedilmiş alan, ‘”Yüzen Ada” adını almıştır.

Krater göl olarak belirtilen 38 hektarlık Turna Gölü, üç tarafı dağlarla çevrili olup düz arazi üzerinde bulunur. 300 m2’den fazla olduğu belirtilen göl, ıslahı durumunda 500m2 den fazla alana sahip olacaktır. Gerçek derinliği tespit edilememiştir. Varılabilen sonuçlar ise, 50- 60 metreden fazla derinliğe sahip olduğudur. Gölde toprak parçalarının ayrılmasıyla oluşan, birbirinden ve zeminden bağımsız 3 adacık bulunur. 3 adacığın ortalama çapı 10’ar metredir. Adacıklar itilerek hareket etmekle birlikte, rüzgar etkisiyle bile hareket edebiliyorlar.

5676_yuzenada-5Göl, her mevsim beslenip su seviyesini korumaktadır. Suyu berrak ve tatlı olup, madeni tuzlar barındırmaz.Yüzen ada, Bingöl merkeze 45 Km. uzaklıktadır. Yolu stabilize olup, Bingöl-Solhan karayoluna 1,5 km’dir.Turizmi doğal güzelliklere bağlı olan Bingöl şehri yaz ve kış aylarında yerli ve yabancı turist çekiyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce koruma altına alınan ada 2006’da doğa turizmine açılmıştır. Bingöl’ün turizm alanında gelişmesini sağlamak amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ”Yüzen Adalar Tabiat Anıtı” olarak koruma altına alınan yüzen adalar için Solhan Kaymakamlığı’nca hazırlanan ”Turizmin Anahtarı Yüzen Ada Projesi” hayata geçirilmiştir.

5676_2860-vanli-3390-950px

Bir çok festivaliyle eğlence merkezi haline gelen şehir, Yüzen Adanın tanıtımı için 2013 de ‘1. Yüzen Ada Doğa Coşkusu’ adı altında bir festival gerçekleştirmiştir. Ülkemizin bir çok yerinde görülen yüzen adalardan en büyüğü Bingöl de bulunan ” Yüzen Ada”‘dır.

Bilinen Yüzen Adalar

BİNGÖL: Solhan İlçesi, Hazarşah Köyü Turnalar Gölünde 3 tane.
ERZURUM: Olur İlçesi, Ormanağazı Köyü Sülük Gölünde 1 tane.
ADIYAMAN: Çat Baraj Gölünde sular kabarınca yüzen adalar ortaya çıkıyor.
KAYSERİ: Sultansazlığındaki gölcüklerde yüzen saz adaları oluşuyor.
DENİZLİ: Işıklı Gölünün değişik kesimlerinde “hopa” denilen adalar.
İÇEL: Gülnar İlçesi, Demirözü Köyü Adalıgöle ismini veren ada.
AFYON: Eber Gölünde 1 tane.
KONYA: Akşehir Gölünde 1 tane

Yüzen Ada, “yangın var” filminde yer almıştır.

Kaynakça:
http://bingoll.blogspot.com.tr/2012/04/solhan-yuzen-ada.html

Yazar:Hülya Ertürkler

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.