Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bobinaj ve Bobinajcılık

0 775

3776_1

Genelde sanayide bulunan hemen hemen her makinenin çalışma sisteminin kalbi olan motorların yapım, tamir ve bakımının yapılması bobinajcılık işlemidir. Bobinaj işi çok yüksek faturalı arızaların minimum derecede olmasını imkan tanımakta ve endüstride çok önemli yere sahiptir.

Bobinajcılık basit bir meslek değildir. İşin uzmanı olunması kişinin de bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Torna işleminde kişinin el becerileri ne kadar iyi ve uzmansa o kadar kaliteli parçalar üretilir, bununla birlikte iyi torna iyi teknolojiler getirmektedir. Bobinaj işi de torna gibi emek ve tecrübe isteyen, her kişinin yapabileceği bir iş değildir. Bobinaj işlemini yapacak olan kişinin el becerisi iyi, gözleri sorunsuz görmeli ve dikkat dağınıklığı olmayan kişilerden olmaktadır. Bölmeli silindirik borunun içerisine özenle hazırlanmış demet halindeki teller belli bir sıra ile yerleştirilmelidir. Bobinaj yapılan atölyelerde havya, ağır çekiçler, test cihazları, sarım çıkrığı, emaye sıyırma, kaynak makinesi, kurutma makinesi gibi farklı aletler bulunur. Motor yapıldıktan ve ya tamir için sarım işlemi tamamlandıktan sonra bir çok ölçüm cihazı ile tek tek ölçümler yapılır. Hassaslık ve dikkatli ölçüm bu noktada çok önemlidir.

3776_26e0906e779e7bc363f220b470fbb6e2

Bu işin yapılması için meslek lisesi ve devamında meslek yüksek okullarında eğitim alınması, gerekli tüm bilgilerin uygulamalı olarak öğrenilmesi ve görülmesi şarttır. Çıraklıktan gelme olan kişilerin, bu işi 19 yaşlarında öğrenmeye başlamalı ve en az 2 sene görüp uygulaması gerekmektedir. 19 yaşın altı kişilerin de bu iş için gerekli görsel uygulamaları görmesi, zamanla el pratiği yapması daha sonraki başarılı işleri ortaya çıkarmasında fazlaca avantaj sağlayacaktır.

Her bobinajcı gerek atölyedeki imkanlar gerek beceri ve tecrübe olsun her tamiri ve sarımı aynı düzende ve kalitede yapamazlar. Bazı motorların işi ince bazılarının ise normalden büyük olmakta ve teknik malzemenin yanı sıra güncel çalışma tarzlarının içinde uygulama yapmaları gerekmektedir.

Yazar:Sinan Uza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.