Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Sevilen Kedi Irkı: Scottish Fold

6 320

Dünyanın En Sevilen Kedi Irkı: Scottish FoldKedipet.com Scottish Fold Irkına ait faydalı bilgileri, olumlu ve olumsuz yönleri ile etraflıca anlatan bir çalışma hazırladı.
Scottish Fold kedilerinin fiziksel olarak genel özellikleri kulakları içe doğru kıvrık, yüzleri yuvarlak ve gözleri büyüktür. Göz renkleri altın ya da bakır tonlarında ve gözleri birbirinden ayrıktır. Bu kediler son derecede yumuşak huyludurlar ve evdeki herkesle son derecede iyi anlaşmaktadırlar. Atılan cisimleri alıp geri getirmekten de oldukça hoşlanmaktadır.

Scottish Fold Kedilerini Nasıl Beslemek Gerekmektedir?

Dünyanın En Sevilen Kedi Irkı: Scottish Fold

Scottih Fold kedilerinde özel bir beslenme durumu söz konusu değildir. Ağız ve çene yapıları son derecede kuvvetli ve sağlıklı olduğundan dolayı Scottish fold kedilerinde beslenme veteriner hekimin önerdiği sağlıklı bir kuru mama ile beslenmeleri sağlanabilmektedir. Yine ödül mahiyetinde ödül çubukları ve konserve yaş mamalar da verilebilmektedir. Tüy sağlığı durumunda da özel bir beslenme gerekmemektedir. Tüy yapıları sık ve kısa olduklarından dolayı özel bir bakım için hassasiyet göstermemektedir. Diğer ırkları gibi yılın belirli zaman aralıklarında tüylerinde değişmeler meydana gelmektedir. Yalnızca bu dönemde veteriner hekimin önerdiği diyetlerin ve mamaların kullanılmasında yarar bulunmaktadır.

Scottish Foldların Yatkınlık Gösterdikleri Hastalıklar

Dünyanın En Sevilen Kedi Irkı: Scottish FoldBu kedilerin diğer ırklardaki kedilere göre kalp hastalıklarına yatkınlıkları daha fazladır. Scottish fold kedileri obezite durumuna bakıldığında karın bölgelerinden yağlanmalara son derecede müsait olan hayvanlardır. Bu hayvanlar obezite olduklarında zayıflamaları zorlu olmaktadır. Bu noktada kediler için veteriner hekimlerin kontrollerinde uygun mamaların ve diyetlerin seçilmesi oldukça önemlidir. Bu kedilerin gebe kalmaları ve kızgınlık dönemine girmeleri de diğer ırklara nazaran daha az hassasiyet göstermektedir. Diğer ırklarda olan kediler genellikle 4-5 aylıkken kızgınlık dönemine girebilirken bu kediler 8-9 aylarına kadar bu duruma girmemekte ve çiftleşme belirtileri göstermemektedirler. Bu kedilerin kızgınlık dönemlerinin geciktirilmesi istendiğinde verilecek olan ilaçlara oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bu kedilerin hormonel mekanizmaları diğer kedilerden daha farklıdır. Bu sebepten dolayı da kullanılan ilaçlar tümör oluşumuna meyil verebilmektedir.

Scottish Fold Kedilerinin Tüy Bakımları

Dünyanın En Sevilen Kedi Irkı: Scottish FoldStocctihs fold kedilerinin tüyleri kısa ve oldukça sıktır. Tüyleri kadife bir kumaş kadar yumuşaktır. Kafa bölgesinde oldukça sık bir şekilde görünmekte olan tüyleri kuyruk bölgesine doğru gelindiğinde daha azalmaktadır. Bu kediler sinirlenme gibi tepkisel durumlarda daha fazla tüy kırılmaları yaşamaktadırlar. Bu sebepten dolayı da Scottih fold kedilerinin tüy bakımları için haftada en az 2 ya da üç kez tüylerin taranması gerekmektedir. Bu kedilerin tüylerinde parazit oluştuğu zaman tüylerinin son derecede sık olmasından dolayı görmek pek mümkün değildir. Bu nedenle parazitin daha rahat fark edilmesi adına tüylerin taranırken ince dişli tarakların kullanılmasında yarar vardır.

Scottish Fold Kedilerinin Günlük Bakımları

Scottisg fold kedilerinin kulakları içe kıvrık ve kırık olduğundan dolayı duyma ile ilgili kulaklarında daha fazla salgı salgılanmaktadır. Bu sebepten dolayı kulaklarının her gün düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Yine hassas olan kulaklarını korumak adına toz maya ya da tozu az olan kumların tercih edilmesinde de yarar vardır. Scottish fold kedilerinin günlük bakımları için her gün taranmaları gerekmemektedir. Bu kedilerin hafta içerisinde 2 ya da 3 defa taranmaları yeterli olmaktadır. Bu kedilerin günün belirli dönemlerinde uyumakta ve belirli dönemlerinde ise oyun oynamayı tercih etmektedirler. Kediler ile gün sonuna doğru hareketli aktivitelerin gerçekleştirilmesi iyi olacaktır. Bu durum kedilerin fiziksel olarak güçlenmelerini sağlamaktadır.

Scottish Fold Kedilerinin Bakımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 senelik ömürleri olan Scottihs fold kedilerinin evde fiziksel aktivite ve egzersizlerini yapmaları oldukça önemlidir. Bu durum kedilerin daha ömürlerini daha aktif ve rahat bir şekilde geçirmelerini sağlamaktadır. Bu kedilerde tüy kıvrımlarının ve kırılmalarının fazla olmasından dolayı kesinlikle uygun bir tarak ile taranmaları gerekmektedir. Scottihs fold kedilerinin bakımlarında dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir diğer faktör de uygun kumun kullanılmasıdır. Tozu az olan kumlar tercih edildiğinde kedilerin pati aralarında biriken kum miktarı da azalacaktır. Yine tozu az miktarda olan kumların tercih edilmesi Scottihs fold kedilerinin kulak sağlıkları açısından da oldukça önemli bir durum olmaktadır. Her ortama son derecede kolay bir şekilde uyum sağlayabilen kediler olmasından dolayı diğer ırklarından oldukça farklı kedilerdir. Bu kedileri eğitmek ve onlarla iletişim kurmak da diğer ırklarına göre çok daha kolay olmaktadır.

Kaynak: www.kedipet.com

Dünyanın En Sevilen Kedi Irkı: Scottish Fold

Bunları da beğenebilirsin
6 Yorumlar
 1. Scottish Fold diyor

  Scottish Fold ırkı kedilerin özellikle kulak temizliğine dikkat edilmesi gerekiyor, haftada en az 2 defa kulak temizliği yapılması çok önemli

 2. EminEllere diyor

  çook özel bir kedi cinsidir. en çok rağbet gören cinslerdendir.

 3. pomeranian diyor

  Hayvanların sevmeyen insandan şüphe ederim. Benimde birbirinden güzel 2 pomeranian yavrularım var eşiminde bir scotish kedisi var çokda güzel anlaşıyorlar. Bu güzel yazı için teşekkür ederim.

 4. Scottish Fold diyor

  Scottish Fold kedisi hakkında harika bilgiler paylaşılmış çok teşekkürler.

 5. Otomatik Kepenk diyor

  Şuan Ülkemizde Pek De Hayvan Sevgisi Olmasada Boyle Yazilari Okudukça Duygulaniyorum

 6. samet nakliyat diyor

  ömürlerin kısa olduğunu bilmiyordum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.