Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Öksürüğü Azaltan 5 Faydalı Sebze

1 232

Öksürüğü Azaltan 5 Faydalı SebzeÖksürük vücudun enfeksiyonlara karşı vermiş olduğu tepkidir. Bahar aylarında ve kış mevsimlerinde sık sık öksürüğe yakalanılır. Alerjik problemler, sigara, üşütme sonucu da öksürük ortaya çıkar. Öksürük birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden 1-2 haftadan fazla süren öksürüklerde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Öksürüğü evde geçirmenin bazı yöntemleri vardır. Bu yöntemler uygulandığında öksürük azalır ya da kesilir.
Öksürük için en çok kullanılan besin baldır. Balı farklı yiyecek ve içeceklerle karıştırarak tüketmek öksürük için faydalıdır. 1 bardak süte konan 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber karışımı çok yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bal sırta sürülerek de öksürüğün kesilmesini sağlar.
Ihlamur demlenir ve balla karıştırılarak içilir.
Kekik çayı, nane limon, zencefil çayı, ada çayı da öksürüğe iyi gelir. Bitki çaylarına şeker yerine bal koymak öksürük için daha faydalıdır.
Öksürüğü azaltan faydalı sebzeler vardır. Bunlar;

Öksürüğü Azaltan 5 Faydalı Sebze1- Ispanak: Ispanakta A, B, C ve E vitaminleri vardır. Ayrıca demir, magnezyum, protein içerir. Boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı faydalıdır.
2- Lahana: Lahananın öksürüğe faydası direk uygulanarak olur. Haşlanmış lahana yaprağının içine sürülen bal göğsün üzerine sarılır.
3- Bezelye: Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan bezelye bağışıklık sistemini güçlendiren bir sebzedir. En önemli özelliklerinden biri de astım ve alerjik reaksiyonlara iyi gelmesidir.
4- Soğan: Soğan ve bal karışımı öksürüğün geçmesinde çok faydalıdır. Bir tane soğan bir cam kavanozun içine 4- 5 parçaya bölünerek konur, içine de 1 yemek kaşığı kadar bal eklenir. 1 gece bekletilir. Sabah aç karna bir kaşık soğan ile bal karışımından çıkan su içilir. Soğan yemeklerde, salatalarda da sık sık tüketilmesi gereken çok faydalı bir besindir.
5- Sarımsak: Sebzeler arasında en çok bilinen şifalı bitkilerin başında gelir. Doğal bir antibiyotiktir. Enfeksiyondan dolayı gelişmiş öksürüğün tedavisine katkıda bulunur. Balgam söker, akciğerleri rahatlatır. Sarımsağın faydasını görmek için çiğ tüketmek en doğrusudur. Yoğurdun içinde, yemeklerin içinde de kullanılır.

Öksürüğe yakalanan kişiler tuz suyla gargara yapabilir, sıcak duş alabilir, ılık su içebilir, bol bol C vitaminli meyveler yenilebilir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Liste Bilgi diyor

    Bilgi için teşekkürler. Özellikle sigara kullananların bu liste de bulunan sebzeleri bol bol tüketmesi gerekiyor diye düşünmekteyim. Liste içerisinde bulunan sebzeleri ve faydalarını biliyordum ancak bezelye ve faydalarını yeni öğrendim doğrusu. Sağlıklı günlere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.